KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Čarovnú atmosféru adventu cítiť na každom kroku. Obdobie plné očakávaní je obľúbené najmä u detí. Tie si predvianočný čas krátia pečením voňavých medovníčkov, chrumkavých oblátok či výrobou vianočných ozdôb. Či už v škole, škôlke, alebo doma, v kruhu najbližších.

Svätý Mikuláš je už po stáročia považovaný za patróna detí, deň 6. decembra teda patrí práve im. S napätím si do okna vyložia vyumývané čižmičky a čakajú, čo im Mikuláš nadelí za ich poslušnosť a dobré skutky. Nadšené sa potom radujú zo sladkostí, ovocia či iných drobností.
Kým jedni bojujú s obavami, druhí ho nedočkavo hltajú pohľadom
Pre deti s autizmom je tento sviatok iný a predsa rovnaký. Autisti možno majú vlastný svet, ale žijeme všetci v jednom. Spoločnom. Mikuláš teda neobišiel ani deti v združení Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Kysuce.
„Vnímanie Mikuláša očami dieťaťa s autizmom je odlišné od jeho postavenia v očiach zdravých detí. Výrazná nepriehľadnuteľná postava Mikuláša je vnímaná s oveľa vyššou dávkou adrenalínu a emócií. Kým niektorí autisti bojujú s pocitom obáv z jeho prítomnosti, iní ho naopak nedočkavo hltajú pohľadom,“ priblížila Etela Štrbová, predsedníčka združenia SPOSA Kysuce.
Individuálny prístup napĺňa srdcia radosťou
Dôležitý je individuálny prístup a nevtieravý postoj, potom Mikuláš prináša bezpečie a pohodu. Čisté srdcia detí tak naplní radosť a dobrý pocit.

„Deti s autizmom sa líšia v obraze konkrétnych príznakov, preto aj reakcie na takéto situácie majú rozmanitú podobu. Každopádne, posolstvo Svätého Mikuláša je v srdiečkach našich detí jednoznačne pozitívne prijaté a prináša radosť,“ dodala na záver Etela Štrbová.
Odchod Mikuláša znamená jediné, Vianoce sa nezastaviteľne blížia a deti sa ich už nevedia dočkať.
