ČADCA. Pracovne a prostredníctvom štúdií precestoval takmer celú Európu a mnohé krajiny vo svete. V zahraničí stretol a spoznal skúsených politikov, ekonómov, akademikov či diplomatov, od ktorých nabral už v mladom veku bohaté skúsenosti.
Keďže ho znepokojovalo, že jeho rodné mesto nenapreduje tak ako menšie mestečká v iných okolitých krajinách, rozhodol sa priložiť ruku k dielu a uchádzať sa o hlasy obyvateľov v spojených regionálnych voľbách.
Rozprávali sme sa s vysokoškolským pedagógom Martinom Solikom.
V spojených regionálnych voľbách ste sa prekrúžkovali do mestského zastupiteľstva v Čadci. Poďme v čase späť, prečo ste sa rozhodli kandidovať?
Politika v praktickej i teoretickej rovine je moja vášeň veľmi dlho. Počas gymnaziálnych čias som čítal politické, ekonomické či filozofické knihy, už v tej dobe som tak čiastočne inklinoval k politike, resp. politickému mysleniu. Moji rovesníci nevedeli, kto je Hayek, Morgenthau, Nye, Kirk, Hobbes, alebo Machiavelli. Ja som však zlatý fond politickej filozofie a ekonómie hltal s nadšením a vo veľkom.

Neskôr na vysokej škole som študoval medzinárodnú politiku a ekonómiu, následne aj diplomaciu, ktorú som si rozšíril na ďalšej škole. Politike ako takej sa tak na rôznych úrovniach venujem už 18 rokov. Nielen teoreticky. Bol a stále som členom viacerých politických spolkov a diskusných klubov, podieľal som sa na organizácii kampaní politických kandidátov vo voľbách, kde som sa stretával s politikmi a inými verejnými osobnosťami.
Absolvoval som viaceré výskumné a študijné pobyty v zahraničí. Posledných osem rokov pôsobím ako vysokoškolský pedagóg a akademický pracovník, ktorý sa zaoberá politickými a ekonomickými procesmi a mechanizmami veľmi intenzívne.
V rozhovore sa dočítate
- Aké problémy chce riešiť vo svojom volebnom obvode
- Prečo chce prispieť k výraznejšej cezhraničnej spolupráce Čadce
- V ktorých krajinách by mala Čadca hľadať partnerské mestá
- Akú novinku chce priniesť do mesta
Čo ale rozhodlo o vašom vstupe do komunálnej politiky?
V posledných rokoch som sa zúčastnil viacerých pracovných ciest do zahraničia, najmä z pozície Erasmus+ koordinátora, teda človeka, ktorý má na starosti rozvoj so zahraničnými inštitúciami a univerzitami. Navštívil som nielen partnerské univerzity, ale aj mnohé radnice a kultúrne podujatia v rôznych primárne európskych mestách.
Aj z tohto dôvodu som mal možnosť vidieť, akým spôsobom fungujú samosprávy a ako prebiehajú rôzne procesy takmer v celej Európe, od Balkánu a východnej Európy až po západné krajiny.
Osobne a veľmi intenzívne som teda vnímal, akým spôsobom sa dá efektívne riadiť mesto podobnej veľkosti ako Čadca, ako tieto relatívne malé mestá napredujú a riešia kľúčové projekty, ako občania trávia voľný čas rôznymi spoločenskými a kultúrnymi aktivitami, aké sú tieto mestá atraktívne (bez vizuálneho smogu), ako v nich prekvitá zeleň, rozvíjajú sa. Naše mesto mám súčasne veľmi rád, žijem tu celý život. Moji starí rodičia sa prisťahovali do centra Čadce na začiatku 60. rokov 20. storočia.
To bol cieľ a hlavná motivácia môjho vstupu do tejto kampane. Ambíciou bolo ponúknuť nápady, skúsenosti i vízie, akým spôsobom by sa mohlo naše mesto uberať a inovovať. Preto som sa rozhodol, že sa budem vo voľbách uchádzať o hlasy Čadčanov.

Ľudia vám dali tú možnosť meniť veci z poslaneckých lavíc. Ako vidíte vašu úlohu v meste Čadca?
Predvolebnú kampaň som absolvoval s tímom okolo novozvoleného primátora Mateja Šimáška, o ktorom si myslím, že je skúsený a schopný manažér s kreatívnym myslením už v relatívne mladom veku.