RADOĽA. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pozýva od 12. februára na výstavu akademického maliara Stana Lajdu inštalovanú v priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli. Výstava predstavuje súbor detailov autorovej rekonštrukcie svetoznámeho diela Posledná Večera v mierke 1:1, ktoré vytvoril renesančný génius Leonardo da Vinci.
Stano Lajda, rodák zo Žiliny, oprávnene známy aj pod menom „Slovenský Leonardo“ je i vášnivým zberateľom kópií Leonardovej Poslednej večere. Tento, podľa jeho názoru „najkopírovanejší umelecký artefakt“ zbiera vyše 50 rokov.
„Presne si pamätám deň, keď mi starý otec dal malinký čiernobiely obrázok Poslednej večere,“ hovorí akademický maliar Stano Lajda zo Žiliny, ktorý v Radoli vystavuje v premiére rekonštrukciu dnes z prevažnej časti zničenej Leonardovej Poslednej večere.

„Práve ten obrázok ma inšpiroval na celý život. Pozeral som si ho lupou a odkresľoval hlavičky.“ Neskôr sa dozvedel o autorovi, zaujímal sa o neho viac a viac. Sklamanie vraj prišlo, keď zistil, v akom stave je originál.
“Iba 40 percent sa zachovalo, až 60 percent veľkolepej maľby chýba. Gestá, nohy, celé tváre. Každý sa ma pýta, či som si tých 60 percent povymýšľal. Nie. Ich hľadaním som strávil takmer celý život," doplnil Stano Lajda.
Podľa slov historika Kysuckého múzea daniela Husárika môžu ľudia na vyýstave vidieť časť jeho rozsiahlej zbierky, ktorá má len v elektronickej podobe okolo 5000 rozličných spracovaní Leonardovho námetu.
"Ide o rôzne fotografie, puzzle, kalendáre, kovové odliatky, kamenné a živicové miniatúry, drevené plastiky, drobné tlače ako karty, poštové známky, ďalej úžitkové predmety ako zápisníky, perá, ceruzy, stolové i nástenné hodiny. Nechýba odborná literatúra z rôznych kútov sveta. Stano Lajda počas rekonštrukcie Poslednej večere (2008 – 2019) preštudoval množstvo umeleckého a historického materiálu. Vlastný rozbor diela zužitkoval pri písaní knihy," uviedol Husárik.

Prvá monografia o živote a diele majstra z Vinci od slovenského autora má viac ako 500 strán. Autor za knihu získal medzinárodné ocenenie Hlavnú cenu Egona Erwina Kischa za faktografickú literatúru.
Okrem rôznych ocenení autora, možno na výstave vidieť aj súbor unikátnych fotografií zachytávajúcich moment odovzdávania kópie Lajdovej rekonštrukcie poslednej večere pápežovi Františkovi.
Stano Lajda ako vyštudovaný reštaurátor a skúsený umelec pracoval na rekonštrukcii dnes už zo 60 % zničeného obrazu viac ako desať rokov. Putovnú výstavu jeho rekonštrukcie už videlo niekoľko tisíc návštevníkov doma i v zahraničí.
Originál a rekonštrukcia
Deň čo deň sa dlhý rad ľudí kľukatí na námestí pred bránami kláštora Santa Maria delle Grazie. Všetci trpezlivo čakajú na svojich niekoľko minút strávených v refektári, kde za takmer 50 eur so sprievodcom (musement.com) uvidia zázračné dielo.
Kým originál je namaľovaný na stene v dominikánskom kláštore Santa Maria delle Grazie v Miláne a má viac ako 40 metrov štvorcových, nepočítajúc lunety, v Oravskej galérii inštalovali 2,5-násobnú zmenšeninu. Väčšie plátno Stanovi Lajdovi do ateliéru nevošlo. Prinavrátil naň život slávnemu dielu v podobe, v akej ho Leonardo predstavil svetu na Zelený štvrtok v roku 1498.
Výstava v Kaštieli Oščadnica potrvá do 28.mája. Vďaka Stanovi Lajdovi a jeho Leonardovej Poslednej večeri ako prvá na území Slovenska pripomína 500. výročie úmrtia geniálneho Leonarda da Vinci.
