Vystúpením Slovenského ľudového umeleckého kolektívu s programom Slovensko a vyhlásením výsledkov súťažnej časti sa v piatok 11. novembra 2022 skončil 22. ročník filmového bienále dokumentárnych etnologických filmov ETNOFILM ČADCA 2022.
Hlavná cena do Českej republiky
Hlavnú cenu, Zlatý turoň, si z medzinárodného filmového festivalu dokumentárneho etnologického filmu Etnofilm v Čadci odniesla snímka českého režiséra Martina Müllera Čierni Česi. Odborná porota udelila okrem hlavnej ceny ďalších šesť ocenení a tri mimoriadne ocenenia. Laureáti si ich prevzali v piatok počas slávnostného vyhodnotenia festivalu v čadčianskom dome kultúry.

Informovala o tom Ľubica Ligocká z Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci. Festival v Dome kultúry v Čadci ponúkol návštevníkom od utorka do piatka (8. – 11. 11.) 20 filmov. Celkovo bolo prihlásených 68 filmov z 21 krajín. Najväčšie zastúpenie mali európske krajiny, nechýbali však ani filmy z Blízkeho východu a Severnej Ameriky.
"Počas štyroch dní festivalu venovaného témam ľudovej kultúry a spôsobu života ľudského spoločenstva bolo premietnutých dvadsať súťažných a viac ako tridsať mimo súťažných dokumentárnych a hraných filmov. Centrom diania sa stalo mesto Čadca, festival však zavítal i do miest Krásno nad Kysucou a Kysucké Nové Mesto," uviedla riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska Silvia Kajánková.
Doplnila, že v tomto ročníku sa podujatie zameralo na široký okruh verejnosti pre všetky vekové kategórie divákov. Okrem filmových projekcií boli pre návštevníkov festivalu pripravené sprievodné podujatia v Dome kultúry v Čadci, v Kysuckom múzeu a v Kysuckej knižnici v Čadci.

"Diváci si tak mali možnosť okrem filmových projekcií prezrieť tematicky zamerané výstavy, zúčastniť sa i odborných diskusií a seminárov so zameraním na tradície a zvyky. Tohtoročnou novinkou boli sekcie Etnofilm deťom a teenagerom v Kysuckej knižnici a Etnofilm seniorom v centrách sociálnych služieb. Nechýbala ani Etnokaviareň v dome kultúry s metodicky zaujímavými ale nesúťažnými filmovými dokumentami spojenými s verejnými diskusiami," upresnila Kajánková.
Folklór, maľby aj fotografie
Najstarší filmový festival otvorila v utorok 8. novembra vernisáž výstavy Ivana Köhlera TUROŇKO - TUROŇ – TURVOŇ v Galérii Čadca. Po jej ukončení nasledoval slávnostný sprievod mestom s maskou Turoňa a v sprievode folklórnej skupiny Zborovanka, speváckeho tria Vrchárky a ľudovej hudby Potočiari.

Program pokračoval v dome kultúry prezentáciou knihy Petra Kršáka DEJINY SEBAVEDOMIA, otvorením festivalu a prvými súťažnými projekciami v divadelnej sále. Súčasťou otvorenia bola výstava Centra pre tradičnú ľudovú kultúru Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska, výstava neprofesionálneho výtvarníka a člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci Dušana Chilého Potulky krajinou a výstava neprofesionálneho výtvarníka Drahomíra Škora v Kultúrno-športovom stredisku v Kysuckom Novom Meste Kysucké osady a život v nich.

Hlavnými organizátormi festivalu boli Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a mesto Čadca. Hlavným zámerom festivalu bolo predstaviť najnovšie dokumentárne filmy o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva, zvýšiť povedomie verejnosti, filmárov, vedcov a médií o potrebe jej ochrany, podporiť vznik nových filmových diel a študentskú i neprofesionálnu tvorbu.
Ekologické riešenia a tisíce divákov
Z pohľadu enviromentálnej záťaže organizátori pristúpili tento ročník k riešeniam, ktoré boli realizované dopravou na elektromobiloch , vydávaním tlačovín na recyklovanom papieri ale aj ocenenia Turoni boli, na rozdiel od minulých ročníkov, vytvorené zo skla.

Festival navštívilo spolu viac ako 2600 účastníkov - materské, základné, stredné školy v Čadci, Kysuckom Novom Meste, Krásne nad Kysucou, klienti Centier sociálnych služieb v Čadci, návštevníci výstav, seminárov, vystúpenia SĽUK-u, odborná verejnosť, dobrovoľníci, študenti vysokých škôl, predstavitelia médií. Festival poctili svojou návštevou aj veľvyslanci štátu Izrael a Chorvátska.
Výsledková listina 22. ročníka Etnofilmu 2022
Odborná porota v zložení: Zuzana Beňušková – predsedníčka, Jadwiga Hučková, Pavel Popelka, Ivo Brachtl, Pavel Borecký a čestný člen poroty Ladislav Volko u d e l i l a:
GRAND PRIX – ZLATÝ TUROŇ: ČERNÍ ČEŠI / ČIERNI ČESI, réžia Martin Muller, Česká republika - za pútavé zobrazenie tematiky migrácie, akulturácie, formovania, straty a znovunachádzania identity a domova
STRIEBORNÝ TUROŇ: UN LIEU NOMMÉ WAHALA / MIESTO ZVANÉ WAHALA, réžia Jürgen Ellinghaus, Nemecko/Togo/Francúzsko - za hlboký dojem dosiahnutý prepojením metódy oral history a naliehavo trpezlivo sprítomňujúcej kamery, odhaľujúci hierarchizáciu spoločnosti a účelové vytváranie tradícií.
BRONZOVÝ TUROŇ: VOŇAVÉ REMESLO, réžia Marek Janičík, Slovensko - za technicky, strihovo aj obsahovo vyvážený portrét remeselníka, vracajúceho sa k tradičným zručnostiam
CENA VIA EUROPA – za najlepší film o európskom kultúrnom dedičstve: A DOBÓHÁLÓ - KISSZERSZÁMOS HALÁSZAT BAJÁN / LOV DO MALÝCH SIETÍ V BAJI, réžia Judit Dorottya Csorba, Erika Koltay, Maďarsko – udeľuje predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja - za precízny a divácky atraktívny dokument, ktorý je výzvou na udržanie živého kultúrneho dedičstva

CENA MARTINA SLIVKU – za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi: OVČIARSKOU CESTOU, réžia Ľubomír Viluda/Ivan Kršiak, Slovensko – udeľuje Literárny fond - autorskej dvojici Ľubomírovi Viludovi a Ivanovi Kršiakovi za príkladnú ukážku ako etnografický film dokáže uchovávať a sprístupňovať informácie o zanikajúcej forme tradičného zamestnania
ETNOLÓG ZA KAMEROU: TOBAČNI SPOMINI / SPOMIENKY NA TABAK, réžia Manca Filak, Bulharsko (natáčané), Slovinsko (produkované) - udeľuje Národopisná spoločnosť Slovenska - za etnografický dokument s výrazným sociálnym akcentom, ktorý ukazuje prácu a spôsob života v konkrétnej rodine muslimských Pomakov
CENA PRIMÁTORA MESTA ČADCA: TAK JE BILO NA SESVETE / KEDYSI NA VŠETKÝCH SVÄTÝCH, réžia Ljiljana Mandić, Chorvátsko - za zobrazenie súčasnej reality sviatku doplnenej o výpovede pamätníkov a pripomenutie aj zaniknutých zvykov
Mimoriadne ocenneia
Na návrh medzinárodnej poroty (riaditeľ festivalu a medzinárodná porota môžu na základe štatútu rozhodnúť o udelení ďalších cien):
CENA MARIÁNA VESELSKÉHO ZA ZVUKOVÉ STVÁRNENIE FILMU: ZIEMIA / ZEM, réžia Zuzanna Solakiewicz, Poľsko – za ne-naratívny film, v ktorom sa metaforicky prelína spevná kultúra so skultúrňovaním krajiny s pokusom o prelínanie dominantných rytmov
CENA MARIÁNA VESELSKÉHO ZA HUDOBNÚ ZLOŽKU FILMU: DA ZAKITIM MRAMOR CVIJEĆEM / OZDOBME MRAMOR KVETMI, réžia: Sara Stijović, Čierna Hora - za upozornenie na archaický zaniknutý jav a umelecký dojem dosiahnutý premyslenou kompozíciou obrazu a štýlovo zosúladeným zvukovým dizajnom
ČESTNÉ UZNANIE PREDSEDU FESTIVALU: YORESH HAKAKUIM / RAZZUKOVO TETOVANIE, réžia Orit Ofir Ronell, Izrael - za obsahové presahy filmu, ktorý obsiahol pútavý príbeh o nezvyčajnom remesle a dramatických rodinných vzťahoch
Autor: Kysucké kultúrne stredislo