Na Slovensku je venovaná problematike onkologických ochorení veľká pozornosť, vývoj nových liekov vo svete je veľmi rýchly. Aby sa k nášmu pacientovi však nový liek dostal, musí prejsť registráciou a kategorizáciou, čo niekedy trvá neúmerne dlho.
Základným cieľom Slovenskej onkologickej spoločnosti je zlepšovať súčasnú kvalitu zdravotnej starostlivosti, znížiť úmrtnosť a zabezpečiť dostupnosť onkologickej zdravotnej starostlivosti.

Za prelomovú liečbu je v poslednom období považovaná moderná imunoterapia, ktorej cieľom je obnoviť fungovanie imunitného systému a ktorá je dostupná už aj u nás. Výzvou v súčasnosti zostáva práca v oblasti prevencie a skríningov, ktorých cieľom je predchádzanie vzniku nádorových ochorení alebo ich záchyt vo včasnom štádiu.
O tom, aký je stav v liečbe onkologických ochorení, sme sa rozprávali s Alojzom Širancom z ambulancie klinickej onkológie v Čadci.
Denne sa v práci stretávate s desiatkami ľudských osudov. Ako to vnímate? Prečo ste si pre svoju prácu vybrali práve onkológiu?
Lekársku prax vykonávam 42 rokov. Mám atestácie vo viacerých medicínskych odboroch, ale venujem sa už len klinickej onkológii a mamológii, nakoľko práca v tomto odbore ma najviac napĺňa.
Choroba a utrpenie je príležitosťou k hľadaniu zmyslu života, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je, žiaľ, aj bolesť. S utrpením a zomieraním sa stretávam denne. Vidím, ako človek s chorobou bojuje, bráni sa jej až do chvíle, keď tento boj prehráva. Je to chvíľa smrti. Preto musí vo svojom živote konfrontovať svoje postoje s vlastnou smrteľnosťou. Strach z choroby a smrti je predsa prirodzený.

Vo všeobecnosti hovoríme vždy len o chorobách a ich príčinách, ale je potrebné hovoriť aj o chorom človeku.
Musíme vedieť pochopiť, čo sa v ňom deje, keď sa dozvie, že trpí nádorovou chorobou, keď sa zmení jeho zdravotný stav, keď cíti, že mu nie je dobre, keď má bolesti a kladie si otázky, prečo práve on je chorý, za čo ho Boh trestá, či sa uzdraví a podobne. Vtedy si začne uvedomovať svoju bezmocnosť a obmedzenosť.
V článku sa dočítate aj:
- aké je pacientovi oznámiť, že ochorenie je nezvratné
- čo je polovicou úspechu pri liečbe onkologického ochorenia
- čo by nemalo chýbať na našom stole, aby sme znížili riziko vzniku onkologického ochorenia
- aké sú rizikové faktory a spúšťače najrozšírenejších typov nádorových ochorení
- koľko pacientov má šancu sa úplne uzdraviť
- či sa na rakovinu nájde niekedy liek
Čo podľa vášho názoru zohráva významnú úlohu pri liečbe či vyrovnávaní sa s onkologickým ochorením?
V tejto situácii zohráva viera v Boha dôležitú úlohu, veriacemu človeku pomáha vyrovnať sa s ťažkou chorobou a neprepadnúť zúfalstvu, že smrťou všetko končí.
Preto je treba utiekať sa k Bohu, lebo on je Pánom života, on je pre človeka najlepším lekárom. Nám ostáva len zobrať svoj kríž a nasledovať ho, a tak nadobudnúť nový pohľad na utrpenie.