KLOKOČOV. Vláda avizovala pomoc kompenzáciami v oblasti energií. Skloňuje sa plyn a elektrina. Na obce bez plynofikácie alebo tie, ktoré sú plynofikované, ale prešli na obnoviteľné zdroje, štát zabudol. Budovy vykurujú alternatívnymi palivami, no na drevnú štiepku či pelety kompenzačný príspevok nedostanú. Aj ich ceny pritom závratné stúpli. Samosprávy vykurovanie biomasou finančne nezvládajú.
V obci Klokočov, kde trvá vykurovacia sezóna takmer trištvrte roka, vykurujú kontajnerovou kotolňou na biomasu základnú školu s materskou školou, obecný úrad, dom služieb aj bytové jednotky.
„Ak je mierna zima ako v tomto roku, za zimné obdobie spotrebujeme šestnásť kamiónov drevoštiepky. Nasypávame trikrát týždenne. Jeden kamión nám postačuje približne na dva týždne. Keď prídu dvadsaťstupňové mrazy, spotreba ide rapídne hore,“ opísal spotrebu pracovník miestnej prevádzky Milan Krenželok, ktorý sa stará aj o vykurovanie drevnou štiepkou.

„Tieto náklady výrazne zasiahli obecný rozpočet. V minulom roku sme za elektrinu aj kúrenie platili asi 50-tisíc, teraz nám náklady na energie, teda elektrinu aj kúrenie, predstavujú 150-tisíc eur,“ spočítal navýšenie nákladov starosta Klokočova Radoslav Zajac s tým, že na obce, ktoré si zabezpečujú teplo obnoviteľnými zdrojmi, sa pri kompenzáciách zabudlo.