Sú najväčším dodávateľom študentov na Žilinskú univerzitu a ich absolventi sú riaditelia v nadnárodných firmách

Firma ich absolventa montuje výrobné linky pre Teslu.

Najviac žiakov sa im hlási na IT odbory, predovšetkým na informačné a sieťové technológie, kde záujem trojnásobne prevyšuje možnosti školy.Najviac žiakov sa im hlási na IT odbory, predovšetkým na informačné a sieťové technológie, kde záujem trojnásobne prevyšuje možnosti školy. (Zdroj: SPŠ IT KNM)

Rozhodnutie študovať IT smer je dnes rozhodne tou najlepšou voľbou. Potvrdzuje to v rozhovore aj Milan Valek, riaditeľ Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste.

Pán riaditeľ, pracovný trh je dynamický, doba rýchlo napreduje. Ako na tieto progresívne trendy v posledných rokoch reaguje škola, aby produkovala študentov so vzdelaním, ktoré im zaručí slušné zamestnanie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, situácia na pracovnom trhu sa veľmi zdynamizovala. Veľa mladých ľudí odchádza za prácou do zahraničia a kvôli podstatne slabším platom u nás a sa až na výnimky nevracia. Najšikovnejší z našich žiakov odchádzajú študovať na VŠ do zahraničia, predovšetkým do Čiech, kde je situácia podobná ako u nás. Ešte počas štúdia si nájdu dobré zamestnanie a nepomýšľajú na návrat. Do dôchodku začína odchádzať silná skupina tzv. socialistických detí.

SkryťVypnúť reklamu

To generuje veľký nedostatok pracovnej sily, ktorý sa firmy snažia nahradiť predovšetkým automatizáciou výroby, zavadzaním prvkov Industry 4.0, zavádzaním mobilných aplikácií a informatizácie do služieb. Škola sa tomu prispôsobuje úzkou spoluprácou s tými, ktorí nás môžu posunúť dopredu - firmami, vysokými školami i neziskovými organizáciami, zameranými na výučbu programovania. To umožňuje, že už počas štúdia žiaci pracujú vo firme a zarábajú si na svoje potreby, často viac ako ich rodičia.

Vznikli v tejto súvislosti aj nejaké nové učebné odbory? Ak áno, aké?

V poslednom období sme zaviedli do vyučovania odbory informačné a sieťové technológie a logistika, ktoré reflektujú na potreby firiem v regióne. Priebežne inovujeme i ostatné odbory, aby sa náš absolvent, pokiaľ možno okamžite, zapojil do pracovného procesu vo firme. Vyučovanie orientujeme hlavne na praktické činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme si to dovoliť, konečne ukončujeme veľkú modernizáciu našich dielní v hodnote 1.6 mil. eur, kde sme vytvorili 10 nových učební praktického vyučovania – dielňu elektroinštalácií, mikroelektoniky, robotiky s dvoma robotmi FANUC, sieťových technológií, optických technológií, montáže počítačov a serverov, 3-D tlače, PLC systémov, fotovoltaiky, elektrických meraní a CNC strojov so špičkovými strojmi, ktoré nám závidia i firmy, s ktorými spolupracujeme.

Aj preto sme si mohli dovoliť ísť do experimentálneho overovania študijného odboru inteligentné technológie ako jedna z piatich škôl na Slovensku. Okrem programovania je štúdium orientované na smart technológie, internet vecí, databázové systémy, kybernetickú bezpečnosť, 3D technológie a aplikovanie prvkov umelej inteligencie do rôznych oblastí – predovšetkým do serverových a cloudových technológií. Určené sú pre žiakov s výbornými študijnými výsledkami.

SkryťVypnúť reklamu


Ktoré odbory študenti v súčasnosti najviac preferujú a prečo?

Najviac žiakov sa nám hlási na IT odbory, predovšetkým na informačné a sieťové technológie, kde záujem trojnásobne prevyšuje naše možnosti i pri relatívne veľkom počte prijatých – až 80. Na inteligentné technológie sa nám hlási až štvornásobne viac žiakov ako môžeme prijať. Je to pochopiteľné, lebo v týchto oblastiach sú najvyššie platy a bezproblémové uplatnenie sa v praxi.

Tým, že u nás získajú kvalitné vedomosti i zručnosti a potom takmer všetci idú na vysoké školy, firmy o nich súperia už počas štúdia, aby k nim prišli pracovať. Dávajú im úlohy, čiastočný zárobok, neskôr i podklady a informácie pre diplomové práce lebo sa snažia zaviazať si ich pre budúcu prácu. Špičkové technológie v programovaní vyučujú priamo programátori firmy Siemens Healthineers.

Žiakov odboru IST začíname už v prvom ročníku deliť na zamerania – programovanie mobilných aplikácií, programovanie počítačových hier a chceme zaviesť aj zameranie na kyberbezpečnosť. Spolupracujeme s organizáciou Openlab (www.openlab.sk), ktorá končiacim deviatakom poskytuje on-line hodiny na Diskorde, aby sa vedeli rozhodnúť, či ich to bude baviť.

V krajinách EÚ chýba takmer milión informatikov a preto ich je na trhu práce veľký nedostatok. Nie je jednoduché dostať sa ani na štúdium elektrotechniky, či mechatroniky. Tým, že poskytujeme kvalitné vzdelávanie vo všetkých odboroch, je o našich absolventov medzi firmami veľký záujem. Sme školou, ktorá takmer nemá absolventov na úrade práce. Vďaka tomu všetkému sme aj Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre informačné technológie a priemyselnú informatiku. Na konci roka 2022 sme boli Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy opätovne zaradení medzi úspešné stredné odborné školy s veľmi dobrými výsledkami.

Značná časť ľudí so stredoškolským, ale aj vysokoškolským vzdelaním končí po rokoch driny v úplne inom segmente. Prečo to tak je? Darí sa škole pripraviť mladých ľudí tak, aby sa uplatnili na trhu práce, či nemali problémy v nadväznosti so štúdiom na vysokej škole?

Podľa štatistík sme najväčším dodávateľom študentov na Žilinskú univerzitu v Žiline (z našej školy je tu viac žiakov ako z ktoréhokoľvek gymnázia). Naši absolventi odchádzajú predovšetkým na fakulty riadenia a informatiky, elektrotechniky a informačných technológií. Pokračujú v štúdiu aj na strojníckej fakulte a na fakultách prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a bezpečnostného inžinierstva.

Časť študentov odchádza do zahraničia, veľa do Čiech na Masarykovu univerzitu v Brne i na VŠB-Technickú univerzitu Ostrava. Dobrým umiestnením v súťažiach ako napr. matematický klokan, súťažiach v robotike, programovaní sú na ne prijatí bez prijímacích skúšok ešte počas štúdia u nás. Máme dostatok spolupracujúcich firiem, ktoré by radi prijali našich absolventov do zamestnania, dokonca po zaškolení poslali aj na zahraničné montáže. Ponuka je taká veľká, že ich nedokážeme uspokojiť.

Samozrejme, aj z našej školy malé percento žiakov pracuje v inom odbore ako vyštudovali. Práca je v našich odboroch založená na vysokej odbornosti, kreativite a hlavne neustálom štúdiu nových poznatkov, čo nie každému vonia. Sú takí, ktorí chcú rýchlo zarábať peniaze, cestovať, zláka ich rodinná firma a ocitnú sa v inej profesii. Po rokoch obvykle zistia, že to nebolo najlepšie riešenie.

Určite máte spätnú väzbu od vašich najlepších (bývalých) študentov. V akých renomovaných firmách a na akých pozíciách pracovne zakotvili, uplatnili sa niektorí napríklad aj mimo hraníc Slovenska?

Veľa našich žiakov má vynikajúcu prácu v nadnárodných firmách ako sú Siemens, Scheidt&Bachmann, ale i A-Zet a ďalších. Sú medzi nimi aj riaditelia pre oblasť strednej Európy. Firma nášho bývalého žiaka montuje výrobné linky v USA pre automobilku Tesla a mala by montovať aj pre automobilku Volvo, ktorú budú stavať u nás pri Košiciach. Sú medzi nimi aj programátori na voľnej nohe, ktorých si vedia firmy sami nájsť a zapájajú ich do svojich projektov za veľmi slušné peniaze, lebo sú v odbore špičkoví.

Škola nie je len o vzdelaní, je to malá firma či takpovediac spoločenské centrum, kde vychovávate mládež aj po ľudskej ši športovej stránke, zároveň musíte držať jej ekonomický chod. Ako školu zasiahla energetická kríza? Museli ste niekde začať enormne šetriť? Predsa len, ste obrovská škola...

Sme najväčšou strednou odbornou školou v Žilinskom kraji. Vďaka vysokému zapojeniu do rôznych projektov sa nám podarilo školu z väčšej časti zatepliť, máme vymenené všetky okná, naši ľudia robia opatrenia, kde sa len šetriť dá. Nemáme však ružovú budúcnosť. Kvôli veľkosti školy, hoci sa do nej investovalo viac ako 3,5 mil. eur, ešte polovica striech je nezateplená. Sú to telocvične, spojovacie chodby, kuchyňa a menšia časť učební s neskutočnými únikmi tepla.

Veríme, že sa nám to v krátkom čase v spolupráci s našim zriaďovateľom Žilinským samosprávnym krajom podarí zatepliť. Za elektrickú energiu by sme mali platiť v tomto roku o 100 000 € viac ako v minulom. Tešíme sa, že nám nárast cien budú kompenzovať, inak by sme dokázali v škole len kúriť a svietiť, pravdepodobne by nám nevyšlo ani na vodné a stočné, čím by sme museli nedobrovoľne prejsť na dištančné vzdelávanie a školu aspoň čiastočne zatvoriť. Zatiaľ situáciu zvládame.

K tej spoločenskej stránke. Ako sa snažíte rozvíjať športový, možno umelecký smer mladých ľudí? A ako sa im snažíte vštepovať hodnoty, aby z nich vyrástli nielen šikovní odborníci v praxi, ale aj dobrí a úprimní ľudia?

Snažíme sa, aby o mladých ľudí bolo u nás dobre postarané. Čas strávený u nás bol pre nich výnimočným zážitkom, nástrojom k ich vysokému profesijnému rastu, boli z nich v budúcnosti nielen dobrí odborníci ale aj všestranní, dobrí, úprimní ľudia, so zmyslom pre prácu v kolektíve.

Pre športový rozvoj môžu využívať multifunkčné ihrisko s umelou trávou, dve moderne vybavené telocvične, posilňovňu a štúdio aerobiku. Ponúkame im ubytovanie v zateplenom a zmodernizovanom školskom internáte a stravovanie v školskej jedálni.

Svoj talent a záľuby môžu rozvíjať vo viac ako 40 krúžkoch – športových, jazykových, literárnych i odborných ako stavba robotov, strihanie videa, počítačové - tvorba web stránok, AutoCad, ProEngineer, OrCad a pod. Tých lepších posielame na stáže do zahraničia, na rôzne technické a športové súťaže u nás i v Čechách, kde dosahujeme dlhodobo výborné umiestnenia, čo im pomáha pri prijímaní na vysoké školy. Do praxe zavádzame moderne metódy výučby, ktoré podporujú prácu v kolektíve. V škole študuje i majster sveta v karate a štúdium popri športovaniu zvláda.

Snažíme sa byť špičkovou školou. Máme tie najmodernejšie technológie aktuálne používané v praxi, čakajúce na šikovných študentov. Budeme radi, ak prídete študovať k nám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 862
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 313
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 927
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 053
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 405
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 312
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 565
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 454
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 751
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 316
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 139
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 30 823
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 427
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 791
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 881
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 971
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Novým náčelníkom mestskej polície je Rudolf Králik (druhý zľava).

Rudolf Králik je policajtom od roku 1993.


Schátraná škola sa zmení na nepoznanie.

Fungovať začne od roku 2027.


Tunel Horelica uzavreli z dôvodu rozsiahlych kolón.

Vodiči stoja až po Krásno nad Kysucou.


Zasadnutie mestského zastupiteľstva v Čadci.

Aprílové zastupiteľstvo schválilo rozpočet mesta.


  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 751
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 316
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 139
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 30 823
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 427
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 791
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 881
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 971
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu