Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Nové básne Pavla Kužmu už tešia srdcia mnohých čitateľov

V komornom prostredí Mestskej galérie v Čadci uviedli koncom apríla do života básnické zbierky Brehy a V pasci lásky barda kysuckého folklóru Pavla Kužmu.

Básnické zbierky uviedli do života lupeňmi ruží. Básnické zbierky uviedli do života lupeňmi ruží. (Zdroj: Jaroslav Velička)

Za klavírnych tónov piesne Kysuca, Kysuca v podaní Róberta Kubinca a veršov Daniely Sobolovej a Pavla Záteka, započalo v Mestskej galérii v Čadci Randevú s Pavlom Kužmom, slávnostný program určený pre všetkých milovníkov poézie, spojený s uvedením do života nových básnických zbierok autora. Večerom sprevádzala moderátorka Katarína Šulganová.

Brehy

Lásku chcem dať všetkým, by aj osud môjbol pre mňa navždy, každým dňom,spôsobilým vždy otázky si klásťo živote a podiele mojom v ňom.Byť pravdivým je predsa mojim snom,aj v zrkadle času svoje meno nájsť.

Pavol KuŹma, báseň Na brehu času

Pavol Kužma sa prostredníctvom svojej zbierky básní s názvom Brehy predstavuje čitateľom v novom rozmere – ako básnik a filozof. Básne Pavla Kužmu sú básňami muža, ktorý má za sebou dlhú priamu životnú cestu, naplnenú zmysluplnými skutkami. Jeho básne si žiadajú sústredené čítanie, aby sme pochopili prúd autorových myšlienok.

SkryťVypnúť reklamu

Sú hlbokou výpoveďou o nás, našich predkoch, našej histórii, našich túžbach, činoch i našich hriechoch, ktoré nezmaže čas. Knihu, ktorú autor vydal v spolupráci s vydavateľstvom Magma, zdobia ilustrácie akademického maliara Pavla Mušku.

V pasci lásky

Básničky v zbierke V pasci lásky sú venované Amálke. Spoločným menovateľom štyridsiatich štyroch básní je najkrajšia téma života, ktorá inšpiruje umelcov od nepamäti – láska. Na zadnej obálke knihy si čitateľ môže prečítať Desatoro lásky podľa Pavla Kužmu v podaní Kataríny Šulganovej.
Jazykovú úpravu knihy spracovala Janka Petrovičová a výtvarný návrh Mária Ščuryová. Knihu, ktorú vydalo vydavateľstvo MAGMA, zdobia ilustrácie známeho akademického maliara Ondreja Zimku a reprodukcie fotografií vyhotovil kysucký fotograf Jaroslav Velička.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si Speváčka Michaela Martykanová predstavuje nový tanečný singel Čítajte 

Lupene ruží

Vo veršoch Pavla Kužmu má láska mnohé definície. Je objatím, povzdychom, chvíle mnohých vzletov, je ozvenou zo strání, vetrom v púšti. Láska má tisíc farieb, tisíc ľudí ju spomína, no tisíc i preklína. Slovo láska sa v zbierke V pasci lásky nachádza neuveriteľných 358 krát. Zo zbierky počas večera zazneli verše básní aj v interpretácii Milana Gacíka a Janky Petrovičovej, ktorá na zbierke spolupracovala.
Obe básnické zbierky vydalo vydavateľstvo Magma a do Života ich posypaním lupeňmi ruží, krehkým symbolom lásky, krásy, ženy, autorova manželka Amálka spolu s vnučkami Zuzkou a Veronikou.

Mám však predsavzatie a túžbu spoznávať tvorbu géniov básnickej tvorby, Som priam zaťažený tvorbou Milana Rufusa. Akoby mu pri tvorbe básní drukoval sám Pán z Neba..

Pavol Kužma

Folklorista, etnológ, pedagóg a zakladateľ folklórneho súboru Kelčovan či speváckeho zboru Kysuca, Pavol Kužma, je tiež prozaikom, autorom a spoluautorom monografií, cestopisných esejí, poviedok, odborných a popularizačných publikácií o tradičnej ľudovej kultúre Kysúc. Zašli sme za Pavlom Kužmom, so snahou položiť mu zopár otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorý kultúrny žáner vás najviac oslovil?

Ospravedlňte ma, prosím, ale ja neuprednostňujem ani jeden žáner.
Snažím sa, čo mi sily stačia, byť milovaný všetkými žánrami, ktoré sú schopné naplniť môj um, moje srdce...

Predsa len, sú isté hodnoty ducha – kultúry, ktoré uprednostňujete, či nie?

Pokiaľ mi moje ego dovolí plnohodnotne prijať akúkoľvek duchovnú hodnotu, vytvorenú bohatstvom duševného zdravia tvorcov, sú pre mňa nielen studnicou poznania, ale aj, ba priam, výzvou pre moje srdce (city) a hemisféry, prijať dané hodnoty a opätovne ich vrátiť v podobe môjho skromného príspevku.

Chcete tým povedať, že je to dôsledok systému, prípadne metodológie, vo veciach vašej tvorivosti?

Tak vznešene by som to nepovedal – vysmialo by sa mi moje spomínané ego...Nakoľko som ešte stále jeden z tých nedokonalých „tvorcov,“ ktorí sa snažia vstúpiť do raja, ktorému sa hovorí „Božie požehnanie,“ ináč; od Boha nadanie, nedovolím si hlásiť sa, v mojom prípade k výsledkom, akoby zahrnujúcich úroveň mojej tvorby, a to, v dôsledku konkrétneho systému, či prepracovanej metodológie v oblasti tvorby.

Neustále sa však snažím dopátrať kde sídli žriedlo pohnútok, ktoré určujú; kde vyviera prameň tvorivosti, ktorý by bol schopný svojou tvorivou silou reštartovať smer, ktorým by sa mala uberať moja, takpovediac, umelecká pointa.

Prečítajte si tiež Malí folkloristi z Kysuckého Nového Mesta zaujali porotu Čítajte 

Nepomáhajú vám v hľadaní, ako ste uviedli; tvorivého žriedla, bardi minulej i súčasnej básnickej tvorby?

Áno, pomáhajú svojím príkladným úsilím o dokonalú architektúru verša, hľadaním živých tém, najmä však dokonalým využitím spomínaného daru Nebies: talentu a predurčenosti, ktorá by ma viedla na ceste k dosiahnutiu symbiózy ducha a matérie, k paralelizmu medi duchovným a hmotným bohatstvom javov a procesov každodenného života.

Určite máte vzor – vzory, ktoré vás ovplyvňujú.

Mám, a neskutočne veľa: krásu prírody, spev vtáctva, robotných a múdrych ľudí, čo denne hľadajú cestu a cieľ, ktorým sa uberá ich život. Mám však predsavzatie a túžbu spoznávať tvorbu géniov básnickej tvorby, Som priam zaťažený tvorbou Milana Rufusa. Akoby mu pri tvorbe básní drukoval sám Pán z Neba...Človečina, filozofia života a situácie v ňom, odkrývanie duševných poryvov človeka, jasne nakreslená architektúra básní, atď: áno, je mi prebohatým vzorom. A nielen On!

Zdá sa, že vo vašom prípade odhaľujete svoje vnútro, svoj, básnikov svet.

Nielen básnikov....Svoje Ja, spôsob života, konanie v ťažkých i zábavných situáciách, vždy a všade, v každej chvíli. Je to totiž spôsob, ako spustiť naplnenú priehradu, naplnenú živou – tvorivou vodou, ktorá sa volá tvorivosť. Hoci je niekedy aj bezohľadná, útrpná, vždy sa nájde okienko, cez ktoré dovidíme, hoci aj ďaleko na prítomnosť túžby, a to; doplávať na vlnách spomínanej hladiny tvorivej vody do prístavu, kde sa skrýva výsledok: báseň – básne.
Potom sa básnická tvorba stáva zmyslom života – zrkadlom naplnenia túžby BYŤ.

Akú perspektívu vidí tvorca túžiaci na vlnách času, prevteliť sa do pozície, ktorá mu vymedzí miesto básnika – tvorcu?

Perspektíva je sila, ktorá nás každého unáša na krídlach času. Oná nám dopraje pobyt v osídlach víťazstiev i prehier. Núti nás stavať katedrály v nás, v ktorých by mal prebývať duch lásky, porozumenia a empatií. Predovšetkým však, núti nás nepremrhať chvíľu, ktorej hovoríme; chvíľa šťastia, ktorú prežíva každý tvorca hodnôt, formujúci dobro a človečenstvo v ľuďoch – hoci aj prostredníctvom básní.

Nuž, čo nám ponúkne básnik Pavol Kužma do budúcna?

Okrem priania šťastnej a krásnej prítomnosti, veľa kultúry a kultúrnych zážitkov, samozrejme veľa zdravia, by nám poslúžilo vziať život do správnych rúk

A čo ďalšia tvorba?

Daj, Bože, aby sa mi splnil pripravovaný sen: dokončiť tretiu, štvrtú, piatu zbierku básní. V súčasnosti finišujem na knižke pod názvom Modrý vláčik na Atlantiku. Už z uvedeného názvu možno vycítiť, že jadrom monografie o DFS Kelčovan budú okrem histórie, zoznamu účinkujúcich a fotodokumentácie, predovšetkým cestopisné eseje, z ciest DFS Kelčovan po svete, jeho úspechy i zážitky, spomienky členov a funkcionárov súboru.

Snáď nechcete povedať, že ste sa plavili po Atlantiku vláčikom?

Áno, vláčikom. (široko sa usmial maestro Kužma) Ako ľudia hovoria; „Veď je to fantasmagória!.“

„Elán“ voľakedy spieval pieseň, v ktorej sa spomína „chcenie ísť vláčikom do Modry.“ Samozrejme, v tej piesni ide o fantasknosť.

Detský folklórny súbor Kelčovan tiež zažil takú fantasknosť, vyhral svetovú súťaž detských folklórnych súborov vo Francúzsku. Celý svet i Bratislava bola hore nohami od prekvapenia. Veď to bol súbor z osadovej školy vo Vysokej nad Kysucou-Hornom Kelčove. Pričom tam súťažili súbory z hlavných miest z mnohých krajín sveta. Fantastické, však?! Pieseň „Chcel som ísť vláčikom, na výlet do Modry...,“ sa stala po mnohé roky hymnou DFS Kelčovan.

Tvorba Pavla Kužmu má jasné kontúry; oslaviť rodný kraj-Kysuce, svoju vlasť-Slovensko, vlastne; človeka, ktorý má dušu i svedomie. Nuž, MNOGA LETA, vážený maestro – mladý, energiou prekypujúci osemdesiatnik.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Na krásnom, modrom Jadrane
 3. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 4. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 5. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 6. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 239
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 388
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 112
 4. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 815
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 703
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 390
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 250
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 005

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Dušan Kováčik bral úplatky nie len v tomto jednom prípade, ale v desiatkách prípadov. Slovenské súdy sú totálna žumpa.
 2. Alec Borový: Môže umelá inteligencia sama zabíjať?
 3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
 4. Tupou Ceruzou: Ako Dán
 5. Anna Miľanová: Moja prerušená pieseň... 2020
 6. Martina Paulenová: Veď rezne jedávam, tak prečo ho mám málo? (o príčinách nedostatku železa)
 7. Irena Šimuneková: Zvolen - čriepky z mesta
 8. Lukáš Ochaba: Niečo, čo sme nikdy nevideli
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 7 571
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 884
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 4 956
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 511
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 872
 6. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 3 662
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 226
 8. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 116
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dráma trvala takmer štyri hodiny.


20 h

Namiesto futbalu išli kamarátovi na pohreb.


23. máj

Na prepis auta v Trnave čakal takmer päť hodín, mnohí za ním to vzdali.


23. máj

Pásový opar pripúta na nemocničné lôžko až 700 pacientov ročne.


14. máj

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Dušan Kováčik bral úplatky nie len v tomto jednom prípade, ale v desiatkách prípadov. Slovenské súdy sú totálna žumpa.
 2. Alec Borový: Môže umelá inteligencia sama zabíjať?
 3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
 4. Tupou Ceruzou: Ako Dán
 5. Anna Miľanová: Moja prerušená pieseň... 2020
 6. Martina Paulenová: Veď rezne jedávam, tak prečo ho mám málo? (o príčinách nedostatku železa)
 7. Irena Šimuneková: Zvolen - čriepky z mesta
 8. Lukáš Ochaba: Niečo, čo sme nikdy nevideli
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 7 571
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 884
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 4 956
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 511
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 872
 6. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 3 662
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 226
 8. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 116
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu