SKALITÉ. Hovorí sa, že Vianoce začínajú už vtedy, keď ochutnáme varené víno, vianočný punč a sladký medovník na vianočných trhoch, kde najväčším predvianočným darčekom je úsmev, pohoda a šťastie.
V sobotu 3. decembra dopoludnia po dvoch kovidových rokoch zaplnili námestie remeselníci, ktorí prišli ponúknuť svoje produkty do centra obce Skalité.
Remeselníci zaplnili stánky vianočnými ozdobami, výrobkami z dreva, vlny, vosku a mnohými ďalšími.

Všade sa šírili vône oplátok, perníkov, zabíjačkových špecialít, dobrého jedla a teplých nápojov, vianočného punču, medoviny. Farská charita ponúkla na adventných trhoch čaje, džemy, oblátky, sviečky, ikebany a iné dobroty a peknoty. Záujemcom zdarma pribalili aj úsmev a vďačnosť.

Popoludní sa na námestí predstavili v kultúrnom programe kysucké folklórne súbory aj deti zo SZUŠ Skalité pod vedením pedagógov. Starosta Jozef Cech v príhovore podotkol, že v dnešnej modernej dobe sa však advent stal bláznivým kolobehom vianočných večierkov, nákupného šialenstva, upratovania a pečenia a o pokoji a rozjímaní už nemôže byť ani reči.

„Počas adventu by sme mali spomaliť, mali by sme sa navzájom potešiť, pomáhať si, byť vďační, úctiví a slušní. Skúsme aspoň na chvíľku zabudnúť na tú častú nevraživosť medzi ľuďmi a na starosti, ktoré nás všetkých trápia, a vnesme aspoň počas týchto dní do vzájomných vzťahov trocha ľudského porozumenia a lásky, pretože vtedy určite nájdeme aj ten vytúžený pokoj v duši,“ povedal Jozef Cech a dodal, že pokoj v duši, radosť v srdci a úsmev na tvári našich blízkych by pre nás mali byť najkrajším darčekom.
„Adventný čas a prichádzajúce Vianoce dodávajú tomuto zimnému času naozajstné čaro. Je jedno, či sme starí, alebo na svet pozeráme ešte detskými očami. Všetci sa tešme aj z maličkostí, ktoré nám život prináša,“ zdôraznil starosta Skalitého a všetkým poprial, aby Vianoce prežili v pokoji a láske v kruhu rodiny a tých, na ktorých vám najviac záleží.

Pred svätou omšou rozsvietili vianočný stromček aj druhú sviecu na adventnom venci správca farnosti Skalité Martin Danišek spolu so starostom. Po skončení svätej omše si prítomní na námestí vypočuli legendárne hity Mira Žbirku v podaní skupiny Galaxis.
Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi najobľúbenejšie sviatky vôbec, preto v nedeľu s anjelmi a čertom prišiel do obce svätý Mikuláš. Ako aj v minulom roku, sladké potešenie doviezol pán s bielou bradou na koči ťahanom koníkom. Popri odmeňovaní nechýbal ani spev či tanec. Vďaka tomu, že deti boli celý rok poslušné, čerti veľa roboty nemali. Mikulášovi a anjelom deti poďakovali a sľúbili, že celý rok budú opäť dobré a budú sa tešiť na zimný čas, aby sa mohli znova s nimi stretnúť.

Kto to nosí deťom sladkosti?
Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku. Svätec Mikuláš je skutočnou historickou postavou, aj keď o jeho živote veľmi veľa naisto nevieme. Narodil sa zhruba v druhej polovici 3. storočia nášho letopočtu, zrejme v meste Patara v Malej Ázii. Známy je aj ako Mikuláš z Myry, Mikuláš z Bari či Mikuláš Divotvorca.
„Medzi jeho najznámejší skutok patrí záchrana troch schudobnelých dievčat, ktoré chcel otec poslať do nevestinca. Hovorí sa, že istý boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať. Pravdepodobne tu sa začína tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša. V Mikulášovom živote sa viac krát opakuje číslo tri – z búrky zachránil 3 námorníkov, k životu vzkriesil 3 zabitých mladíkov, pred smrťou zachránil 3 neprávom odsúdených,“ približuje webová stránka vianoce.sk.
Svätého Mikuláša si zvolili za svojho patróna deti, rybári, lodníci, zlatníci, lekárnici, voňavkári. V 9. storočí určila cirkev 6.december za sviatok sv. Mikuláša. Sv. Mikulášovi je zasvätených mnoho gréckokatolíckych a pravoslávnych kostolov. Pôvodne Mikuláš chodil oblečený v biskupskom rúchu, na hlave mal biskupskú čiapku a v ruke berlu. Neskôr sa mikulášske prestrojenie zmenilo na červený kabát/plášť s červenou čiapkou a na tvári biela dlhá brada.
Mikuláša neodmysliteľne sprevádzajú čert a anjel. Krásny biely anjel dobrým deťom rozdáva sladkosti a ovocie. Pre deti, ktoré neposlúchali má čierny čert pripravené vo vreci uhlie. Deti vítajú Mikuláša krátkymi básničkami a pesničkami, tie bojazlivejšie sa schovávajú mame za chrbát.
Meno Mikuláš bolo najobľúbenejšie v 12. storočí, používa sa však dodnes. Z neho vznikli odvodeniny ako Colin, Nicolson, Nixon, Nikolaj, Nicola, Nicolette a iné. Mikuláš bol obľúbenou postavou aj v stredovekej dráme a je mu zasvätených mnoho kostolov, najmä gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce