ČADCA. Galéria v Mestskom dome v Čadci pozýva priaznivcov výtvarného umenia na výstavu nazvanú Turoňko, Turoň, Turvoň z dielne známeho slovenského fotografa a výtvarníka Ivana Köhlera, extravagantného pána v klobúku, tmavých okuliaroch, károvanom saku a farebných nohaviciach, sršiacim nehasnúcou životnou energiou.

Výstava, ktorá je v poradí už 39. výstavou od vzniku galérie, ponúka originálne inštalácie, v ktorých dominuje v rôznych podobách objekt Turoňa, zoomorfnej fašiangovej magickej masky, ktorá sa stala aj symbolom medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca. Turoň je zobrazovaný ako maska volskej hlavy s rohami a veľkým jazykom, na bokoch s uviazanými zvoncami, ktorými dával najavo svoj príchod. Ivan Kelly - Köhler sa téme zvykov, tradícií, fašiangov a masiek venuje takmer polstoročie.
„Pre mňa ako fotografa je to téma, ktorej sa ani teraz neviem dostatočne nabažiť. Intenzívne sa ňou zaoberám od roku 1970, kedy ma sochár a maliar Vladimír Kompánek, práve vo fašiangovom čase, zaviedol, pre mňa Žilinčana dovtedy do neznámej dediny – Čičmian,“ spomína.
Pre Köhlera typický výtvarný presah, tentokrát do tradičného folklóru a výstredná inštalácia veľkoformátových fotografií Turoňa na drevených ostrvách. obrovských rámoch v spleti kinofilmov na podlahe vystlanej pilinami, sľubujú zaujímavú interpretáciu ľudových zvykov minulého storočia.

"Vždy robím atraktívnu inštaláciu. S touto mi pomáhal sochár Marek Ryboň. Turoň, boh plodnosti je mi tematicky veľmi blízky. Fotografie tejto masky, ktoré môžu ľudia vidieť na výstave, pochádzajú z Terchovej a Čičmian, aj keď túto tradíciu poznajú ľudia po celom Slovensku, dokonca aj v Poľska a na Ukrajine. Teším, že sa túto výstavu podarilo zrealizovať a týmto spôsobom oživiť a prepojiť masku Turoňa minulosti so súčasnosťou,“ hovorí Ivan Kelly – Köhler, nekorunovaný kráľ karnevalizácie.

Kurátor výstavy Peter Cabadaj sa vyjadril, že aj keď ide o tému fašiangov, v tomto kontexte Etnofilmu Turoňa nemožno spájať len s jedným obdobím, je symbolom zvykov a tradícií, ktoré Ivan Köhler roky rokúce dokumentuje, vyznáva a posúva ďalej. Podľa jeho slov magickosť a čaro Köhlerovho zobrazenia panoptického sveta fašiangov, vizuálna aj aj myšlienková príťažlivosť autorových fotografií dávno prekonali hranice rajeckých, terchovských, kysuckých, oravských, liptovských aj iných slovenských dedín a chotárov.
"Ivan Köhler je multifunkčný umelec, ktorý vidí v tradíciách hodnoty, vidí v nich témy, ktoré dokáže jedinečne rozvinúť. Aj túto vidiecku tému vie excelentne a s noblesou spracovať do medzinárodných rozmerov a tak vo svete propagovať naše tradičné kultúrne hodnoty," doplnil kurátor výstavy.
Výstava potrvá do 2. decembra 2022. Garantmi výstavy sú Mesto Čadca, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a Dom kultúry v Čadci.
Ivan Köhler (*1944)
Fotograf, výtvarník, grafik, textilný dizajnér, galerista a jazzman. Je tiež zakladateľom slovenského jazzového festivalu, festivalu karnevalových masiek Carneval Slovakia, dramaturgom galérie SOHO, koordinátorom jazzových akcií na Slovensku. Fotografii a jazzu sa začal venovať v 60. rokoch. Okrem jazzovej scény často fotografuje aj karnevaly, slovenské ľudové zvyky, strašiaky či erotické sny. V roku 2019 mu bola udelená cena GENIUS LOCI SOLNENSIS za celoživotnú tvorbu a zásluhy o rozvoj mesta Žiliny.
