KYSUCE. Dobrovoľníci cez víkend vyčistili korytá vodných tokov, mestá aj obce. Upratovanie odpadu z prírody však nemá len estetický charakter. Enviromentálne povedomie je zdá sa rok čo rok potrebnejšie. Separujeme, recyklujeme, vyberáme lokálne produkty, dbáme na zloženie produktov a uvedomujeme si dôležitosť ochrany zdravia aj planéty, nie všetci sme však schopní po prechádzke v lese vyhodiť odpad do koša. Príroda nie je smetisko, hoci dobrovoľníkom sa to tak tento víkend skutočne mohlo zdať.

"V rieke sme našli aj rôzne kuriozity. Napríklad vreckovky v ktorých bolo schovaných 15€, pekáč s koláčom alebo vrták na vŕtanie plotových stĺpikov," priblížil nám Mário Svrček, jeden z organizátorov upratovania v Radoli. Brigády zameranej na čistenie potoka sa za podpory starostu obce zúčastnilo približne 30 dobrovoľníkov. "Starosta nám každý rok ochotne pomôže s organizáciou aj čistením, vrecia s odpadom sme nerátali ale je ich naozaj veľké množstvo," zhrnul na záver Mário.
"Na deň Zeme sme dostali pozvanie od európskeho informačného centra KERIC, spolu s prosbou o pomoc pri vyčistení nábrežia rieky Kysuce. Zorganizovali super akciu kde sa vyžili deti aj dospelí," priblížil nám Marcel Hlaváč, zakladateľ občianskeho združenia pre krajšie Kysuce.
Deti si zobrali na starosť breh pod KERICom, ktorý bol bezpečný a dobre dostupný. Dospelí mali na starosti opačný breh, vedľa hlavnej cesty, kde bol miestami veľmi náročný terén. "Počasie nám neprialo, zmokli sme, ale moji chalani nie sú z cukru a tak sme dokončili svoju úlohu," opísal Marcel.

Pri tejto akcii v Čadci vyzbierali 16 plných 120 litrových vriec na odpad a vytiahli z kríkov 3 nákupné vozíky, ktoré aspoň poslúžili na transport vriec. Vrecia a likvidáciu odpadu zabezpečilo mesto Čadca.
"Tešíme sa na ďalšie akcie, momentálne čistíme potok v obci Svrčinovec. Práce je stále dosť," dodal Marcel Hlaváč na záver.
DEŇ ZEME je ekologicky motivovaný medzinárodný sviatok, ktorý upozorňuje na znečistenie životného prostredia, klimatické zmeny a ľudské zásahy do prírody s negatívnym vplyvom na prírodu. Oficiálne si tento deň pripomíname každoročne 22. apríla už od roku 1990, na dôležitosť ochrany životného prostredia však vedci apelujú už od roku 1970.