Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch Kaštieľa Radoľa unikátnu výstavu vzácnych, viac ako storočných pohľadníc.
Ako uviedla Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea, výstava dolné Kysuce na historických pohľadniciach návštevníkom ponúka zaujímavé historické zábery vybraných dolnokysuckých sídel na pohľadniciach vydaných v období Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky i v povojnových rokoch.
Podľa historika Kysuckého múzea Martina Turóciho, prvé pohľadnice sa na Kysuciach objavili koncom 19. storočia vďaka rozvoju fotografie, z ktorej boli zväčša vyhotovované, pošty a dopravy.

"Produkcia a zasielanie pohľadníc ďalej napredovali najmä v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Pohľadnice z dolných Kysúc najčastejšie zachytávajú Kysucké Nové Mesto. Rozličné vyobrazenia centra dolnej časti regiónu tvoria dokonca väčšinu zachovaných záberov. Pri pohľadniciach totiž zväčša platila zásada, že čím významnejšie sídlo, tým bolo k nemu vydaných viacej pohľadníc," uviedol Turóci s tým, že k často znázorňovaným objektom dolných Kysúc patrí taktiež i Budatínsky hrad.
"Ostatné sídla sú na pohľadnicami zachytené v podstatne menšej miere. Niektoré dokonca iba výnimočne. Pohľadnice s kysuckou tematikou produkovali vyše dve desiatky vydavateľov pôsobiacich na Kysuciach i v iných regiónoch. Za všetkých môžeme spomenúť napríklad mená Jozef Szüsz, Ondrej Veselý a sestry Chutkové z Kysuckého Nového Mesta. V Čadci pohľadnice vydávali Emil Taub, Jozef Nacker a Artur Steiner a taktiež známy fotograf Arnošt Hrazdil," priblížil historik Kysuckého múzea.
"Základ výstavy tvoria pohľadnice pochádzajúce zo súkromnej zbierky Mária Janíka a zbierok Kysuckého múzea. Návštevníci si môžu výstavu Dolné Kysuce na historických pohľadniciach vo výstavných priestoroch kaštieľa pozrieť do 14. 5. 2023. Všetci sú srdečne vítaní!" dodala na záver Miroslava Jančulová.
