KYSUCE. Všade na Slovensku vzrástol záujem o nákup palivového dreva. Okrem domácností, ktoré nemajú zavedený plyn, majú oň záujem aj tí, ktorí doteraz kúrili iným spôsobom. Krízový štáb v Čadci odporúča zaradiť drevo medzi strategické suroviny a obmedziť jeho vývoz do zahraničia.
Podľa štatistík ministerstva životného prostredia vykuruje kotlami a pieckami približne 350-tisíc slovenských domácností. Tento rok sa však drevo ako základný zdroj tepla pre ľudí po celej krajine dostáva na hranicu únosnosti. S rastúcim dopytom sa zdvíhajú aj ceny.
V skladoch žiadne zásoby
Cena dreveného paliva totiž narástla o sto percent a lesníci, ako aj predajcovia hlásia extrémny dopyt.
„Čo sa týka palivového dreva, je oň obrovský záujem. Lesy SR, rovnako ako ostatní obhospodarovatelia lesov (neštátni obhospodarovatelia), evidujú enormný záujem o palivové drevo už niekoľko mesiacov,“ uviedla Marína Debnárová, hovorkyňa Lesov Slovenskej republiky.

„Aktuálne už v podniku nemáme žiadne zásoby palivového dreva. To, čo sa priebežne vyrobí, sa okamžite predá. Jeho cena sa zvýšila v závislosti od jednotlivých regiónov. Z dôvodu zvýšeného dopytu po palivovom dreve sú na niektorých expedičných skladoch dlhé poradovníky, naplnené až do konca roka,“ upozornila Debnárová.

V Čadci zasadal krízový štáb okresného úradu, ktorého úlohou bolo prerokovať a prijať opatrenia z dôvodu hroziaceho výpadku dodávok zemného plynu a nedostatku dreva a drevnej hmoty na trhu.
Na jeho rokovaní sa stretli primátor mesta Čadca Milan Gura a riaditeľ odštepného závodu Žilina, Lesy SR, a. s., Michal Kardoš, predseda predstavenstva Mestskej teplárenskej spoločnosti (MTS) Čadca Milan Poláček a prednosta Okresného úradu v Čadci Roman Repa.

„Z médií počúvame, že nebude ropa, nebude plyn. Pomaly sa blíži vykurovacia sezóna a jediné, čo nás na Kysuciach môže zachrániť pred nedostatkom týchto komodít, hlavne plynu potrebného na kúrenie, je drevná hmota. Treba však apelovať na kompetentné ministerstvá, aby vyhlásili naše drevo za strategickú surovinu, ktorá by nemohla opustiť Slovensko. Sme svedkami toho, koľko kamiónov s drevom smeruje za hranice do Poľska,“ informoval po rokovaní krízového štábu Milan Gura.