Od januára tohto roku upútal pozornosť verejnosti nový zákon o zákaze držania psov na reťazi. Prečo ešte stále môžeme psa na reťazi vidieť, kam nahlásiť zanedbanú starostlivosť a čo sa so psíkom stane po nahlásení, nám v rozhovore prezradila Veronika Halabicová, zakladateľka občianskeho združenia Tul/k/áčik.
Občianske združenie Tul/k/áčik pomáha opusteným psom už takmer desať rokov. Kedy prišiel ten moment, že ste sa rozhodli mať útulok?
Psa som si priala už od malička, ale rodičia mi ho dlho nedovolili. Vždy sa smejem, že to potom takto dopadlo a teraz mám dom plný psov. Určite to však nebol plán, mať útulok. Psíkov som vždy mala rada a tak nejako prirodzene a postupne som im začala pomáhať. Neskôr som vďaka tomu spoznala ľudí, teraz už priateľov, ktorí tiež pomáhali zvieratám. Najprv sme dlho fungovali ako súkromné osoby, v roku 2015 sme spoločne založili občianske združenie.
Takže to začalo celkom skromne. Koľko zvierat máte v opatere dnes?
Priamo doma máme aktuálne 21 psíkov a 14 mačičiek. Ale celkový počet zvieratiek v opatere nášho občianskeho združenia je cca dvojnásobný.
Od roku 2022 platí zákaz držania psov na reťazi, sú tam však aj nejaké výnimky. Kedy teda pes na reťazi byť môže?
V skratke tento zákon znie tak, že psy narodené od prvého januára 2022 už nemôžu byť držané na reťazi. Majitelia psov, ktoré sa narodili pred prvým januárom 2022 dostali čas 2 roky, takzvané prechodné obdobie, aby si upravili podmienky tak, aby psa od 2024 na reťazi už nemali. Výnimky sú iba pri chove a držbe nebezpečných psov. Krátkodobé uviazanie pod dohľadom je možné iba počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania. Výnimky sú aj pri služobných psoch počas výkonu práce.

Ako podľa vás pes reťaz vníma?
Myslím, že pre psa je reťaz väzením, obmedzuje ho v jeho prirodzenom pohybe a správaní. Žiaľ pes, ktorý je tak držaný roky si zvykne a rezignuje, keďže nepozná nič iné.
“Niekedy musíme bojovať sami so sebou, aby sme dokázali reagovať s chladnou hlavou.
„
Prečo pes na reťaz nepatrí? Pokiaľ má zabezpečený dostatok pohybu a búdu, aký je s reťazou problém?
Pes je spoločenský tvor a reťaz väčšinou znamená i osamelosť, nemožnosť reagovať na podnety v okolí. Pes je frustrovaný, môže dôjsť k poruchám správania, sebapoškodzovaniu. Navyše psy sú veľmi čistotné zvieratá, pri držaní na reťazi je miesto na spanie, jedenie aj vyprázdňovanie obmedzené na pár metrov štvorcových. Hrozí aj poškodenie zdravia, poškodené kĺby, chrbtica, krčné stavce.
Celkovo mi to príde zvláštne, že v 21. storočí je niekto schopný mať psa na reťazi.
V článku sa dočítate
- Čo robiť, ak viem o zvierati, ktoré žije v nevyhovujúcich podmienkach
- Aký trest majiteľom zvieraťa hrozí
- Či dobrovoľníctvo platená práca
- Čo je na práci v útulku najťažšie
- Aké podmienky musia spĺňať záujemcovia o zviera z útulku
Aké podmienky musí mať človek zabezpečené, ak chce mať na dvore psíka?
Aj tieto podmienky upravuje veterinárny zákon. Dôležité je aby mal psík možnosť ochrany pred nepriaznivým počasím, hlavne dažďom, mrazom či priamym slnečným žiarením. To znamená zateplenú búdu, koterec s búdou, či iný vhodný prístrešok, prípadne stály prístup niekde do garáže či pivnice.
Psík by mal mať možnosť vidieť a počuť čo sa deje v jeho okolí a možnosť komunikovať s okolím. A taktiež by mal mať možnosť dostatočného pohybu. Samozrejme, ak má človek psíka na dvore a chcel aby mal voľný pohyb, je potrebný aj dobrý a dostatočne vysoký plot.