Na úpätí Kysuckej vrchoviny leží obec Lodno. Vznikla z pôvodného kopaničiarskeho osídlenia, keď sa v 17. storočí vyčlenila z časti chotára Kysuckého Lieskovca.
Obcou preteká rieka Lodňanka a medzi jej susediace obce patria – na západe Kysucký Lieskovec, na juhu cez Žihľavný grúň obec Povina, na západe cez sedlo Korcháň Stará Bystrica a na severe cez Bartkov kopec Klubina.
Národná kultúrna pamiatka
Začiatok spoznávania kysuckej obce a jej turistických trás si ozvláštňujem návštevou ľudovej stavby, obecnej zvonice, pochádzajúcej zo začiatku 19. storočia.

Stojí na zárubku Markovskom a prístup k nej je veľmi jednoduchý – záchytným bodom je obecný kostol v centre obce, odtiaľ už len pozerajte nad rodinné domy oproti (vľavo v smere od Lieskovca).
Zvonica bola vyhlásená v roku 1997 za národnú kultúrnu pamiatku a dodnes slúži svojmu účelu.
O SERIÁLI
Neviditeľný vírus výrazne naštrbil aj naše voľnočasové aktivity. Celé dni, týždne či mesiace bolo obmedzené cestovanie, istý čas sme nemohli opustiť hranice okresov. Paradoxne, mnohí z nás práve teraz zistili, aké je Slovensko krásne.
Volám sa Lucia Palicová a mám rada turistiku v našich horách. V priebehu nasledujúcich týždňov zamierim na turistiku zo všetkých kysuckých miest a obcí a ukážem vám, kam by ste aj vy mali zamieriť na výlet s turistickou paličkou.
Po zelenej do sedla
Jedinou oficiálnou turistickou trasou, začínajúcou na konci dediny, sa vydávam po zelenej turistickej značke do sedla Korcháň. Príjemné stúpanie pomedzi obývanú časť nahradí neskôr už len les, lúky a ticho.
Zhruba po 45 minútach prichádzam do sedla a mapujem, čo všetko sa tu nachádza (úsmev). Ide o miesto križovania niekoľkých turistických trás s bohatou históriou, kedy sa prechádzalo na jarmoky z Kysuckého Nového Mesta do Starej Bystrice a naopak.
Aj z tohto dôvodu tu bol v roku 1960 postavený drevený kríž a vysadené lipy.
Prebehla rekonštrukcia
Pri príležitosti 60. výročia prebehla v danej lokalite rozsiahla rekonštrukcia (obnova kríža, oplotená oddychová zóna, terénne úpravy, osadené lavičky) a okrem prehlbovania ľudovej zbožnosti poskytuje miesto i priestor na oddych či opekanie.
Na sviatok Povýšenia svätého kríža sa konajú každoročne sväté omše, myslím, že je dobrý nápad spojiť turistiku s duchovnom.
Zmena farby
V sedle mením zelenú za červenú a mierim k smerovníku Nad Matúškovou. Dva kilometre dlhá trasa po hrebeni poskytuje krásne výhľady do Bystrickej doliny.

V zimnom období je navštevovaná i bežkármi, pretože ich stopa bola ešte na celom úseku dobre viditeľná, hoci už pomaly prichádza jar.
Malá Fatra
Už som mala obavy, že by som neuzrela počas turistiky hrebeň Malej Fatry, ale odkryl sa – posledným značeným úsekom smerom na Priehyb (813 m n. m.; po zelenej) zasnežené kopce ukážu svoju krásu.
Po pár metroch prichádzam k drevenému posedu a v tomto mieste sa vpravo odpájam zo značenej trasy na trasu pravdepodobne vytvorenú kvôli prístupu ťažkej techniky, aby som sa vrátila k turistickému smerovníku Lodno, čím končí 6,5-kilometrový okruh.
Takže, hor sa do Lodna s turistickou paličkou!
Autor: Lucia Palicová