Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pripravilo v radoľskom kaštieli bohatý kultúrny program na jesenné a zimné mesiace. Pre návštevníkov sú okrem stálych expozícií Svet dávnych predkov, 695 rokov – cesta dejinami či Meštianske bývanie pripravené tri nové výstavy.
Ženy v slovenskom lyžovaní

Výstava Ženy v slovenskom lyžovaní, zjazdové lyžovanie, ktorú múzeum pripravilo v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým múzeom, prevedie návštevníkov dejinami tohto športu a zoznámi ho s najvýraznejšími predstaviteľkami.
"Možno tu vidieť víťazné plakety M. Daňovej – Sobotovej, medaily a zjazdové lyže Lucie Medzihradskej, účastnícke karty zo zimných olympijských hier, rôzne druhy lyží, lyžiarok vrátane detských, oficiálne oblečenie československých zjazdárov na ZOH 1992 v Albertville, ale aj lyžiarky Petry Vlhovej," uviedla Andrea Paráčová, vedúca správy Kaštieľa Radoľa.

Výstavné predmety spestril aj Štefan Tereš, bývalý tréner detských lyžiarov z Lyžiarskeho klubu ZVL Kysucké Nové Mesto. Zapožičal na výstavu pásové lyže, používané na letnom tréningu na Veľkom Ostrom na konci 80. rokov, plyšového medveďa ako 1. cenu lyžiarskych pretekov o Goralský klobúčik a iné.
Výstava Andrej Majer - básnik Kysúc
Táto výstava oboznámi záujemcov s touto významnou osobnosťou a rodákom z Kysuckého Nového Mesta. Predstaví mnoho básnikových osobných dokumentov v našich zbierkach - od vysvedčení zo štúdií, rukopisy básní v maďarskom i slovenskom jazyku až po úradné dokumenty. Vzácne sú rodinný album a kávová súprava z osobnej Majerovej pozostalosti, ktoré na výstavu zapožičala básnikova praneter pani Ž. Tomášková, či predmety symbolizujúce jeho kňažské povolanie.
Stredovek so spolkom sv. Šebastiána

Historický spolok svätého Šebastiána snáď ani netreba predstavovať. Ich domovským hradom je Lietavský hrad, no objavili sa už aj na množstve podujatí na Kysuciach, ale aj na celom Slovensku. Spolok sa zameriava na obdobie, kedy Lietavské panstvo vlastnil Pavol Kiniži – rytier kráľovského dvora Mateja Korvína. Ku svojej činnosti potrebujú aj dobové vybavenie, ako sú stredoveké zbrane, delá, stany a nábytok.
"Výstava Stredovek s Historickým spolkom sv. Šebastiána zavedie návštevníkov do 15. storočia a zoznámi ho s replikami zbraní – strelných, chladných i palných, vrátane komorového dela zvaného pražská rýchlica, modelov prakov „trebuchet“ a „onager,“ ktoré nadšenci zo spolku sv. Šebastiána používajú na svojich dobových vystúpeniach. Návštevníci uvidia i civilný odev, meče, tesáky, palcát i halapartňu a zoznámia sa so zbrojou, ktorú si budú môcť vyskúšať," doplnila Andrea Paráčová.
V kaštieli sú pre deti a školákov pripravené aj tvorivé dielne - výroba krásnej vitrážovej pohľadnice, ktorá môže byť pamiatkou, darčekom i pozdravom k Vianociam.
