KYSUCE, BRATISLAVA. „Tadeáško nechcel zaspať, pretože vedel, že ak zaspí, pošlú ma preč. Ráno ma vítal slovami, že si myslel, že som zomrela a bál sa o mňa. Je to veľmi bolestné, keď si uvedomíte, že práve to dieťa samé prežíva fyzickú bolesť a namiesto toho, aby sa sústredilo na vyliečenie a cítilo sa v bezpečí,“ hovorí Kysučanka Martina Blažeková, ktorej šesťročný syn koncom minulého roka podstúpil náročnú operáciu srdca.
Tento prípad je jeden z mnohých, kedy bolo porušené právo dieťaťa na nepretržitú prítomnosť rodiča, vyplývajúce z medzinárodných predpisov, ktoré stoja nad zákonmi štátu a sú pre Slovensko záväzné.
V súvislosti s touto témou po Slovensku koluje petícia, ktorú iniciovala poslankyňa Vladimíra Marcinková. Podpísalo ju viac než 55 000 občanov za menej ako šesť dní.
V článku sa dočítaje aj
- v akých prípadoch musela matka v nemocnici opustiť svojho syna,
- aké následky môže mať takéto odučovanie na psychiku dieťa a čo mu môže v budúcnosti spôsobiť,
- čo si o nepretržitej prítomnosti rodičov myslia odborníci,
- ako sa k návrhu na zmenu postavili poslanci v roku 2021.
Vizita bez prítomnosti rodiča
Tadeáš bol po náročnej operácii srdca takmer tri týždne hospitalizovaný v jednej z bratislavských nemocníc. Nakoľko bola matka so zdravotnou starostlivosťou o syna spokojná, nemocnicu nechce menovať. Poukazuje však na problém, ktorý sa týka desiatok rodín ročne.

„Po operácii bol syn na oddelení ARO, neskôr na JIS, kde bol obmedzený prístup pre rodičov. Mohli sme tam prísť v čase od 7.30 do 8.00. Potom nasledovala dvojhodinová vizita, počas ktorej sme od detí museli odísť. Pre mňa to bolo nepochopiteľné, že lekári idú rozprávať o zdravotnom stave môjho syna a ja tam nemôžem byť,“ zdôrazňuje Martina Blažeková.
Odísť od syna musela vždy, keď mu bol vykonávaný akýkoľvek zákrok či vyšetrenie.