O pár dní, 9. apríla 2022 by bol čadčiansky rodák, bývalý aktívny športovec, reprezentant Československa, majster športu, tréner a veliteľ Armádneho strediska Dukla Banská Bystrica, brigádny generál Ivan Čierny oslávil 84. narodeniny.
Žiaľ, už sa tak nestane. Zomrel náhle v stredu 6. apríla. Ivan Čierny patril k tým, ktorí sa radi hlásili k rodnému mestu. Čadcu i Kysuce preslávil ešte v dorasteneckom veku svojimi výkonmi v rôznych športových odvetviach, kým sa nenašiel v ľahkej atletike. Postupne sa prepracoval na slovenského a československého reprezentanta a rekordéra vo viacboji a v behu na 110 m cez prekážky.

"Máme v živej pamäti naše nedávne milé a vzácne stretnutia, oslavu jeho 80-tky i udelenie najvyššieho vyznamenania, Čestného občianstva mesta Čadca, ktorým mu bola vyjadrená úcta a poďakovanie za jeho mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja športu v roku 2019. Sme mu vďační aj za jeho sústavnú angažovanosť, spoluprácu, pomoc a podporu pri investičných aktivitách mesta v oblasti športu, v ostatnom čase aj za vybudovanie nového atletického oválu na čačianskom štadióne," uviedol primátor mesta Čadca Milan Gura.

Podľa jeho slov sa Ivan Čierny vracal do Čadce najmä počas najväčšieho športového sviatku – Kysuckého maratónu, ale aj pri ďalších podujatiach, ktoré boli spojené s olympijským hnutím na Slovensku. Nechýbal ani na pravidelných podujatiach Spolku priateľov Čadce, ktorého bol dlhoročným členom a podporovateľom.
"Brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny sa svojimi športovými výkonmi a aktivitami, ale aj celým svojim životom a osobnostným postojom výrazne zaslúžil o pozitívne zviditeľnenie Čadce, Kysúc a šírenie ich dobrého mena doma i vo svete. Bolo pre nás cťou s ním spolupracovať, bol skutočným priateľom nášho mesta a našich občanov. Zostane navždy v našich spomienkach," uviedol primátor mesta Čadca.

Rodáci ho vyhlásili za Kysuckú športovú osobnosť a v januári 2018 prezident SR plukovníka Čierneho mimoriadne vymenoval do hodnosti brigádny generál vo výslužbe. Slovenský olympijský výbor ocenil dlhoročné zásluhy Ivana Čierneho v slovenskom športe aj olympijskom hnutí v roku 2006 prijatím za čestného člena SOV, s čím bolo spojené aj udelenie Zlatého odznaku SOV, a v roku 2007 udelením Strieborných kruhov SOV. Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play dostal výročné ocenenie SOV za rok 2014 – Cenu Jána Popluhára.

Ivan Čierny trénoval desiatky atlétov, jeho zverencami boli špičkoví šprintéri Vladimír Janček, Dušan Šváby, Zdeněk Kojan, Martin Pelach, Ladislav Latocha, Ján Tomko, Dušan Malovec, z prekážkárov Eduard Longauer, Július Ivan, Jan Těšitel či Eugen Laczo – po titule Majster športu získal ďalší: Zaslúžilý tréner. V roku 2020 ho Slovenský atletický zväz uviedol do Siene slávy slovenskej atletiky.

Kto bol gen. Ivan čierny
Rodák z Čadce (9. 4. 1938) sa ako študent dubnickej priemyslovky, ktorý dochádzal na tréningy do Žiliny, sa venoval skokom, ale kouč Ladislav Berger ho preorientoval a v dvadsiatich sa stal majstrom Slovenska 1958 na 110 m prek. (15,8). Narukovať mal do Dukly Praha, odvelili ho však do Hraníc, odtiaľ do poddôstojníckej školy a do Dukly Lipník. Neskôr znova behal za Dynamo Žilina a v r. 1962 už ako zverenec Jozefa Franka zabehol slovenský rekord 14,3 (v Tatabányi aj 14,2, nebyť vetra, bol by to čs. rekord) a získal prvé z 5 strieborných medailí na čs. šampionátoch (110 a 200 m prek.) i nomináciu na ME do Belehradu (čas 14,6 s vetrom stačil na 15. miesto).
V roku 1965 ho zlákali do Třinca, ale ďalej ho trénoval Franko: klubu TŽ pomohol do I. ligy, behal zaň aj šprinty a skákal diaľku. Jeho hlavnej disciplíne kraľovalo „trio Č“: Čečman, Černošek a Čierny. Kysučan sa čs. titulu dočkal až v záverečnej třineckej sezóne: na šampionáte 1969 v Považskej Bystrici ako 31-ročný vpadol do cieľa v „mŕtvych pretekoch“ s Františkom Slavotínkom v čase 13,9 – pod 14 s bežal ako prvý Slovák, no v drese českého klubu. Veselského slovenský rekord 14,4 (1957) zlepšil oficiálne iba na 14,3 (1962), hoci reálne o pol sekundy. Zakrátko vyhral konkurz na trénera šprintov a prekážok v banskobystrickej Dukle – mal riadiaci talent, vojenskú školu, dokončil FTVŠ a spravil veľkú kariéru. Povýšili ho na šéftrénera (1971 – 1975), zástupcu veliteľa pre šport (1975 – 1980) a po anabáze s futbalovou Duklou, ktorú s trénerom Adamcom vrátili do I. ligy, prevzal v roku 1990 funkciu veliteľa strediska, v ktorej vydržal vyše 11 rokov. Ministrovi obrany pred OH 1996 povedal, že zloží funkciu, ak nikto z Dukly nezíska medailu: Gönci vystrieľal bronz a keď Martikán v perejach rieky Ocoee vypádloval zlato, vleteli si s Máriou Mračnovou, šéfkou výpravy, do náručia.