Celoslovenský festival Dni detskej knihy v Čadci

Organizátorom festivalu je medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana a Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu IBBY.

Folklórny súbor Studnička ZákopčieFolklórny súbor Studnička Zákopčie (Zdroj: Kysucká knižnica)

V Kysuckej knižnici v Čadci, v sídle Kysuckého rozprávkového kráľovstva sa konal trojdňový celoslovenský festival kníh pre deti a mládež Dni detskej knihy 2022. Festival každoročne v jarných mesiacoch, vždy v inom meste, organizuje BIBIANA - medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu IBBY. Festival sa účasťou spisovateľky z Maďarska stal medzinárodným a záštitu nad ním prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a primátor Mesta Čadca Milan Gura.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opäť po dvoch rokoch

Festival, ktorý sa naposledy uskutočnil v roku 2019 v Trnave a dva jeho ročníky sa z dôvodu pandemických opatrení museli vynechať, nadviazal na úspešnú dlhoročnú tradíciu práve v našom meste. Kysucká knižnica v Čadci bola jeho organizátorom aj v minulosti v rokoch 1984 a 2009.

Hlavným cieľom tohto celoslovenského projektu je motivovať deti k čítaniu a pravidelnej návšteve knižnice, k bezprostrednému sprístupňovaniu kníh - ich literárnemu a umeleckému spracovaniu. Je to zároveň príležitosť k osobnému spoznávaniu autorov, ilustrátorov a vydavateľov.

V utorok 10. mája 2022 slávnostne odpálila veľkú literárnu explóziu riaditeľka knižnice Janka Bírová. Srdečne privítala všetkých hostí podujatia a predstavila dvadsať významných tvorcov literatúry pre deti a mládež, spisovateľov a ilustrátorov, ktorí do Čadce zavítali zo všetkých kútov Slovenska i zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si: Vypátrali mená neznámych vojakov. K pamätníku na Stratenci pribudla nová tabuľka Čítajte 

Toňu Revajovú, Hanu Koškovú, Zuzanu Kuglerovú, Danušu Dragulovú – Faktorovú, Kristínu Mišovičovú, Janu Necpalovú, Zuzanu Kubašákovú, Margit Garajszki, Katarínu Kosanovú, Annu Gajovú, Katarínu Vronkovú, Petru Nagyovú - Džerengovú, Juraja Šebestu, Romana Brata, Júliusa Belana, Igora Váleka, Juraja Martišku, Martina Kellenbergera, Jozefa Vydrnáka a Bystríka Vanču.

Ohňostroj hudby, spevu, tanca

Po úvodných príhovoroch moderátor Radoslav Nekoranec spolu so svojimi mladými pomocníkmi z TV Junior Ester Holeštiakovou a Adrianom Miloňom uvádzali jednotlivé vystúpenia bohatého kultúrneho programu. Mladí moderátori mali vo svojich dialógoch zašifrované názvy kníh každého z prítomných spisovateľov. Na kultúrnom programe sa podieľali talentovaní žiaci ZUŠ Jozefa Potočára v Čadci, deti materských škôl Janka Kráľa v Čadci a Krásna nad Kysucou, súkromných ZUŠ Skalité a Svrčinovec. Hostia boli dojatí pestrým ohňostrojom hudby, spevu, tanca, recitácie, dramatizácie rozprávok a svojim potleskom ocenili aj famózne vystúpenie detí z folklórneho súboru Studnička zo Zákopčia.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý deň bol zakončený prijatím autorov literatúry pre deti a mládež a organizátorov podujatia primátorom mesta Milanom Gurom a pracovníčkou úseku kultúry a medzinárodných vzťahov Katarínou Šulganovou v svadobnej sieni Mestského úradu v Čadci so zápisom do pamätnej knihy Mesta Čadca.

Mohlo by vás zaujať: Po dvoch rokoch sa študenti opäť postavili pred maturitnú komisiu Čítajte 

Besedy, výstavy, semináre aj orloj

Druhý deň bol venovaný predovšetkým autorským stretnutiam spisovateľov a ilustrátorov s deťmi na besedách v celom regióne Kysúc, v Kysuckej knižnici v Čadci, v základných školách Komenského, M. R. Štefánika v Čadci, v Podzávoze, vo Vysokej nad Kysucou, v Makove, Čiernom Ústredí, Hornom Vadičove a Staškove. Besedovalo sa aj v Mestskej knižnici a v Gymnáziu Kysucké Nové Mesto. Deti Spojenej školy v Čadci budú spomínať na nezabudnuteľné chvíle tvorivej výtvarnej dielne s akademickým maliarom Stanislavom Lajdom.

Program druhého dňa festivalu ponúkol hosťom i verejnosti ďalší hodnotný umelecký zážitok – slávnostnú vernisáž výstavy výtvarných prác vzácnej umelkyne Zuzany Vaňousovej Kronerovej a prezentáciu o jej živote a tvorbe.

Súčasťou podujatia bola aj beseda s jej vnučkou Veronikou Mikulášovou so spomienkami na vzácneho, umelecky nadaného a skromného človeka. Druhý deň festivalu bol ukončený návštevou námestia sv. Michala a Orloja v Starej Bystrici a prehliadkou výstav Kysuckej galérie v Oščadnici v rekonštruovanej národnej kultúrnej pamiatke – sídle galérie.

Prečítajte si tiež: Na Kysuciach rastie najkrajšia lúka na Slovensku Čítajte 

Hostí očarila najmä expozícia výtvarnej tvorby kysuckého rodáka - akademického maliara Miroslava Cipára, zrekonštruovaný interiér, nádherný park a milé prijatie riaditeľom galérie Vladislavom Zabelom. Vo štvrtok 12. mája 2022 pokračoval už od ôsmej ráno cyklus besied v Gymnáziu J. M. Hurbana v Čadci, v základných školách v Horelici, v Milošovej u Prívary, v Čiernom – Vyšný koniec, v základnej škole Dolinský potok a v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste.

Besedovalo sa aj v Mestskej knižnici v Turzovke, v Materskej škole Fraňa Kráľa a v Kysuckej knižnici v Čadci. Žiaci spojenej školy v Čadci vytvorili v knižnici nádherné mestečko inšpirované tvorbou Miroslava Cipára - zdravotne znevýhodnené, ale veľmi talentované deti, vytvorili toto dielko na výtvarnej dielni vedenej výtvarníčkou a ilustrátorkou Zuzanou Jesenskou Kubicovou.

V prednáškovej miestnosti knižnice sa uskutočnil odborný seminár pre knihovníkov verejných a školských knižníc, pedagogických pracovníkov a študentov pod názvom „Svetová a slovenská literatúra pre deti a mládež a jej neoddeliteľná súčasť – ilustrácia“. Na seminári odzneli príspevky vysokoškolských pedagógov Evy Pršovej: „Svetová a slovenská literatúra pre deti a mládež – krátka exkurzia do sveta kníh“, Dominiky Marsovszkej: „Ilustrácia neoddeliteľná súčasť detskej knihy a jej vnímanie dieťaťom“ a Petra Naščáka: „Akademický maliar Miroslav Cipár - legenda slovenskej ilustrácie“.

Tip na výlet: Toto je sedem výnimočných miest na Kysuciach, ktoré sa oplatí navštíviť so psíkom Čítajte 

Po skončení seminára a autorských besied sa tvorcovia kníh pre deti a mládež, odborní lektori a spoluorganizátori rozlúčili z Kysuckou knižnicou a Kysucami. Nešetrili slovami vďaky za nádherné tri dni plné nových zážitkov, spoznanie krás a zaujímavostí Kysúc, pohostinných a milých ľudí a najmä exelentne zvládnutú organizáciu celého festivalu. Fotografie z bohatého programu autorských stretnutí, zápisy a kresby spisovateľov a ilustrátorov v pamätnej knihe nám budú pripomínať vzácne chvíle s výnimočnými ľuďmi, ktorí počas troch dní prezentovali svoju literárnu a umeleckú tvorbu na Kysuciach.

Hlavným partnerom podujatia bol Fond na podporu umenia a spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc.

Autor: Helena Pagáčová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 699
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 714
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 353
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 297
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 422
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 809
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 355
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 889
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 839
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 268
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 075
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 994
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 960
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 19 100
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 616
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 889
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 839
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 268
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 075
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 994
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 960
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 19 100
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 616
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu