KYSUCE. V ostatných týždňoch zaplavili sociálne siete fotografie a videá s nebojácnym medveďom hnedým, pohybujúcim sa blízko návštevníkov Nízkych Tatier. Zviera stratilo ostražitosť. Vyhľadávalo prítomnosť človeka, behalo po parkovisku alebo sa prechádzalo po frekventovaných trasách. Nezodpovedné konanie turistov, ktorí našu najväčšiu šelmu neustále prikrmovali a fotili ako atrakciu, malo za následok nielen stratu jej prirodzenej plachosti, ale v konečnom dôsledku aj jej odstrel. Nevinné zviera tak opäť doplatilo na ľudskú ľahostajnosť a nezodpovednosť.
Podľa Jána Korňana, riaditeľa Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, je usmrtenie najkrajnejším riešením. Ak divý tvor stratil plachosť, príslušníci Zásahového tímu medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky hľadajú všetky možné spôsoby, aby utrateniu predišli.

„Skúšajú rôzne druhy plašenia, ale snažia sa umiestniť medveďa aj do zoologických záhrad. Keď už neexistuje iná možnosť, musí byť utratený,“ vysvetlil ochranár.
“Ak sa medveď naučí na potravu z kontajnera, väčšinou sa tohto zvyku už nevzdá. Čo je najhoršie, medvedice následne učia mláďatá na takýto druh obživy, čo je veľmi zlé.
„
Vo všeobecnosti platí, že medveď je ostražitý a stretu s človekom sa vyhýba. Podľa Korňana sa zviera prirodzene pohybuje na miestach, kde môžu byť zdochliny či odpadky.
„Má vynikajúci čuch. Keď zacíti potravu, napríklad blízko horských chát, tak za ňou prichádza a snaží sa k nej dostať. Nezabezpečené kontajnery so zvyškami jedál predstavujú ľahký spôsob nasýtenia.“
V článku sa dozviete:
- Na čo si treba pri pohybe v prírode dať pozor, aby sme sa vyhli medveďom?
- Aký veľký problém je v skutočnosti prikrmovanie?
- Aká je populácia medveďov na Kysuciach v porovnaní s ostatnými?
- Čo robiť a nerobiť, keď stretneme medveďa?
Ako sú na tom Kysuce?
Na Kysuciach je situácia s medveďmi stabilizovaná. Stretnúť toto zviera pri potulkách našim krajom je skôr vzácnosť.
„Osobne si nepamätám, že by u nás boli niekedy problémy alebo niektoré jedince stratili plachosť a svojou prítomnosťou priamo ohrozili človeka. Skôr sa stretávame s prípadmi, keď robia škody na včelích úľoch, kde hľadajú med,“ doplnil Korňan.