ČADCA,KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Denne polícia na Slovensku prichytí pod vplyvom alkoholu nezodpovedných vodičov, ktorí neváhajú a sadajú za volant aj v takomto stave. Pritom takíto vodiči ohrozujú nielen svoj život, ale aj životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické.
Vodič v Skalitom nafúkal dva a pol promile
Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 34-ročný muž z okresu Čadca.

"Obvinený muž v nedeľu 2. októbra vo večerných hodinách viedol po ceste prvej triedy v obci Skalité, okres Čadca osobné motorové vozidlo Renault. Následne bol policajnou hliadkou Obvodného oddelenia Policajného zboru Čadca zastavený. Počas kontroly sa vodič podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,14 mg/l (2,38 promile) alkoholu vo vydychovanom vzduchu. Policajti obvinenému mužovi obmedzili osobnú slobodu a zadržali vodičský preukaz," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriela Kremeňová.
Poverený príslušník Policajného zboru skrátené vyšetrovanie skončil a spis predložil prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby na obvineného muža.
Odmietol fúkať
Ako uviedla polícia na sociálnej sieti, vodič v Kysuckom Novom Meste spôsobil dopravnú nehodu, po príchode polície odmietol dychovú skúšku na prítomnosť alkoholu.
"Na základe doteraz vykonaného vyšetrovania bolo zistené, že 52-ročný vodič viedol osobné motorové vozidlo Škoda po miestnej komunikácii v Kysuckom Novom Meste. Následne z doposiaľ presne nezistených príčin s vozidlom narazil do zadnej časti zaparkovaného osobného motorového vozidla Volkswagen. Po dopravnej nehode sa vodič motorového vozidla Škoda odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol aj lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou," doplnila polícia.
V súvislosti s touto udalosťou bol 52-ročný vodič obvinený z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Čo hrozí opitému šoférovi?
Alkohol za volantom zabíja, ničí ľudské osudy a prináša do rodín tragédie. Polícia dennodenne bojuje proti alkoholu a drogám za volantom preventívne aj represívne a v tejto činnosti bude pokračovať. Budeme pokračovať v preventívnych aktivitách, a taktiež v dopravných akciách zameraných na alkohol.
"Vodič, ktorý si sadne za volant opitý nemá totiž v úcte svoj život a ani životy ostatných, ktorí sú častokrát iba v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Polícia postupuje pri opitých vodičoch nekompromisne a striktne podľa zákona," uvádza polícia.
Pod jedno promile
Priestupku sa vodič dopustí pri hodnote alkoholu do 0,48 mg/l (do 1 ‰). V takomto prípade môže policajt vodičovi zadržať vodičský preukaz, udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Nezodpovedný vodič môže dostať zákaz šoférovania až na 3 roky. Po uplynutí trestu musí znovu absolvovať skúšky v autoškole.

Nad jedno promile
Trestného činu sa podľa Trestného zákona dopustí vodič, ktorého dychová skúška potvrdila prítomnosť alkoholu v krvi nad 1 ‰ (viac ako 0,48 mg/l) a vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku.
Pri usmrtení
Ak vodič spôsobí smrť, jedná sa už o trestný čin usmrtenia. Vodičovi, ktorý spôsobil smrť viacerých ľudí hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.
Nulová tolerancia alkoholu
Podľa údajov Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %.
"Tento rok sme prichytili viac ako 8000 vodičov s alkoholom v krvi, čo je výrazne viac ako vlani. Takmer štyritisíc z nich nafúkalo viac ako jedno promile, čo je trestný čin. V kontrolách budeme samozrejme pokračovať," dodala na záver polícia.

Spomalený reakčný čas
Vodičom pod vplyvom alkoholu sa spomaľuje reakčný čas, nevedia odhadnúť riziko a sú veľmi sebavedomí. Zvyšuje sa tak riziko dopravných nehôd. Upozornil na to riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogovo závislých Ľubomír Okruhlica.
Na pondelkovej tlačovej konferencii odporučil napríklad zvýšiť vek povolenia predaja alkoholických nápojov len osobám nad 21 rokov.
"Keď je to nad 21 rokov, tam už ten človek sa málokedy stane takým pravidelným pijanom. Bude piť naozaj striedmo," uviedol Okruhlica. Priblížil, že keď začne 15 až 16-ročný človek piť a má dostupný alkohol, tak sa stávajú ťažkými prípadmi. Jedným z odporúčaní je aj zákaz sponzorovania športových a kultúrnych podujatí výrobcami a predajcami alkoholických nápojov. "Toto je cielené na mladých ľudí a na ich pravidelný konzum alkoholu," doplnil.
Zákaz reklamy alkoholu
Odporučil aj zakázať reklamy alkoholu mediálnymi prostriedkami, ktorými sú exponované deti a mladí ľudia.
"Nestačí, že liehoviny môžu byť po 22.00 hodine v televízii. Tá je teraz pre mladých ľudí okrajový mediálny prostriedok," doplnil s tým, že teraz sa stretávajú s reklamami na webe a na billboardoch, kde sú dostupné počas celého dňa bez výberu reklamy. Mali by sa podľa neho prísne postihovať médiá, reklamné agentúry a firmy, ktoré takýto marketing sponzorujú a realizujú.
Ďalším opatrením, ktoré napríklad Okruhlica odporúča, je zavedenie jednotkovej ceny na predaj alkoholických nápojov tak, aby nebol dostupný lacný alkohol.
"Keď je alkohol veľmi drahý, tak si ho dovolia len bohatí a väčšinou sú to ľudia, ktorí nie sú v tom mladistvom veku, keď je veľké riziko vzniku závislostí," doplnil odborník. Podotkol, že preto je cielená reklama, ktorá sa netýka len alkoholu, ale aj sladkostí na mladých ľudí.
Zostatkový alkohol
Priblížil, že sa v centre stretávajú s vodičmi, ktorí si za volant sadli opití. "To sú väčšinou takí, ktorých prichytí polícia a tá ma tiež istú kapacitu. Sú to tisícky ročne, ktorí sú prichytení s alkoholom za volantom, ale je to len malé percento," doplnil Okruhlica. Poukázal, že veľký problém majú aj ľudia, ktorí sú triezvi preto, lebo musia šoférovať.
"Mali sme takých vodičov, dokonca profesionálnych, ktorí nepili cez deň, ale prišiel po práci a pil veľmi ťažko a ráno bol v abstinenčnom stave, ale nenafúkal," spresnil s tým, že je potom preňho veľký problém sústrediť sa na riadenie motorového vozidla.
Užívanie alkoholu, tabaku a drog môže skrátiť očakávanú dĺžku života o štyri až päť rokov. Zároveň je ich užívanie na Slovensku najčastejším faktorom prispievajúcim k predčasným úmrtiam ľudí v pred i produktívnom veku. "Veľmi veľa ľudí tu umrie na ochorenia, kde nepriamo ich spôsobil alkohol. To sú infarkty u mladých ľudí, cievne mozgové príhody, hypertenzia a potom rakovina," upozornil Okruhlica.