Úloha hasiča v obci nespočíva len v ochrane občanov pred požiarmi a inými živelnými pohromami. Dobrovoľní hasiči sa zúčastňujú v obci rôznych aktivít. Pekným zvykom a dlhoročnou tradíciou je počas Veľkonočných sviatkov stráženie Božieho hrobu. Zastupujú rímskych vojakov, ktorí takto voľakedy strážili Boží hrob.

Stráženie Božieho hrobu má v hornokysuckej obci Korňa dlhú tradíciu. Pri Božom hrobe v rímskokatolíckom kostole Božského srdca Ježišovho držia nepretržitú stráž tamojší dobrovoľní hasiči. Oblečení v uniformách sa pri ňom budú striedať až do Kristovho vzkriesenia.

"Naši dobrovoľní hasiči z Korne po období pandémie opäť obnovili tradíciu stráženia Božieho hrobu v našom farskom kostolíku. Pri otvorenom hrobe sa striedajú po dvaja hasiči, oblečení v uniformách a s prilbami na hlavách. A to až do sobotňajšieho podvečera, Kristovho vzkriesenia," vyjadrila sa starostka obce Marianna Bebčáková.
Stráženie Božieho hrobu vysvetľuje Sväté písmo: „Na druhý deň, ktorý bol po Prípravnom dni, zhromaždili sa veľkňazi a farizeji k Pilátovi a hovorili: Pane, spomenuli sme si, že ten zvodca, ešte kým žil, povedal: „Po troch dňoch vstanem z mŕtvych“. Rozkáž teda strážiť hrob až do tretieho dňa, aby azda neprišli jeho učeníci a neukradli ho a nepovedali ľudu: „Vstal z mŕtvych“ a ostatné klamstvo by bolo horšie ako prvé“. Pilát im povedal: Máte stráž, choďte a strážte, ako viete!“ Oni šli a hrob zabezpečili: zapečatili kameň a postavili stráž.“ (Mt 27, 62-66)
Dnes už stráženie hrobu nie je povinnosť. Je cťou pre každého člena zboru dobrovoľného hasičského zboru, ktorý sa tej svojej "stojky" zúčastní.
