Mesiac november je známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty. Tá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Podľa informácií zverejnených organizáciou NIE RAKOVINE je na Slovensku ročne diagnostikovaných viac ako 2 000 nových prípadov. Na otázky spojené s touto diagnózou nám odpovedal urológ Ján Švihra z Univerzitnej nemocnice Martin.
Neustále sa ženám prízvukuje, aby nezanedbávali návštevu gynekológa. Ako to je s mužmi? Má každý muž nárok na preventívnu prehliadku u urológa? V akom intervale?
Urologickú preventívnu prehliadku robíme mužom po päťdesiatke. Je to tak preto, lebo vyšší vek predstavuje zvýšené riziko rakoviny prostaty. Ak mal ale muž v rodine rakovinu prostaty, mal by na prehliadku prísť už po štyridsiatke.
Samozrejme, teraz hovorím o preventívnych prehliadkach – čiže vyšetreniach, keď pacient prichádza bez urologických ťažkostí. V prípade, že má nejaký urologický problém, napríklad si nahmatá hrčku na semenníku, vyšetrenie urobíme v akomkoľvek veku.

Mnoho mužov má z návštevy urológa strach. Čím to podľa vás je? Je tento strach opodstatnený?
Trochu nadnesene by som povedal, že za tento strach môžu aj pomery v spoločnosti. Od mužov sa automaticky očakáva, že budú silní a o svoje prípadné slabosti sa s nikým nepodelia. Základné urologické vyšetrenie ale vôbec nie je desivé. Dokonca si myslím, že je ľahšie zvládnuteľné než vyšetrenie gynekologické.
Čo to vlastne tá prostata je? Na čo slúži?