ČADCA. Digitálna doba, v ktorej žijeme, má následky aj na našich očiach. Nachádzame sa v celosvetovej epidémií krátkozrakosti, za ktorú vďačíme práve nášmu životnému štýlu. Aké najčastejšie očné problémy ľudí trápia, ako správne pracovať s počítačom a koľko času môžu deti stráviť na tablete? To všetko nám vysvetlila skúsená oftalmologička Alena Potanková.
Aké sú najčastejšie očné problémy, s ktorými ľudia za vami prídu?
Chodia k nám najrozmanitejšie akútne stavy- cudzie telieska v oku, úrazy oka, zápaly, náhle straty zraku a občas aj kuriózne prípady. Často k nám pacientov odosielajú iní špecialisti (diabetológ, kardiológ, neurológ endokrinológ, reumatológ).
Stále však najčastejšie prichádzajú ľudia za účelom predpisu okuliarov. Na vyšetrenia zrakovej ostrosti na okuliare však môžu klienti využiť služby špecialistov v očných optikách (optikov, optometristov), ktoré sú v našom regióne na vysokej odbornej úrovni.
Čo všetko ovplyvňuje zdravie očí?
V skratke by sa dalo povedať, že zdravie nášho očného aparátu, okrem genetiky, ktorú ovplyvniť veľmi nedokážeme, je vo veľkej miere v našich rukách. Je totiž ovplyvnené aj naším celkovým zdravotným stavom, ktorý udržiavame najmä zdravou životosprávou.
Napríklad neliečená či nedostatočne kompenzovaná cukrovka môže devastujúcim spôsobom poškodiť zrak. Podobne neliečený vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol či nikotín z cigariet sa podieľajú na poklese zraku. V neposlednom rade sú to vnútroočné nádory a prejavy ďalších celkových chorôb na oku (reumatizmus, roztrúsená skleróza, psoriáza, sarkoidóza). Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že žijeme v digitalizovanom a kybernetickom svete, ktorý takisto očiam neprospieva.

Aké sú najčastejšie príčiny zhoršenia zraku?
K najfrekventovanejším patria dioptrické chyby, sivý a zelený zákal, vekom podmienené zmeny sietnice, syndróm suchého oka, vnútroočné malignity (nádory), ale tiež nadmerná práca so zobrazovacími zariadeniami, monitormi.
V dnešnej dobe je každý z nás konfrontovaný zobrazovacími zariadeniami. Ako ovplyvňuje zdravotný stav očí práca s digitálnymi zariadeniami ako sú počítače, tablety či mobilné telefóny?
“Platíme daň za životný štýl s vysokou mierou digitalizácie.
„
Náročná téma…Oční lekári zaznamenávajú výrazný nárast prípadov syndrómu suchého oka, a to v dôsledku príliš dlhého sledovania obrazoviek. Stavu, keď dochádza k preťaženiu zrakového aparátu aktivitami na zobrazovacích zariadeniach, hovoríme digitálna únava zraku.
Typickými príznakmi sú pálenie, štípanie, rezanie, pocity cudzieho telieska či pocit ťažkých očí, suchosť alebo paradoxne slzenie. Počas sústredenej práce tiež „zabúdame“ žmurkať a povrch očí sa tým automaticky vysušuje. Ak sa k tomu pridá suchý vzduch, príp. klimatizácia alebo prievan či nedostatočné osvetlenie na pracovisku, choroba zvaná “suché oko” sa naplno prejaví.
Celosvetovo tiež dochádza k epidémii krátkozrakosti. Ide samozrejme o krátkozrakosť získanú, nie dedičnú. Za posledných 50 rokov sa výskyt krátkozrakosti v USA takmer zdvojnásobil, vo vyspelých krajinách Ázie je až 90% dospievajúcich a dospelých krátkozrakých. Odborné štúdie poskytujú stále nové dôkazy o tom, že nárast dioptrií súvisí s dlhými hodinami za počítačom v kombinácii s minimálnym pohybom či pobytom v prírode. Skrátka, platíme daň za životný štýl s vysokou mierou digitalizácie.
Hovoríte o digitálnej únave zraku, aké zásady je teda potrebné dodržiavať, aby sme sa jej vyhli?