SKALITÉ. Neprejde jeden víkend, aby zanietenci na Kysuciach nezorganizovali niečo zaujímavé. Na námestí v obci Skalité, ktoré sa zmenilo na jednu veľkú kuchyňu, sa v sobotu 23. júla po dvojročnej prestávke konala tradičná súťaž vo varení gulášu s názvom Skalitská vareška. Varilo sa, spievalo, samozrejme jedlo ale hlavne súťažilo. Na dvanástom ročníku malo možnosť 17 zúčastnených tímov dokázať, že práve ich guláš je ten najchutnejší.
Krátko po 13. hodine sa kotlíky rozpálili, cibuľka sa začala smažiť a účastníci sa postarali o to, aby ani jedna čuchová bunka návštevníka nezostala pokojná. Najrozmanitejšie ingrediencie kĺzali do kotlíka a úžasná vôňa sa niesla celým námestím. Receptov na túto kulinársku špecialitu bolo neúrekom. Každý uvarený guláš musel byť jedinečný svojou chuťou, vzhľadom aj pridanými tajnými prísadami. Aby im nebolo málo, dlhý čas pri varení si kuchári krátili šúpaním cesnaku na čas, oddeľovaním žĺtka od bielka, šošovice od fazule aj pokusmi o oškrabanie najdlhšej zemiakovej šupky.

Všetky tímy chceli vyhrať. Nielen v súťažiach, ale hlavne v guláši. Výnimkou neboli ani záhradkári. Margita Legerská povedala, že tento rok stavili na klasiku.
"Tento rok sa tu zišla kvalita, počasie sa vydarilo aj záujem divákov a konzumentov je veľký. Mnohí z účastníkov už nie sú nováčikmi, takže sa dá konštatovať, že kvalita kvalita každoročne stúpa. Ale nedáme sa zahanbiť," uviedla.
"Na prípravu dobrého kotlíkového gulášu treba asi tak 3-4 hodiny. Každý hovorí, že treba hlavne mäso, no u nás, záhradkárov je to inak. Hlavnou ingredienciou je domáca zelenina. Tá mu dodá tú pravú chuť," doplnil jej tímový kolega Martin Petrák.

Patrik Samson z družstva pinc pif (päť pív v skalitskom dialekte) je známym mäsiarom, tak si dobrý guláš nevie predstaviť bez kvalitného mäsa.