KRÁSNO NAD KYSUCOU. Hovorí sa, že vyspelosť spoločnosti je merateľná podľa toho, ako sa dokáže postarať o najzraniteľnejších. Veľkou výzvou každej samosprávy je aj starostlivosť o starších obyvateľov.
V posledných troch rokoch v Krásne nad Kysucou požiadala o posúdenie odkázanosti takmer stovka ľudí v dôchodkovom veku.
S cieľom vytvorenia nových kapacít pre zlepšenie života seniorom mesto Krásno nad Kysucou získalo nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu zariadenia opatrovateľskej služby vo výške 630-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Tá napreduje míľovými krokmi.

Po starej budove už nie je ani chýru ani slychu. Na jej mieste stojí nový moderný dom s dvomi samostatnými bytovými jednotkami a technickým zázemím.
Podľa vyjadrenia Moniky Jašekovej z oddelenia sociálnych vecí ide o jeden z najambicióznejších projektov v oblasti sociálnej starostlivosti.
„Jeho cieľom je vytvorenie moderného priestoru pre seniorov integrujúceho všetky potrebné služby na jednom mieste. To im poskytne komfort a služby na úrovni 21. storočia,“ informovala Jašeková.
Ako v bežnej rodine
Deduškov a babičky, ktorí sú z rôznych dôvodov odkázaní na pomoc spoločnosti, bude čakať prirodzené sociálne prostredie, ktoré sa bude podobať na život v bežnej rodine a umožní im plnohodnotný život.
Ako uviedol primátor mesta Jozef Grapa, projekt výrazne prispeje k zlepšeniu podmienok života obyvateľov zariadenia, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých, a zvýši tiež kapacitu zariadenia.

„Veľmi ma teší, že tu už onedlho pribudne takýto druh sociálnych služieb, ktoré v takejto modernej podobe v našom meste doteraz absentovali. Staviame ho pre tých najzraniteľnejších, ktorí si nedokážu sami pomôcť, a je povinnosťou mesta, aby sme sa o nich postarali a zlepšili ich život,“ uviedol primátor Krásna Jozef Grapa s tým, že záujem o takýto druh služby je v meste veľký.

„Doposiaľ sme zaevidovali devätnásť žiadostí o umiestnenie do domu opatrovateľskej starostlivosti. Z pôvodných obyvateľov sa tam vrátia traja, ostatní boli umiestnení v zariadeniach v okolí,“ doplnila Monika Jašeková.
Rekonštrukciou a modernizáciou zariadenia sa zvýši kapacita lôžok v zariadení na jedenásť oproti súčasným ôsmim.
Prepojenie sociálnych služieb

„Rekonštrukcia zahŕňa prístavbu novej časti aj poschodia, zateplenie obvodového i strešného plášťa a technického suterénu, výmenu spoločných rozvodov vody, kanalizácie, vykurovania, plynofikácie a elektroinštalácie, tiež inú modernizáciu ako výmenu podláh, nové omietky, nátery a maľby spoločných priestorov aj nový výťah,“ ozrejmil Grapa.
Podľa jeho slov mesto vždy venovalo pozornosť pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Prostredie je ideálne. V blízkosti sa nachádza zdravotné stredisko, obchodný dom, blízko je aj centrum mesta.
Pridanou hodnotou tohto komunitného centra bude prepojenie sociálnych služieb tak, aby sa vzájomne dopĺňali a boli si aj navzájom prospešné.
Seniori budú obývať jedno a dvojposteľové izby. V jednotlivých bunkách bude maximálne šesť klientov, ktorí budú mať k dispozícii jednu bytovú jednotku s kuchynkou, obývačkou, sociálnym zariadením. Obyvatelia môžu tráviť voľný čas prácou v záhradke aj oddychom v altánku.
Život bez bariér
„Bývanie je projektované tak, aby nevznikli bariéry pre osoby so zdravotným postihnutím, budú tam výťahy, personál bude pomáhať s odvozom na ošetrenie. Pôjde o komplexnú službu,“ ozrejmil primátor mesta Jozef Grapa.

Hoci ide o zariadenie s nižšou kapacitou, má obrovský význam pre celé mesto, pretože tieto druhy sociálnych služieb sú v súčasnosti veľmi žiadané. Podporuje tiež prechod poskytovania sociálnych služieb z inštitucionálnej formy na komunitnú.
„Z môjho pohľadu vzniká jedno z najmodernejších zariadení sociálnych služieb na Kysuciach. Diskutovali sme, či má mesto financie a možnosti na takéto zariadenie, pretože to nie je len o výstavbe, ale aj o následnej prevádzke. Zvlášť v tejto ťažkej dobe sme si museli klásť otázku, či sme schopní poskytovať tieto služby a budeme mať na energie. Zvíťazila však sociálna stránka a povedali sme si, že nebudeme šetriť na našich obyvateľoch, ale radšej sa uskromníme inde,“ dodal na záver Grapa a doplnil, že je povinnosťou každého fungujúceho mesta zlepšiť život tým, ktorí si už nedokážu pomôcť sami.
„Verím, že dokážeme inšpirovať aj ďalšie mestá a čoskoro budú podobné projekty vznikať po celom Slovensku,“ uzavrel primátor mesta.
