KYSUCE. Pohánkovec japonský je trvácna vysoká rastlina s dutou krehkou stonkou, veľkými listami a drobnými bielymi kvetmi. Všimnúť ste si ho mohli v blízkosti vodných tokov, ciest či koľajníc. Rastlina k nám bola dovezená z Ázie a v minulosti sa u nás hojne pestovala pre dekoratívne účely, čo jej umožnilo rozšíriť sa po mestách a obciach. Dnes už vieme, že to nebol dobrý nápad.

Viac škody ako osohu
Pohánkovec môže časom vytvárať hustý porast, ktorý nebude prepúšťať slnečné svetlo. Mohutné korene oberajú pôdu o živiny, a tým rastlina výrazne znižuje rozmanitosť druhov. V neposlednom rade rozbíja asfalt, betón, narúša základy budov a znehodnocuje stavebné parcely.

„Štát nám, ako organizácii ukladá chrániť pôvodné biotopy. Na Slovensku legislatívne upravuje problematiku nepôvodných a inváznych druhov rastlín a živočíchov zákon. Pohánkovec okrem toho, že vytvára svetlonepriepustný „dáždnik“ nad sebou, mení aj vodné a pôdne podmienky tak, že pôvodná vegetácia zostáva v nevýhode. Na pôvodnú vegetáciu sú naviazané následne aj živočíšne spoločenstvá, ktoré tým pohánkovec negatívne ovplyvňuje,“ vysvetľuje Martina Úradníková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Namáhavá likvidácia
Najvhodnejšie obdobie na likvidáciu pohánkovca je na jeseň v čase kvitnutia. Odporúčaný je najmä chemický spôsob s použitím registrovaných herbicídov, ktorými sa porast postrieka. Po aplikácii herbicídu sa skontroluje, či celý porast po postreku zhnedol a vyschol.
Pri menších porastoch sa môže využívať aj kosenie alebo mulčovanie v čase pred kvitnutím rastlín, pričom je najlepšie zásah opakovať viackrát ročne po dobu niekoľkých rokov. Osamotené rastliny môžete vykopať.
Štátna ochrana prírody odporúča ekologický spôsob. Po vykosení biomasy v jarnom období prekryť plochu nepriehľadnou PVC fóliou s hrúbkou 0,5 mm, nielen po celom obvode výskytu inváznej rastliny, ale až do vzdialenosti 1,5-2 m od okraja plochy. Použitie nepriehľadnej textilnej fólie je pre tento druh inváznej rastliny nedostačujúce, nakoľko dôjde k jej prerasteniu.
Následne je nutné fóliu zahrnúť vrstvou zeminy do výšky 20 cm. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby zemina na zahrnutie neobsahovala semená, alebo zvyšky častí tiel inváznych rastlín, nakoľko by mohlo dôjsť k opätovnému šíreniu inváznych druhov. Ideálne vysiať lúčnou trávnou zmesou z domácich druhov rastlín.