KORŇA. V budove kultúrneho domu nájdete unikátnu výstavu predmetov vyrobených z dreva a predmetov potrebných na obrábanie dreva. Celkovo je vystavených asi 250 predmetov, mnohé veľmi staré a vzácne.
„Keď som pracoval na knižke pod názvom Ľudová architektúra a ľudová výroba na Kysuciach, natrafil som na množstvo krásnych vecí. Povedal som si, že by bola škoda, keby sme ich nechali zapadnúť do zabudnutia. Veď ich vyrobila ľudská ruka a nie pásová výroba. Pokiaľ viem, nikde na Slovensku takto komplexne poňatá výstava dreva nie je. V obci Korňa je na tom najsprávnejšom mieste. Jej obyvatelia mali a majú k drevu vždy tesnejší vzťah,“ informoval jeden z tvorcov expozície Bimaček Jozef Marec.

Svedčí o tom fakt, že v obci sa dodnes ručne strúha šindeľ, z obce pochádza posledný hornokysucký výrobca cimbalov. A bohaté a dodnes zachované lesy v blízkom pohraničí s Českou republikou v katastri obce Bílá poskytovali po stáročia prácu kornianskym drevorubačom.

„Expozícia je postavená tak, aby návštevník prechádzal postupne od artefaktov potrebných pri ťažbe dreva, následne predmetmi z darov prírody, svorov, samorastov a rôznych krivín, ktoré stáli vlastne na počiatku drevenej produkcie našich predkov. Pokračuje cez základné technológie a práce s drevom – zostava šindliarska, stolárska, kolárska aj s ukážkami rozpracovaných kolies. Zahŕňa množstvo drobných predmetov potrebných na ručné opracovanie dreva ako rôzne druhy hoblíkov, vrtáky, zveráky a mnohé ďalšie,“ doplnil.
Súčasťou expozície je aj príspevok obce Korňa, takmer kompletná stolárska zostava po stolárskom majstrovi samoukovi Ondrejovi Jendrískovi.

„Chcel by som podotknúť, že sa vyhýbam pojmu ľudové remeslá, ľudový remeselník. Pretože je to oxymoron. Remeselník bol vyučený majster s licenciou, jeho výrobky boli kvalitné, ale často drahé. Drvivú väčšinu našich predmetov vyrobili naturisti samoukovia, ktorí však dosiahli často vysokú kvalitu a úrovňou produkcie sa remeselníkom vyrovnali,“ uviedol Jozef Marec.
Expozíciu dopĺňajú aj stručné náučné texty, ako aj podrobnejšie opisy, ktoré si môže návštevník prečítať. Ide o ťažbu a približovanie dreva, šindliarstvo, debnárstvo a pltníctvo.
„Odmalička mám rada históriu. Táto expozícia v našej obci je skvelé miesto, kde môžeme deťom ukázať, ako voľakedy ľudia žili, a že práčka, umývačka či robotický vysávač nie sú úplnou samozrejmosťou. Aj naši občania verne zachovávajú svoje tradície a robia všetko pre to, aby sa mladá generácia dozvedela čo najviac o histórii svojej rodnej obce,“ ozrejmila starostka obce Korňa Marianna Bebčáková.
Expozíciu už navštevujú najmä deti zo základných i materských škôl. Veď práve im treba ukázať, ako žili ľudia v minulosti, že ich život bol poznačený bežnými radosťami, ale aj starosťami, trápením a bolesťou.
