KYSUCE. Na 22.ročníku medzinárodného filmového festivalu dokumentárneho etnologického filmu Etnofilm Čadca ponúknu návštevníkom od utorka do piatku 11. novembra projekcie so zameraním na rozmanité prejavy tradičnej ľudovej kultúry a spôsob života človeka vo svete aj množstvo sprievodných aktivít a podujatí určených širokej verejnosti.
Riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvia Kajanková uviedla, že celkovo sa do súťaže prihlásilo 68 filmov z 21 krajín. Pripomenula, že Etnofilm Čadca je najstarším filmovým festivalom na Slovensku.

"Históriu začal písať v roku 1980, keď sa v Čadci po prvý raz stretli tvorcovia filmov o ľudovej kultúre. Nerozlučne sa s ním spájajú mená mnohých výrazných osobností slovenského umeleckého, vedeckého a kultúrneho života. Festival má trvalé miesto medzi odbornou i laickou verejnosťou ako unikátne filmové podujatie," priblížila riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska.
Hlavným zámerom festivalu je podľa nej predstaviť najnovšie dokumentárne filmy o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva.

"Zvýšiť povedomie širokej verejnosti, filmárov, vedcov a médií o potrebe jej ochrany, podporiť vznik nových filmových diel, študentskú a neprofesionálnu tvorbu. Prispieť k rozvoju slovenskej filmovej tvorby v oblasti vizuálnej antropológie, organizovať na pôde festivalu odborné a vzdelávacie podujatia," doplnila Kajanková.
Premietania v troch kysuckých mestách
Aktuálny ročník festivalu súbežne prebieha v troch mestách, a to v Čadci, Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou. O sošku Turoňa zabojuje dvadsať súťažných filmov. Okrem nich je pripravených viac ako tridsať nesúťažných premietaní.

"Centrom celého diania je Čadca, kde máme pripravené súťažné aj nesúťažné projekcie v Dome kultúry a v Kysuckom múzeu, no a keďže aktuálny ročník je špeciálne zameraný i na mladšiu a staršiu generáciu, tak sme pripravili v Kysuckej knižnici a v centrách sociálnych služieb premietanie a sprievodné podujatia pre detí, mládež aj seniorov," ozrejmila riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska.
Rozhoduje medzinárodná porota
Výsledky 22. ročníka Etnofilmu vyhlásia v piatok 11. novembra v Dome kultúry v Čadci. O udelení sošky Turoňa, ktorý predstavuje mýtickú fašiangovú postavu typickú pre región Kysuce, rozhoduje medzinárodná porota.
Jej predsedníčkou je Zuzana Beňušková z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, kde sa zameriava na výskum obyčají, tradičnú kultúru regiónov Slovenska. Členmi sú etnograf, zberateľ piesní, autor folklórnych relácií, scenárista, fotograf, publicista, hráč na gajdy Pavel Popelka, Jadwiga Hučková z Inštitútu audiovizuálnych umení Jagellonskej univerzity v Krakove, slovenský dokumentarista Ivo Brachtl, sociálny antropológ, dokumentárny filmár a rozvojový špecialista Pavel Borecký a čestným členom medzinárodnej poroty je filmový a kultúrny publicista, sociológ, básnik, bývalý diplomat, vysokoškolský pedagóg Ladislav Volko.

Autorom tohtoročného ocenenia je absolvent Vysokej školy výtvarných umení–Peter Miko. Ide o výtvarníka, ktorý pracuje so sklom, a jeho tvorbu charakterizuje čistota a priezračnosť –no a presne takú podobu majú aj festivalové ocenenia.
Sprievodné podujatia
Festival otvorila vernisáž výstavy Ivana Kohlera TUROŇKO, TUROŇ, TURVOŇ v Galérii mesta Čadca, slávnostný sprievod s fašiangovou maskou Turoňa a prezentácia knihy Petra Kršáka Dejiny sebavedomia.

Počas trvania celého festivalu sú pripravené i ďalšie výstavy - v Dome kultúry to je výstava o Nehmotnom kultúrnom dedičstve, ktorú predstaví Slovenský ľudový umelecký kolektív, tiež výstava výtvarných prác neprofesionálneho kysuckého výtvarníka Dušana Chilého Potulky krajinou a v Kysuckom múzeu to je výstava Slovenského národného múzea v Martine - Očami Milana Rastislava Štefánika.
Pre odbornú verejnosť je pripravený seminár Drotárstvo, architektúra a zvyky, no a v rámci slávnostného vyhodnotenia festivalu to je vystúpenie SĽUK- u s programom Slovensko.
Hlavnými organizátormi festivalu sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a mesto Čadca.