Cieľom projektu bolo sprístupniť expozičné priestory Kaštieľa Radoľa osobám s poruchami sluchu a osobám nevidiacim a slabozrakým.
Projekt Sprístupnenie kaštieľa Radoľa znevýhodneným osobám priniesol vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky interaktívne technické inštalácie, ktoré dokážu kľúčové informácie o expozíciách a exponátoch interpretovať vybraným znevýhodneným skupinám obyvateľstva. Pomocou elektronického rozprávajúcieho dotykového rámu v kombinácii s reliéfnou platňou, ktorá podrobne POROZPRÁVA, čo znázorňujú špeciálne reliéfne fotografie vytlačené na 3D tlačiarni. A návštevník – nevidiaci, slabozraký, ale aj vidiaci – môže toto všetko vnímať hmatom a sluchom, ale aj zrakom – každý svojimi funkčnými zmyslami.

Nakoľko ide o univerzálny debarierizačný prvok, tak aj vidiaci návštevník sa môže oboznámiť so zobrazeným objektom v detailoch, ktoré by si bez takéhoto slovného výkladu možno ani nevšimol. Kysucké múzeum pre návštevníkov pripravilo reliéf kaštieľa Radoľa a štyri vybrané top zbierky, dokumentujúce históriu lokality.

Medzi vybranými predmetmi je medovnikárska forma z 19. storočia, kovové pečatidlo cechu mäsiarov z Kysuckého Nového Mesta z 18. storočia, plastika svätice, ktorá bola nájdená pri výskume ruín stredovekého kostola a kovová spona, nájdená pri výskume stredovekého cintorína, ktorý sa nachádzal pri ruinách spomínaného kostola na lokalite Koscelisko v katastri obce Radoľa.

Reliéfne obrazy okrem haptickej možnosti budú ponúkať aj zvukovú audio informáciu k predmetom. Pre nepočujúcich v rámci projektu v kaštieli Radoľa vznikol unikátny video sprievodca v posunkovom jazyku, ktorý cez QR kódy dokáže interpretovať základné informácie o vybraných priestoroch kaštieľa nepočujúcim návštevníkom. Videá sú vytvárané v súlade s pravidlami kodifikovaného posunkového jazyka a sú vítaným a dôležitým debarierizačným prvkom, ktorý vďaka finančnej podpore MK SR výrazne zvýši kvalitu poskytovaných služieb.
Projekt je určený návštevníkom Kysuckého múzea – Kaštieľa Radoľa - nevidiacim a slabozrakým, nepočujúcim a osobám s ľahkou mentálnou poruchou, taktiež účastníkom rôznych vzdelávacích podujatí organizovaných Kysuckým múzeom a aj ako motivácia k realizácii debarierizácie kultúrnych inštitúcií.

Projekt bol spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

