Vysoké ceny energií ľudí motivujú k úspornejšiemu správaniu. Neprekurovať miestnosti radia aj odborníci, ktorí za optimálnu teplotu v obytnej miestnosti považujú približne 21 stupňov Celzia. Teplota v spálni môže dosahovať aj nižšie hodnoty.
V snahe čo najviac ušetriť na kúrení a teplej vode, siaha niekto po razantných zmenách v návykoch a správaní. Teploty v miestnostiach príliš znižuje, vypína kúrenie, škrtí radiátory, nevetrá a pod. Veď keď sa nekúri, automaticky sa šetrí. Je to naozaj tak?
Lukáš Liščák, majiteľ a konateľ spoločnosti Allinstall z Čierneho hovorí, že ak chce človek na kúrení ušetriť, netreba byť okamžite odborníkom. Niekedy stačí sedliacky rozum, inokedy pomáhajú prístroje a umelá inteligencia. Zníženie nákladov za kúrenie môže dosiahnuť až 40 percent, pri ohreve teplej úžitkovej vody až 50 percent, pričom pri teplej úžitkovej vode je potrebné mať na zreteli hrozbu tvorby baktérie Legionelly.
Dôležitá je voda
Zníženie nákladov na energie je možné dosiahnuť znížením objemu vody v systéme kúrenia, výmenou článkových radiátorov za panelové radiátory.
„V oceľovom – liatinovom článkovom radiátore s tridsiatimi rebrami sa nachádza priemerne tridsať litrov v závislosti od značky radiátora. Ekvivalentom tohto radiátoru vo vzťahu k tepelnému výkonu je panelový – doskový radiátor, ktorý pri tom istom rozmere má o tretinu vyšší výkon a je v ňom len osem litrov vody. Jeho výhodou je aj podstatne rýchlejší nábeh teploty.“
Výmenou radiátorov je možné znížiť náklady na energie až o 35 percent, a to aj bez vypustenia celého systému, nakoľko výmenu radiátorov je možné realizovať zmrazením jednotlivých prívodov.
Ako ďalej vysvetľuje, naplnenie rozvodov kúrenia demineralizovanou vodou, s úpravou pH, konduktivity (elektrolytickej vodivosti) a tvrdosti vody, ktorá môže okrem predĺženia životnosti celého vykurovacieho systému zabezpečiť zníženie nákladov na kúrenie až o 15 %.
Pomáha zónová regulácia
Podľa vyjadrenia odborníka zo spoločnosti Allinstall je viacero spôsobov, ktorými sa dajú znížiť náklady na kúrenie. Ďalšou možnosťou, ktorá môže zabezpečiť zníženie nákladov na kúrenie o 20 až 50 percent, je zónová regulácia.
„Prostredníctvom zónovej regulácie dokážete ovládať v určenej dobe požadovanú teplotu každej miestnosti samostatne, a to aj na diaľku prostredníctvom aplikácií, ktoré si môžu užívatelia inštalovať do mobilných telefónov. Súčasťou zónovej regulácie sú aj snímače otvorených okien a dverí, pohybové snímače a iné komponenty, ktoré umožnia diaľkovú kontrolu, či v niektorej miestnosti neostalo otvorené okno,“ ozrejmuje.

Ďalej podotýka, že v prípade otvorenia okien je možné nastaviť vypnutie kúrenia danej miestnosti. V prípade, že v miestnosti nie je zaznamenaný pohyb, automaticky sa zníži teplota kúrenia.
„Pri inštalácii zónovej regulácie nie je potrebný stavebný zásah do budovy, jednotlivé komponenty dokážu komunikovať na diaľku s riadiacou jednotkou.“
Dodávka a rozsah inštalácie zónovej regulácie musí byť konzultovaná a navrhnutá odborníkom, pre jej ideálne využitie a čo najkratšiu návratnosť. Mnoho inštalácií zónovej regulácie si dokáže vykonať po konzultácii s nami aj laik, ktorý dokáže bežne užívať smart telefón.
Nie je kotol ako kotol
V prípade, že ľudia vlastnia vykurovacie teleso, ktoré je desiatky rokov staré, zanesené a technologicky zastaralé a neefektívne, je na čase pouvažovať o jeho výmene. Výberom vhodného kotla, prípadne jeho výmenou za novší a úspornejší (kondenzačné kotly, nové elektrické kotly, efektívne kotolne v spojitosti s akumulačnou nádržou a kotlom s vyššou účinnosťou spaľovania, prípadne vyššou emisnou triedou) je možnú ušetriť ďalšie stovky eur, pričom mnohokrát postačuje kotolňu vylepšiť, nie ju celú nahradiť.
Najväčšia efektivita rovná sa minimálne náklady
„Čo sa týka efektívnych kotolní na tuhé palivo, tak úspora vzniká pri kúrení na cca 85 stupňov, kde je maximálna efektivita, a z paliva dosiahne maximálnu energetickú výdatnosť. Úspora nákladov na kúrenie až 40 percent, komín nedechtuje, predlžuje sa jeho životnosť aj životnosť kotla.“
Stará sa o to trojcestný ventil, ktorý je riadený elektronicky, každých 5-7 sekúnd upravuje pomery prietoku na základe informácií z riadiacej jednotky, teploty stúpačky a teploty spiatočky, čím udržiava stabilnú teplotu spiatočky a tak okrem iného zabráni „roseniu“ kotla.
Inštaláciou solárneho systému na ohrev teplej úžitkovej vody je možné znížiť ročné náklady na ohrev teplej úžitkovej vody až o 60 percent.
„Po nahriatí bojlera je možné presmerovať ohrev do akumulačnej nádrže, čím sa zabráni prehriatiu bojlera, nie je potrebné v noci spúšťať ochladzovanie, takto zohriatu vodu je možné využiť na ohrev bojlera počas nepriazne počasia a vykurovanie najmä v prechodnom období jar, jeseň.“ Do akumulačnej nádrže je možné inštalovať aj elektrické špirály z fotovoltaickým napájaním.

Čistiť, čistiť, čistiť
Preplachom a vyčistením existujúceho vykurovacieho systému je možné znížiť náklady na kúrenie až o 10 percent a príčiny zníženia výhrevu radiátorov sa hľadajú pomocou termovízie.
Na záver Lukáš Liščák predstavil svoju víziu do budúcna, ktorou je vytvorenie autonómneho zariadenia s umelou inteligenciou. „To klienta odbremení od starostí v súvislosti s nastavovaním rôznych parametrov kúrenia, zónovej regulácie tepla a soláru, pričom táto umelá inteligencia bude okrem stavebno-konštrukčných veličín budov brať do úvahy aj informácie vlhkosti ako aj mnoho ďalších informácií. O uvedenom vás v najbližšej dobe bude informovať priamo náš kolega Vladimír Stenchlák, IT odborník našich vízií,“ dodal na záver.
Kontakt na firmu: www.allinstall.sk

