
Prajeme vám príjemný oddych pri čítaní Kysuckých novín.
Dnes vám predstavujeme 34-ročného Pavla Ľuptáka z Čadce - Podzávozu, ktorému prirástli k srdcu králiky. Ich chovu sa venuje od detstva, no aktívnym členom Slovenského zväzu chovateľov sa stal, ako hovorí, až v roku 1998. Jeho "špecialitou" nie na tanieri, ale v klietkach je belgický obor. Svoj chov momentálne obmedzil na výstavné kusy. V svojom "stádočku" má dvadsať králikov, ktoré sú určené na reprodukciu a tie najkrajšie samozrejme na výstavy. Vysvetlil nám, že komisia hodnotí váhu, srsť, typ králika a okrem toho, predstavte si, aj "postoj". Pretože nielen modely z ríše homo sapiens musia ním zaujať porotcov, ale aj štvornohé králiky. A aké menu pripravuje svojim obľúbencom? S radosťou si zahryznú do trávy, sena, kalerábu či mrkvy, nepohrdnú ani špeciálnymi granulami. Veľmi dôležitou súčasťou je dostatok pitnej vody. Samozrejme, že nás zaujímala aj finančná hodnota "šľachticov", čo sme odvodili od slova šľachtený . "Hodnota je individuálna, záleží od plemenných znakov. Cena kvalitných, ocenených králikov, je 7 až 8 tisíc korún.
Medzi sebou si chovatelia kusy na obnovu chovu predávajú o čosi lacnejšie. Odvíja sa od veku, vychádza to zhruba 130 až 150 korún za každý mesiac. Znamená to, že ak chcete zhruba 5 mesačného králika, zaplatíte zaň okolo 700 korún." Spýtali sme sa aj na nejaký veselý zážitok z výstav. Pavol Ľupták, ktorý je zároveň podpredsedom Základnej organizácie SZCH v Čadci hovorí, že každý vystavovateľ si pri cestách chráni svojich zverencov a nespustí ich z očí. Stalo sa však, že pripravovali výstavu v Rakovej, priviezli tam hydinu a keď ju chceli dať do výstavných klietok, sliepky sa im rozutekali a museli ich chytať až na farskom dvore.
Chovateľ nezabúda pochváliť svoju materskú organizáciu. "Pracuje v nej 50 členov, z toho je 20 mladých chovateľov. Tento rok oslávi naša organizácia už 50 rokov od svojho založenia. Aj preto sme pripravili viacero zaujímavých podujatí. Jedným z nich bude aj výstava chovných zvierat počas Bartolomejského jarmoku. Tú sme robili aj po predchádzajúce roky, tentokrát však pôjde o oblastnú, ktorá bude zastrešovať celú oblasť Kysúc," hovorí. Spomína tiež mnohé vzdelávacie akcie, ktoré organizujú po školách. Deti vďaka nim spoznajú mnohé druhy zvierat a dozvedia sa o ich chove. Úspešne si počínajú mladí chovatelia, ktorí sa vždy vracajú zo súťaží s rôznymi oceneniami. Členovia organizácie sa venujú aj poradenstvu. Radia záujemcom o chovateľstvo, ako si založiť nový chov, ako zvieratá kŕmiť či ustajňovať.
"Poslaním nášho združenia je udržiavať a rozmnožovať čistokrvné ušľachtilé plemená rôznych zvierat, napríklad králikov, hydiny, oviec, tiež holubov či exotických vtákov," vysvetľuje. Nezabudne dodať, že jeden z ich chovateľov na celoštátnej výstave v Nitre získal cenu "Šampión Slovenskej republiky". S čím súťažil? No predsa s belgickým obrom, pretože ak neviete, tie sú najkrajšie. Aspoň pre tých, čo ich chovajú...