KYSUCE. Horúčavy trápia nielen ľudí, ale aj zvieratá. K ich prehriatiu dochádza ľahko a rýchlo, častokrát chybou majiteľa. Nevhodné podmienky držania, nesprávne upravená srsť, obmedzený prístup k vode, obezita zvieraťa a u psov aj nesprávny typ náhubku môžu pri vysokých teplotách spôsobiť kolaps.
„Prehriatie u zvierat znamená, že ich organizmus bol vystavený vysokým teplotám, s nedostatočným tepelným výdajom, to znamená, že organizmus nie je schopný sám seba dostatočne efektívne ochladiť. Ťažký stav vedie k obehovému zlyhaniu a úhynu,“ vysvetľuje veterinár Michal Zalaš.
Pobyt v aute končí tragicky
Za žiadnych okolností nenechávajte zviera v aute. Ani na chvíľu a ani so stiahnutými oknami. Teplota v aute, ktoré je vystavené priamemu slnku, môže dosiahnuť až 70 °C. Väčšina takýchto prípadov končí tragicky.
Najčastejšie príznaky prehriatia u zvieraťa je zrýchlené a sťažené dýchanie, neprimerané slinenie, búšenie srdca, horúci a suchý ňufák, nervozita alebo malátnosť, triaška a červený až fialový jazyk. Teplota v konečníku je vyššia ako 40 °C.
V článku sa dočítate
- Ako poskytnúť zvieraťu prvú pomoc pri prehriatí
- Ako sa starať o zviera v lete
- Prečo ostrihaná srsť neznamená úľavu
- Aké podmienky má mať zviera počas horúčav
- Aké prechádzky odporúča kynológ
- Ako pomôcť voľne žijúcim zvieratám
- Ako teplo zvládajú zvieratá v útulkoch
Keď prevencia nestačí
Podľa veterinárky Dominiky Švajlenovej je dôležité vedieť zvieraťu podať prvú pomoc a následne vyhľadať veterinára. Tou je hlavne normalizácia telesnej teploty.

„Najčastejšie používanou metódou je studená sprcha, voda však nesmie byť ľadová. Zviera tak ochladzujeme dvojitým spôsobom, studenou vodou na povrchu tela a vdychovaním vodnej pary pri samotnom sprchovaní,“ vysvetľuje veterinárka.
“V lete psíka venčite len v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Medzitým mu doprajte len krátke vychádzky nevyhnutné na vyvenčenie.
„
Ďalej je potrebné zabezpečiť dostatočné prúdenie suchého vzduchu, napríklad ventilátorom. Ľad a ľadová drvina vhodné nie sú, pretože spôsobujú periférne zúženie ciev, čo má za dôsledok natlačenie horúcej krvi do orgánov a tým sa môže výrazne krátkodobo zvýšiť vnútorná teplota.
„Teplota väčšinou veľmi rýchlo klesá, preto by sme mali dávať pozor, aby neklesla príliš, ideálne je priebežne merať teplotu v konečníku, aby neklesla pod 38,5 °C,“ hovorí veterinárka.