ČADCA. Násilie páchané na ženách je najčastejšia forma porušovania ľudských práv a zároveň spoločenský problém, ktorý sa týka nás všetkých. Každý z nás však môže prispieť k jeho odstráneniu. O tom, ako a kto môže vyhľadať pomoc poradenského centra Náruč, čo sa bude diať ďalej a prečo je každý povinný nahlásiť podozrenie z domáceho násilia sme sa zhovárali s vedúcou čadčianskej poradne Emíliou Grečmalovou.
Poradenské centrum Náruč v Čadci pomáha od roku 2005. Ako sa o vás ľudia dozvedia?
Väčšinou od svojich známych, ktorým sme v minulosti pomohli, alebo prostredníctvom internetu. Niektorých klientov k nám posiela aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany alebo polícia.

Je dôležité podotknúť, že všetci naši klienti sú dobrovoľní. Naše poradenské centrum im poskytuje pomoc v podobe špecializovaného sociálneho poradenstva, psychologického a právneho poradenstva. Všetky tieto služby sú bezplatné.
Príde k vám teda obeť domáceho násilia, čo ju čaká? Ako konkrétne táto pomoc prebieha?
Každý prípad sa rieši individuálne. Ako prvé sa klienta snažíme dostať do bezpečia. Následne robíme právne kroky, podľa toho, aká je situácia. Ak sú v rodine maloleté deti, rieši sa otázka zverenie detí do osobnej starostlivosti, spisujú sa návrhy na súd.
Ak sa obeť rozhodne ísť do trestného konania, spisujeme podnet na začatie trestného stíhania. Našich klientov sprevádzame na súdnych pojednávaniach, pri výsluchoch na polícii a podobne.
Nedá sa takáto pomoc zneužiť? Povedzme v prípade, že chce jeden z partnerov získať deti do svojej opatery?