V údolí Povinského potoka, prameniaceho na Kykuli, v časti Kysuckých vrchov, leží obec Povina.
Jej história je úzko spätá s históriou regiónu dolných Kysúc. Územie v období staršej doby železnej ohrozovali nositelia iných kultúr, a preto si obyvatelia stavali útočiská na vrchoch, tzv. hradiská.
Vápencové balvany
Napríklad na vrchu Ľadonhora, v nadmorskej výške 1 000 m bez jedného metra, boli 400 metrov dlhé valy z vápencových balvanov, postavené na obranu.
Prvá písomná zmienka o obci, kedy sa roztrúsené slobodné obyvateľstvo po okolitých vrchoch stiahlo do doliny, pochádza z roku 1438.
O SERIÁLI
Neviditeľný vírus výrazne naštrbil aj naše voľnočasové aktivity. Celé dni, týždne či mesiace bolo obmedzené cestovanie, istý čas sme nemohli opustiť hranice okresov. Paradoxne, mnohí z nás práve teraz zistili, aké je Slovensko krásne.Volám sa Lucia Palicová a mám rada turistiku v našich horách. V priebehu nasledujúcich týždňov zamierim na turistiku zo všetkých kysuckých miest a obcí a ukážem vám, kam by ste aj vy mali zamieriť na výlet s turistickou paličkou.
Hoci sa novovzniknutá osada bránila poddanstvu, neskôr bola ,,povinná skloniť sa do poddanstva“, odkiaľ pochádza aj názov malebnej obce v okrese Kysucké Nové Mesto.
Hotel Jedľovina
Autobusová zastávka s rovnomenným názvom bývalého horského hotela – Jedľovina – je výhodným odrazovým mostíkom pre turistiku. Jediné, čo nemilo prekvapí každého návštevníka, je rokmi zdevastovaný a opustený objekt, nachádzajúci sa len pár metrov od turistického smerovníka.

V minulosti bol pritom obľúbeným miestom pre relax, oddych a stretnutie sa s priateľmi.
Po zelenej
Veľmi rýchla, zároveň však bohatá na výhľady je turistika smerom na vrch s názvom Žihľavný grúň (735 m n. m.) po zelenej turistickej trase. Lesným chodníčkom i miernym rúbaniskom sa dostávam zhruba po 40 minútach na miesto, kde sa pomedzi stromy črtá opäť raz hrebeň Malej Fatry.
A to nie je všetko – pri dobrom počasí sa mi pošťastilo vidieť i časť Kysuckej brány, pohorie Javorníky či dolinu susediacej obce Lodno.
Risk je zisk
Cestu naspäť volím v podobe neznačenej trasy (prvá, dobre viditeľná cesta vľavo pár metrov pod vrcholom, v aplikácii mapy.cz znázornená) a dobre robím, niekedy sa riskovať veru oplatí. Tak krásne výhľady na zasnežený hrebeň Malej Fatry som už dlho nevidela!
Keby ste mali málo krokov a chuť pokračovať, určite si viete turistiku predĺžiť z vrcholu smerom na Černatín (Radôstka), prípadne smerom na Bartkov kopec (Klubina), všetky trasy sú perfektne pospájané a vyznačené.
Dolnokysucký Vlkolínec
Súčasťou obce v juhovýchodnej časti katastrálneho územia (15 minút pešo od Jedľoviny) sa nachádza osada Tatárovci (vznik sa datuje v roku 1699).
Areál ľudovej architektúry, označovaný ako dolnokysucký Vlkolínec, je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok Slovenska.

Osada má charakter podhorskej osady a hoci sú mnohé pôvodné drevenice a hospodárske objekty už v rozvalinách, tie, ktoré sa zachovali, sú úlomkami minulosti a naozajstnej symbiózy človeka a prírody.
Takže, hor sa do Poviny s turistickou paličkou!
Autor: Lucia Palicová