Slávnostné odovzdávanie osvedčení pri príležitosti ukončenia osemmesačného trénerského kurzu UEFA B licencie sa uskutočnilo v predposledný májový deň v Krásne nad Kysucou. Na slávnostnom odovzdávaní sa okrem čerstvých držiteľov licencie zúčastnili aj predseda Oblastného futbalového zväzu Kysúc Stanislav Špila, primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa či koordinátor školení trénerov Slovenského futbalového zväzu Peter Štefaňák.
"Nedostatok trénerského personálu disponujúceho zodpovednou kvalifikáciou s požiadavkami štandardu UEFA je problém nie len na Slovensku, ale aj v prihraničnej Českej republike. Mesto Krásno nad Kysucou na základe analýzy aktuálneho stavu v oblasti práce s futbalovou mládežou, sa rozhodlo vypracovať projekt, ktorý by úroveň trénerov na sever Slovenska zvýšil," povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

"Pohybové aktivity sú pre nás dôležité a zvlášť pre deti, ktoré získavajú základné návyky. Šport je nevyhnutný v každej podobe. V spolupráci s oblastným futbalovým zväzom Čadca sme oslovili Okresný futbalový zväz Frýdek Místek a ponúkli im možnosť vyškoliť kvalifikovaných trénerov u nás i za hranicami Slovenska," doplnil Grapa s tým, že zo slovenskej strany bolo pre licenciu EUFA B preškolených dvanásť uchádzačov a z Českej strany štyria uchádzači.

Licencia nie je formalita
"Trénerská licencia nie je len papier či zbytočná formalita. Je to záruka toho, že tréner disponuje potrebným vzdelaním, vďaka ktorému by mal vedieť vytvoriť kvalitný tréningový proces," ozrejmil koordinátor školení trénerov Slovenského futbalového zväzu Peter Štefaňák.
"Keď sa netrénuje podľa metodiky pre kvalitný tréningový proces, môže to mať negatívny dopad na hráčov a tým pádom i na úroveň hry družstva. Keď na školenie prídu hráči a porovnávajú svoje videnie futbalu pred a po trénerskom kurze, sami uznajú, že sú v tom podstatné rozdiely. Futbalista totiž nemá problém robiť to, čo mu povie tréner. Tréner však musí vedieť, čo, kde, ako a koľko má trénovať. Tieto veci si hráči nevšímajú alebo neuvedomujú. Tréneri musia mať na tieto veci dostatočné vedomosti," vysvetlil Štefaňák

Dôležitá je mentálna príprava
Jedným z absolventov je aj tréner Štefan Kavuliak z Čadce, ktorý sa už roky venuje mládeži.

"„Takémuto kurzu treba venovať veľa času, veľa sa pripravovať a vzdelávať. Dôležité je všetky informácie, ktoré sa na kurze naučíme pretaviť do života a odovzdávať ich chalanom, ktorých trénujeme. Tento kurz ma naučil, že mentálna príprava je jedným z predpokladov, ktorý umožňuje chlapcom podávať maximálne výkony a je neoddeliteľnou súčasťou prípravy a rozvoja hráčov aj v kolektívnych športoch," povedal mládežnícky tréener.
Pripravení na nové výzvy
Predseda Oblastného futbalového zväzu Kysúc Stanislav Špila zdôraznil, že tréneri sú dôležitým článkom pri zvyšovaní úrovne futbalu v našom regióne a šéf zväzu v tejto súvislosti ocenil skutočnosť, že absolventi sú odborne pripravení na nové výzvy.
"Táto licencia UEFA B, ktorú chlapci získali, im umožní trénovať mužstvá v rámci krajských súťaží. Na Kysuciach bolo v minulosti zopár trénerov s touto licenciou, keďže sa vzdelávali v Prahe, Banskej Bystrici a podobne. Chlapci od nás robili na Morave, v zahraničí a nemali čas sa takému vzdelávaniu venovať po víkendoch," vysvetli Špila.
Ako ďalej uviedol, absolventi trénerského kurzu pre UEFA B licenciu idú viac do systematiky. Učia sa náročnejšie veci, celkové plánovanie tréningových cyklov, riešia komplexné problémy, aby vedeli pripraviť tréning v rámci skupiny, kolektívu či herného systému, nároky na trénerov sa stále zvyšujú.
"Preto sme sa rozhodli tieto kurzy robiť, aby odborná úroveň trénerov bola na Kysuciych dostačujúca,“ povedal predseda ObFZ Kysuc, ktorý zároveň doplnil, že súčasťou projektu bolo aj zorganizovanie troch kurzov pre získanie licencie Grassroots C.
"Na ktorých sa tréneri učia základné veci v rámci didaktiky, aby vedeli vytvoriť tréningový proces, naplánovať mesačný plán, či týždenný mikrocyklus. Spoznávajú základy anatómie a fyziológie, zostavenia tréningu, úroveň jeho zaťaženia, objemu a didaktickú postupnosť," uviedol.

Zlepšenie podmienok pre mládež
Ďalšou pozitívnou stránkou projektu je doplnenie materiálno-technického vybavenia pre prácu s mládežou, ktorú budú viesť vysoko kvalifikovaný tréneri. Pribudla nová kamera, športové testery, ale aj futbalové pomôcky, ktoré majú zabezpečiť tréning vyššej úrovne.
„Ihrisko v krásne nad Kysucou spĺňa najvyššie parametre futbalovej asociácie UEFA, či už svojou rozlohou, alebo kvalitou. Veľkou výhodou je, že ihrisko je možné využívať celoročne a futbalové mužstvá ho využívajú na tréningy, či prípravné zápasy," vyjadril sa primátor mesta Jozef Grapa.
Ako ďalej uviedol, v zimných mesiacoch je cez víkend umelá tráva obsadená od rána do večera a strieda sa tu jedno mužstvo za druhým.
"Doplnenie ďalšieho zabezpečenia na kvalitný tréning pritom predstavuje ďalší pokrok. Získali sme na to cez projekt celkovo vyše 20 000 EUR", vysvetlil.
"Zámerom bolo pritom ešte zvýšiť kvalitu tréningu nielen zo strany športového prístupu, ale aj z hľadiska technického zabezpečenia. Takto zúročené vedomosti, ale aj kvalitnejšie technické zabezpečenie by sa mali prejaviť v zvýšení kvality mládežníckeho futbalu v celom regióne," uviedol na záver koordinátor projektu Matej Šimášek.
Bodku za projektom projektom dá pripravovaný futbalový turnaj mládeže junior, ktorého sa zúčastnia tréneri z oboch strán hranice spolu so svojimi mládežníckymi družstvami.