Zlatý turoň z Etnofilmu putuje do Českej republiky

Hlavným zámerom festivalu bolo predstaviť najnovšie dokumentárne filmy o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva.

Zlatý turoň putoval do Českej republikyZlatý turoň putoval do Českej republiky (Zdroj: Richard Novák)

Vystúpením Slovenského ľudového umeleckého kolektívu s programom Slovensko a vyhlásením výsledkov súťažnej časti sa v piatok 11. novembra 2022 skončil 22. ročník filmového bienále dokumentárnych etnologických filmov ETNOFILM ČADCA 2022.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavná cena do Českej republiky

Hlavnú cenu, Zlatý turoň, si z medzinárodného filmového festivalu dokumentárneho etnologického filmu Etnofilm v Čadci odniesla snímka českého režiséra Martina Müllera Čierni Česi. Odborná porota udelila okrem hlavnej ceny ďalších šesť ocenení a tri mimoriadne ocenenia. Laureáti si ich prevzali v piatok počas slávnostného vyhodnotenia festivalu v čadčianskom dome kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom Ľubica Ligocká z Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci. Festival v Dome kultúry v Čadci ponúkol návštevníkom od utorka do piatka (8. – 11. 11.) 20 filmov. Celkovo bolo prihlásených 68 filmov z 21 krajín. Najväčšie zastúpenie mali európske krajiny, nechýbali však ani filmy z Blízkeho východu a Severnej Ameriky.

"Počas štyroch dní festivalu venovaného témam ľudovej kultúry a spôsobu života ľudského spoločenstva bolo premietnutých dvadsať súťažných a viac ako tridsať mimo súťažných dokumentárnych a hraných filmov. Centrom diania sa stalo mesto Čadca, festival však zavítal i do miest Krásno nad Kysucou a Kysucké Nové Mesto," uviedla riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska Silvia Kajánková.

Doplnila, že v tomto ročníku sa podujatie zameralo na široký okruh verejnosti pre všetky vekové kategórie divákov. Okrem filmových projekcií boli pre návštevníkov festivalu pripravené sprievodné podujatia v Dome kultúry v Čadci, v Kysuckom múzeu a v Kysuckej knižnici v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si Umývačka riadu je efektívnejšia ako vy. Ako spotrebovať menej elektriny v domácnosti? Čítajte 

"Diváci si tak mali možnosť okrem filmových projekcií prezrieť tematicky zamerané výstavy, zúčastniť sa i odborných diskusií a seminárov so zameraním na tradície a zvyky. Tohtoročnou novinkou boli sekcie Etnofilm deťom a teenagerom v Kysuckej knižnici a Etnofilm seniorom v centrách sociálnych služieb. Nechýbala ani Etnokaviareň v dome kultúry s metodicky zaujímavými ale nesúťažnými filmovými dokumentami spojenými s verejnými diskusiami," upresnila Kajánková.

Folklór, maľby aj fotografie

Najstarší filmový festival otvorila v utorok 8. novembra vernisáž výstavy Ivana Köhlera TUROŇKO - TUROŇ – TURVOŇ v Galérii Čadca. Po jej ukončení nasledoval slávnostný sprievod mestom s maskou Turoňa a v sprievode folklórnej skupiny Zborovanka, speváckeho tria Vrchárky a ľudovej hudby Potočiari.

SkryťVypnúť reklamu

Program pokračoval v dome kultúry prezentáciou knihy Petra Kršáka DEJINY SEBAVEDOMIA, otvorením festivalu a prvými súťažnými projekciami v divadelnej sále. Súčasťou otvorenia bola výstava Centra pre tradičnú ľudovú kultúru Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska, výstava neprofesionálneho výtvarníka a člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci Dušana Chilého Potulky krajinou a výstava neprofesionálneho výtvarníka Drahomíra Škora v Kultúrno-športovom stredisku v Kysuckom Novom Meste Kysucké osady a život v nich.

Mohlo by vás zaujať Na Kysuciach pribudnú dve turistické útulne, poskytnú bezpečný nocľah Čítajte 

Hlavnými organizátormi festivalu boli Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a mesto Čadca. Hlavným zámerom festivalu bolo predstaviť najnovšie dokumentárne filmy o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva, zvýšiť povedomie verejnosti, filmárov, vedcov a médií o potrebe jej ochrany, podporiť vznik nových filmových diel a študentskú i neprofesionálnu tvorbu.

Ekologické riešenia a tisíce divákov

Z pohľadu enviromentálnej záťaže organizátori pristúpili tento ročník k riešeniam, ktoré boli realizované dopravou na elektromobiloch , vydávaním tlačovín na recyklovanom papieri ale aj ocenenia Turoni boli, na rozdiel od minulých ročníkov, vytvorené zo skla.

Festival navštívilo spolu viac ako 2600 účastníkov - materské, základné, stredné školy v Čadci, Kysuckom Novom Meste, Krásne nad Kysucou, klienti Centier sociálnych služieb v Čadci, návštevníci výstav, seminárov, vystúpenia SĽUK-u, odborná verejnosť, dobrovoľníci, študenti vysokých škôl, predstavitelia médií. Festival poctili svojou návštevou aj veľvyslanci štátu Izrael a Chorvátska.

Výsledková listina 22. ročníka Etnofilmu 2022

Odborná porota v zložení: Zuzana Beňušková – predsedníčka, Jadwiga Hučková, Pavel Popelka, Ivo Brachtl, Pavel Borecký a čestný člen poroty Ladislav Volko u d e l i l a:

GRAND PRIX – ZLATÝ TUROŇ: ČERNÍ ČEŠI / ČIERNI ČESI, réžia Martin Muller, Česká republika - za pútavé zobrazenie tematiky migrácie, akulturácie, formovania, straty a znovunachádzania identity a domova

STRIEBORNÝ TUROŇ: UN LIEU NOMMÉ WAHALA / MIESTO ZVANÉ WAHALA, réžia Jürgen Ellinghaus, Nemecko/Togo/Francúzsko - za hlboký dojem dosiahnutý prepojením metódy oral history a naliehavo trpezlivo sprítomňujúcej kamery, odhaľujúci hierarchizáciu spoločnosti a účelové vytváranie tradícií.

BRONZOVÝ TUROŇ: VOŇAVÉ REMESLO, réžia Marek Janičík, Slovensko - za technicky, strihovo aj obsahovo vyvážený portrét remeselníka, vracajúceho sa k tradičným zručnostiam

CENA VIA EUROPA – za najlepší film o európskom kultúrnom dedičstve: A DOBÓHÁLÓ - KISSZERSZÁMOS HALÁSZAT BAJÁN / LOV DO MALÝCH SIETÍ V BAJI, réžia Judit Dorottya Csorba, Erika Koltay, Maďarsko – udeľuje predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja - za precízny a divácky atraktívny dokument, ktorý je výzvou na udržanie živého kultúrneho dedičstva

Súvisiaci článok Magická fašiangová maska Turoňa ožíva na fotografiách Čítajte 

CENA MARTINA SLIVKU – za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi: OVČIARSKOU CESTOU, réžia Ľubomír Viluda/Ivan Kršiak, Slovensko – udeľuje Literárny fond - autorskej dvojici Ľubomírovi Viludovi a Ivanovi Kršiakovi za príkladnú ukážku ako etnografický film dokáže uchovávať a sprístupňovať informácie o zanikajúcej forme tradičného zamestnania

ETNOLÓG ZA KAMEROU: TOBAČNI SPOMINI / SPOMIENKY NA TABAK, réžia Manca Filak, Bulharsko (natáčané), Slovinsko (produkované) - udeľuje Národopisná spoločnosť Slovenska - za etnografický dokument s výrazným sociálnym akcentom, ktorý ukazuje prácu a spôsob života v konkrétnej rodine muslimských Pomakov

CENA PRIMÁTORA MESTA ČADCA: TAK JE BILO NA SESVETE / KEDYSI NA VŠETKÝCH SVÄTÝCH, réžia Ljiljana Mandić, Chorvátsko - za zobrazenie súčasnej reality sviatku doplnenej o výpovede pamätníkov a pripomenutie aj zaniknutých zvykov

Mimoriadne ocenneia

Na návrh medzinárodnej poroty (riaditeľ festivalu a medzinárodná porota môžu na základe štatútu rozhodnúť o udelení ďalších cien):

CENA MARIÁNA VESELSKÉHO ZA ZVUKOVÉ STVÁRNENIE FILMU: ZIEMIA / ZEM, réžia Zuzanna Solakiewicz, Poľsko – za ne-naratívny film, v ktorom sa metaforicky prelína spevná kultúra so skultúrňovaním krajiny s pokusom o prelínanie dominantných rytmov

CENA MARIÁNA VESELSKÉHO ZA HUDOBNÚ ZLOŽKU FILMU: DA ZAKITIM MRAMOR CVIJEĆEM / OZDOBME MRAMOR KVETMI, réžia: Sara Stijović, Čierna Hora - za upozornenie na archaický zaniknutý jav a umelecký dojem dosiahnutý premyslenou kompozíciou obrazu a štýlovo zosúladeným zvukovým dizajnom

ČESTNÉ UZNANIE PREDSEDU FESTIVALU: YORESH HAKAKUIM / RAZZUKOVO TETOVANIE, réžia Orit Ofir Ronell, Izrael - za obsahové presahy filmu, ktorý obsiahol pútavý príbeh o nezvyčajnom remesle a dramatických rodinných vzťahoch

Autor: Kysucké kultúrne stredislo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 754
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 440
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 380
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 900
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 329
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 249
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 974
  1. Ján Chomík: Blázni
  2. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  3. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  4. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  5. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  7. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  8. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 019
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 141
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 508
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 244
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 785
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 046
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 963
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 349
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Radôstku čaká dôležitý zápas.

Kľúčový je zápas s Rosinou.


Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


  1. Ján Chomík: Blázni
  2. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  3. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  4. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  5. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  7. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  8. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 019
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 141
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 508
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 244
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 785
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 046
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 963
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 349
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu