Exšéf odboru vnútornej správy Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Ján Jarošík dostal za kauzu obstarávania CT prístrojov nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. V utorok (26. 4.) o tom právoplatne rozhodol Najvyšší súd (NS) SR. Na sociálnej sieti o tom informoval Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
Trest si odpyká v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Vinný je zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražby. Prokuratúra priblížila, že skutok spočíval v obstaraní dvoch tomografických prístrojov CT pre dve nemocnice v Žilinskom kraji.

"Samosprávny kraj v dôsledku takto zmanipulovaného verejného obstarávania vykonávaného odsúdeným J. J. podpísal zmluvy o dodaní dvoch počítačových tomografov, ako aj pozáručného servisu k nim, za ktorý zaplatil v priebehu piatich rokov viac finančných prostriedkov, než za rovnaké plnenie ponúkal v obstarávaní druhý neúspešný uchádzač," dodal ÚŠP.
Prokuratúra priblížila, že Jarošíka na možnosť zneužitia ním nastavených kritérií upozorňovali zamestnanci dotknutých nemocníc aj právnik samosprávneho kraja.

V roku 2011 vyhlásil Žilinský kraj, ktorý viedol vtedajší župan Juraj Blanár (Smer), súťaž na dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej. Prihlásili sa do nej štyri firmy – jednu vylúčili, a tak súťažili zvyšné tri – Intes Poprad, Siemens a SaT Slovakia.
Výsledky kontroly
Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil už v roku 2018, že nákup dvoch CT prístrojov v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej, ktorý podpísal bývalý župan Juraj Blanár, bol výrazne predražený.
Kontrola Úradu verejného obstarávania podľa protokolu konštatovala, že Žilinská župa pri nákupe cétečiek vážne porušila zákon štrnásťkrát. „Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra,“ vysvetlila vtedy Erika Jurinová.

„Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac-menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona, či nedbanlivosti," dodala.
Kritériá na nákup boli nastavené tak, že vyhrala ponuka o 1,5 milióna eur vyššia ako tie ostatné. Blanár vtedy odmietal, že župa nakúpila predražené prístroje. Vraj išlo o najvýhodnejšiu cenu a súťaž bola transparentná.
