ČADCA/RAKOVÁ. „Milí ochotníci, tak teda vitajte doma – vitajte na Kysuciach,“ privítala ochotníkov Silvia Kajanková, riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci.
54. ročník Palárikovej Rakovej bol výnimočný nie len 2OO. výročím narodenia Janka Palárika, ale tiež tým, že sa okrem hlavných dejísk prehliadky zapojili aj mestá Kysucké Nové Mesto, Krásno nad Kysucou a obce Stará Bystrica, Zborov nad Bystricou a Korňa.
V článku sa dočítate
- V čom bola výnimočná 54. Palárikova Raková
- Koľko divadelných súborov súťažilo
- Ako Palárikova Raková súvisí so zahraničím
- Prečo je dôležité dať priestor slovenskej tvorbe
- Mená a ceny výhercov
História Palárikovej Rakovej
Začiatky Palárikovej Rakovej spomína Kysučan Rudolf Gerát v publikácii vydanej v roku 2002
Prvý ročník tejto „národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby klasickej i súčasnej“ ako ho neskôr charakterizovali v štatúte, sa uskutočnil 27. a 28. apríla 1968. Jeho usporiadateľmi boli ONV a OOS v Čadci a MNV v Rakovej. Súťažili tu tri súbory: z Rajca, Kys. Nového Mesta a Brezna. O rok už počet súťažiacich divadiel vzrástol na päť. Okolo tohto čísla osciluje počet súťažiacich doteraz, ak pravda nerátame početné nesúťažné predstavenia. Počet záujemcov o účasť však každoročne prekračuje desiatku. Spočiatku každý z nich navštívila výberová porota (najčastejšie v nej pôsobil Miro Ďurica, Peter Kozák, Ivan Gajdičiar a Magda Hacková), v ostatných rokoch sa výber koná podľa videozáznamov uchádzačov o účasť na prehliadke.

Do 54. ročníka národnej súťaže sa prihlásilo až jedenásť divadelných súborov, pričom odborná porota vybrala šesť z nich. Podujatie bolo po dvoch rokoch konečne bez protipandemických opatrení a teda nič nadšencom nebránilo v nerušenej zábave a kultúrnom zážitku.