KYSUCE. Obce a mestá môžu kvôli cenám stavebného materiálu vracať eurofondy
Súčasná situácia ovplyvňuje aj náš región. V Kysuckom Novom Meste plánovali postaviť centrum sociálnych služieb.
Mestá a obce bijú na poplach. Ceny stavebného materiálu neustále rastú a tým sa zvyšujú náklady na realizáciu už schválených projektov. Pri tejto príležitosti sa v Kysuckom Novom Meste uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska, spolu s primátormi vybraných miest, informoval o neľahkej situácii, ktorá v tomto smere nastala.
„Súčasný stav je nepríjemný, no nevznikol včera ani predvčerom. Už minulý rok v apríli sme naň upozorňovali. Spolu s kolegami chceme poukázať, že ide o problém každého regiónu Slovenska. Je obrovský a má dopad na každého z nás,“ povedal v úvode Kaliňák. Ako dodal, situácia nemusela nastať, ak by sa už skôr reflektovalo, čo sa môže diať v súvislosti s nárastom cien.
„Dnes si musíme uvedomiť, že bez opráv nevyriešime modernizačný dlh, bez investícií nebudeme rozvíjať obce a mestá. Bez toho, aby sme vyriešili odstupovanie od zmlúv, prídu stavebné firmy o zákazky, stavebný priemysel o zamestnancov a samosprávy o peniaze. Navyše, štát príde o 20 percent z DPH a čo je najhoršie, do Bruselu vrátime ďalšie nevyčerpané eurofondy,“ upozornil.

Zároveň pripomenul, že zostáva 20 mesiacov do konca programového obdobia.
„Bruselu musíme vrátiť osem miliárd eur. Uvidíme, či sa táto čiastka ešte viac nenavýši,“ doplnil. Ak teda mal niekto pred dvoma alebo dva a pol rokmi schválený eurofondový projekt a až teraz súťažil, je jasné, že ceny sú úplne iné. Kaliňák podotkol, že existujú iba dve možností. „Buď samosprávam pomôžeme alebo tie odstúpia od zmlúv, vrátia eurofondy, štát príde o DPH, firmy o zákazky a zamestnanci o prácu.“