KYSUCE, ČÍNA. Máme za sebou viac ako dva roky pandémie. Zažili sme lockdowny, obmedzenia, zákazy vychádzania či cestovania a naše tváre ešte donedávna „zdobili“ rúška či respirátory. Mnohí Slováci dodržiavali opatrenia striktnejšie, iní menej a značné percento obyvateľstva našej krajiny ich úplne spochybňovalo. V konečnom dôsledku sme prežili náročné obdobie. Pozitívom je, že v týchto dňoch sa pravidlá zmiernili najviac od vypuknutia pandémie, a tak si mnohí z nás užívajú voľnosť bez obmedzení. Ale asi neexistuje nikto, kto by aspoň raz neohundral platné predpisy.
Nariadenia, ktoré sme mali v našej krajine dodržiavať, sú však len omrvinkou toho, aké momentálne platia v Číne. Najľudnatejšia krajina sveta poňala boj proti covidu svojsky. Pre jeden prípad dokážu radnice zatvoriť celé ulice, mestá či provincie. Pre mnohých z nás sú tieto kroky prehnané, ba až absurdné.
Svoje o tom vie Tomáš Chilý z Krásna nad Kysucou. Ten žije v Číne už päť rokov a vypracoval sa na uznávaného šéfkuchára v popredných hoteloch. Aj on na vlastnej koži pociťuje, čo znamená zákaz vychádzania v ázijskom ponímaní. Porozprával nám nielen o tom, ako momentálne funguje, respektíve nefunguje život v tejto ďalekej krajine, ale tiež spomenul tresty či vyhliadky do ďalších týždňov.
Skúste opísať, ako to momentálne vyzerá v Číne v súvislosti s pandémiou covid-19 a tamojšími prísnymi opatreniami.
Ťažko odpovedať všeobecne, keďže každé mesto má nastavené iné pravidlá. V tom našom máme stále karanténu a je to naozaj zaujímavé. Najskôr zatvárali jednotlivé ulice, po pár dňoch všetky sídliská. Mimo týchto častí sa nedostanete. Každá ulica je ohradená plotom a cez jediné otvorené stanovisko nemáte šancu prejsť, lebo ho stráži polícia. Najhoršia situácia je v Šanghaji. V niektorých častiach tohto veľkomesta nemôžu ľudia opustiť ani svoj byt. V podstate každý deň pribudne mesto, ktoré sa úplne zatvorí. Ale nemožno sa čudovať, keďže našu oblasť uzavreli kvôli štyrom pozitívnym prípadom.
V článku sa dočítate:
- Aké sú tresty za porušenie karantény?
- Ako dokážu otestovať milióny ľudí za jeden deň?
- Prečo sú v Šanghaji nepokoje?
- Komu hrozí karanténa v dĺžke 5-6 týždňov?
- Či majú ľudia v Číne ešte trpezlivosť a oveľa viac...
Ako vás táto situácia ovplyvňuje? Chodíte normálne do práce? Ako fungujú reštaurácie, hotely či služby?
Len tak prežívame. Reštaurácie v meste sú zatvorené a fungujú iba donášky a aj to obmedzene. V čase, keď uzavreli naše mesto, v hoteli, v ktorom pracujem, bolo dvadsať hostí. Výsledok? Museli v ňom zostať. K návštevníkom sa pridali zamestnanci. Tí sa nemohli vôbec vrátiť domov alebo na ubytovňu. Náš hotel a aj reštaurácia sú otvorené, ale iba pre ľudí z mesta, kde sídlime. Ktokoľvek iný chce k nám prísť, musí ísť do týždňovej karantény, na ktorú sú určené priestory. To znamená, že sme prakticky bez práce a tento stav potrvá dovtedy, kým sa situácia nezlepší.