RAKOVÁ. “Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu.” Výrok svätého Augustína dokonale vystihuje podstatu putovania človeka za hranice svojho domova. Cestovanie prináša množstvo nových zážitkov, svet je razom pestrofarebný a ľudia rôznych rás, náboženstiev a kultúr sú nám o čosi bližší. A práve tematika cestovania bola hlavnou myšlienkou festivalu Za Hranicou, ktorý sa konal v druhý sviatok vianočný v kultúrnom dome obce Raková. Trojica cestovateľov prezentovala zážitky z ďalekých ciest po Ázii.
Na úvod Michal Tlelka, dnes už bývalý učiteľ, zaspomínal na Cestu hrdinov SNP, na ktorú zobral aj svojich žiakov zo základnej školy. Tí sa museli popasovať s náročnou trasou naprieč Slovenskom. Hoci decká neabsolvovali kompletnú cestu, domov si odniesli množstvo zážitkov, poznatkov a objavili ešte väčšiu lásku k prírode.
Vystúpením zo zóny komfortu a výmenou teplých postelí za pobyt v útulniach a spacákoch sa presvedčili, že si máme ešte viac vážiť všetko, čo máme a čo pre mnohých nie je samozrejmosťou. Netradičný výlet sa navždy zapíše do pamäti deciek, ktoré podali statočný výkon.
V druhej prezentácii sa pred divákov postavil ďalší Kysučan Ján Javorík, ktorý pravidelne navštevuje Indiu. Celkovo bol v tejto krajine už štrnásťkrát, pričom sa stala jeho druhým domovom. Spoznal tamojšiu kultúru, ľudí, krásy biodiverzity i tradičnej medicíny ajurvédy a jógy. Dnes má v tomto milovanom i nenávidenom kúsku sveta množstvo priateľov, za ktorými sa rád a pravidelne vracia.
Stretnutie s dalajlámom
Záverečná prezentácia sviatočného popoludnia patrila dvojici Michal Tlelka a Radovan Hanko. Dvaja kamaráti sa vydali na nespútanú šesťtýždňovú cestu do Pakistanu, Indie a Nepálu. Niekoľko hodín strávili, hoci nechcene, aj v Saudskej Arábii. Počas dobrodružného putovania stretli mnoho ľudí, nachádzali sa pod vrcholmi majestátnych osemtisícoviek, vyskúšali si adrenalínovú cestu Karakoram highway, ktorá je najvyššie položenou cestou na svete a množstvo hodín strávili v preplnenom vlaku.

Zároveň objavili duchovnú stránku ďalekých krajín, pričom sa dostali až k dalajlámovi. Táto návšteva v nich zanechala hlbokú stopu. Pokora duchovného vodcu Tibetu bola badateľná a veľmi silná. Nekonečne veľa zážitkov, ktoré si z ďalekých ciest odniesla dvojica dobrodruhov ich inšpirovala do ďalšieho cestovania a spoznávania čarovných kútov našej planéty.
Na opačnej strane bolo publikum, ktoré sa aktívne zapájalo do diskusie. Návštevníci festivalu spoznali svet aj z iného uhla ako len z prírodopisných filmov. Na vlastné oči mohli vidieť, ako funguje život v krajinách, kde vládne úplné iná atmosféra a ľudia sú šťastní napriek jednoduchosti a chudobe.
Hudobný program
Po skončení programu nasledovali hudobné vystúpenia. Radovan Hanko potešil divákov spevom a hrou na gitare. Z bohatého repertoáru odzneli aj skladby, ktoré zložil na ďalekej ceste. Práve gitara mu bola každodenným spoločníkom a svoje umenie predviedol aj obyvateľom jednotlivých krajín. Tí sa tešili z každého tónu, zo života, jeho rozmanitosti a zo všetkého, čo prináša. Po vystúpení sa divákom predstavili aj DJ Iane Crut a Mr. VINYL.
Festival potešil všetkých návštevníkov, ktorí aj vďaka prezentáciám a pútavému rozprávaniu aspoň na malú chvíľu pomyselne navštívili ďaleké krajiny Ázie. Možno ich to inšpirovalo a aj oni sa raz vydajú na ďalekú dobrodružnú cestu. Okrem toho mali možnosť vyskúšať niektoré indické jedlá, ktoré sú veľmi špecifické, ale za to chutné. Všetci domov odchádzali s pocitom príjemne stráveného popoludnia obohateného o uvoľnenú a priateľskú atmosféru, ktorú festival ponúkol pre malých i veľkých.