KYSUCE. Frekventovaná cesta 1/11 cez Kysuce smerom na Žilinu je preťažená. Denne po nej prejde tridsaťtisíc automobilov, z toho dve tretiny sú tranzit a tretina kamióny.
Pri takejto intenzite dopravy sú kolóny pred križovatkou v Kysuckom Novom Meste nevyhnutnosťou. Obyvatelia Kysúc dlhé roky čakajú na dostavbu diaľnice D3. Výstavbu jej posledných troch úsekov opäť brzdí meškajúca príprava.
Aktivisti z Kysúc blokovali premávku na priechodoch pre chodcov, cestovali s papierovými kamiónmi do Bratislavy, aby lobovali za diaľnicu D3. Protestujúcich Kysučanov z minulých rokov nahradili rekonštrukcie dvoch mostných objektov, kvôli ktorým sa vytvárajú počas celého dňa kolóny.
Už v roku 2020 iniciatíva D3 pre Európu, Žilinský samosprávny kraj spolu so starostami a primátormi Kysúc upozorňovali na to, že po dostavaní úsekov siete TENT v Českej republike a Poľsku vznikne na ceste 1/11 obrovský nápor.

"Nemáme zastávku pri Schaeffleri, nemáme premostenie v Radoli, neexistuje súbežná cesta medzi Ochodnicou a Kysuckým Novým Mestom, ktorá by to aspoň trochu odľahčila. Dôsledkom sú a dlho budú budú hodinové kolóny,“ vysvetlil aktivista z iniciatívy D3 pre Európu a dlhoročný bojovník za dostavbu diaľnice Ľubomír Jánoška.
„Tu nepomôže nič, len urýchlená dostavba desaťročia sľubovanej diaľnice D3. Keby Kysuce neboli súčasťou severojužného prepojenia, vystačili by si aj s existujúcou 1/11. Tridsaťtisíc vozidiel je neúnosná situácia,“ doplnil Jánoška.
V článku sa dozveiete
- v akom štádiu je príprava dokumentov potrebných pre výstavbu
- ako komplikuje chýbajúca diaľnica situáciu najväčšieho zamestnávateľa v regióne
- prečo je diaľnica D3 dôležitá nielen pre Kysuce, ale aj medzinárodnú prepravu
- aká je reakcia Slovensko-poľskej obchodnej komory, ako je na tom Slovensko s prístupmi k európskym dopravným koridorom
- reakcie Národnej diaľničnej spoločnosti aj ministra dopravy Andreja Doležala
Desaťročia sľubov
Kedy sa dočká tento roky ťažko skúšaný región diaľnice, je však otázne. Základný kameň kysuckej diaľnice položil Vladimír Mečiar ešte v roku 1996. Prešlo 26 rokov a diaľnica, ktorá má odľahčiť preťaženú dopravu na Kysuciach, nie je dobudovaná ani len do polovice. Doposiaľ každá vláda považovala dostavbu diaľnice D3 za prioritu, no ostalo len pri sľuboch.

V roku 1996 došlo k rozostavaniu obchvatu Čadce v polovičnom profile, a v roku 1997 k rozostavaniu prihraničného úseku pri Skalitom. Vladimír Mečiar avizoval dostavbu diaľnice v roku 2005. Nedostatok finančných prostriedkov a malý záujem štátu na výstavbe tejto diaľnice vyvolali po roku 1998 pozastavenie výstavby oboch rozostavaných úsekov.

Stavba sa dlhé roky odkladala, platnosť stratila štúdia uskutočniteľnosti aj EIA – posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Oba dokumenty treba urobiť nanovo, aby Slovensko dostalo na diaľnicu európske peniaze. Ako sa pre TV JOJ vyjadril generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák, tieto procesy ešte potrvajú.
„Tá príprava bude trvať ešte niekoľko rokov, určitú dobu bude trvať aj vysúťaženie stavby a potom aj samotná realizácia tohto úseku. Bojím sa, že do roku 2030 túto diaľnicu stále nebudeme mať,“ informoval Palčák.