Na zľadovatelých chodníkoch si ľudia zatancovali, iní padali ako hnilé hrušky

Nočná mora menom zľadovatené chodníky. Pády, zlomeniny a vytknutia rúk aj nôh. Kto je za ne zodpovedný?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Sme.sk)

KYSUCE. Intenzívne sneženie, ktoré zanechalo svoje stopy na cestách a chodníkoch, neobišlo ani Kysuce. Situácia na cestách sa postupne lepšila, slniečko hrialo, teploty sa šplhali do plusových hodnôt a sneh sa začal roztápať. Po nočných mrazoch začali mať problémy najmä chodci. Zľadovatelé chodníky pokryté vrstvou vody mnohých doslova privádzali do vývrtky. Niektorí si s dáždnikom v ruke precvičili piruety, iní padali ako hnilé hrušky. Lepšie dopadli tí, ktorí nenechali nič na náhodu a na nohy si pripli protišmykové návleky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestu do školy či práce tak mnohým ľuďom znepríjemnil ľad. Pred tvorbou poľadovice varoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Poľadovica sa v piatok vyskytne aj v okrese Čadca od tretej hodiny ráno do trinástej hodiny. Tvorba poľadovice podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako je doprava, pohyb osôb či infraštruktúra.

"Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," spresnili meteorológovia.

Na sociálnych sieťach ľudia na to často poukazovali a zároveň riešili, či majú nárok na náhradu škody, ak im vznikne ujma. Na Slovensku platí právna úprava, ktorá občanov núti k údržbe priľahlého chodníka, ak jeho nehnuteľnosť hraničí s cestou či miestnou komunikáciou. Ako poukázala Mária Gerátová, dlhoročná odborníčka v oblasti financií a finančného poradenstva, za údržbu chodníkov je zodpovedný správca miestnej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvyčajne je to obec alebo mesto. Avšak zodpovednosť za zimnú údržbu miestnych a účelových komunikácií v súkromnom vlastníctve, napríklad parkoviská pred výrobným závodom alebo obchodným centrom, nesie ich vlastník,“ informovala Gerátová.

Prečítajte si tiež Kysučan o misii v Turecku: Najsilnejší moment? Pokus o záchranu chlapca, ktorý ležal pod mŕtvym otcom Čítajte 

Na odstránenie zľadovatelej vrstvy nielen z chodníkov, ale aj zo striech vyzýva pravidelne po snehovej nádielke aj mesto Čadca.

"Vyzývame vlastníkov nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miestnych ciest a chodníkov, aby zo striech svojich budov a odkvapov bezodkladne odstránili prečnievajúci sneh a ľad, následne napadaný sneh zo striech a vytvorené náľadie odstránili taktiež z miestnych ciest a chodníkov a tým predchádzali prípadným zraneniam chodcov," uvádza samospráva na svojej internetovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Samosprávam táto povinnosť prischla pri zmene legislatívy pred niekoľkými rokmi. Museli nakúpiť nové stroje a prijať nových zamestnancov. Mestám a obciam okrem povinnosti zabezpečiť údržbu chodníkov pribudla aj zodpovednosť za to, ak niekto na zle upravenom chodníku príde k ujme.

Liečba či trvalé následky

Jednou z možností je to, že človek má uzatvorené úrazové poistenie. Ak dôjde k pádu alebo pošmyknutiu na zľadovatenom alebo neupravenom chodníku s následkom úrazu, škodu si môže uplatniť z tohto poistenia.

„Ak však poškodený úrazové poistenie nemá, môže požadovať náhradu škody od subjektu zodpovedného za stav komunikácie. Za udržiavanie chodníkov v takom stave, aby neohrozovali zdravie ľudí či majetok, sú vo väčšine prípadov zodpovedné mestá a obce,“ uviedla Mária Gerátová.

Mohlo by vás zaujať Ľudia šetria na energiách. Kde nestačí sedliacky rozum, pomôže technika a dobrá rada Čítajte 

Poškodený tak podľa nej od samospráv môže žiadať náhradu škody na zdraví a jej následkov či preplatenie škody na majetku, napríklad na roztrhnutom kabáte či nohaviciach.

„Nárok na náhradu škody má človek vtedy, ak došlo následkom pádu k preukázateľnej škode na jeho majetku, napríklad roztrhnutým nohaviciam, alebo škode na zdraví, následkom ktorej bola potrebná hospitalizácia alebo liečba, poškodený bol práceneschopný alebo mu následkom pádu vznikli trvalé následky,“ vymenovala odborníčka.

Vybité zuby, podvrtnutia aj zlomeniny

Ako príklady uviedla vyvrtnutie kolena, podvrtnutie zápästia, zlomeninu horných alebo dolných končatín či vybité zuby.

Pri škode vzniknutej pri páde na neupravenom chodníku poisťovňa odporúča miesto dôkladne odfotiť. Poisťovňa ako ďalšiu možnosť vidí privolanie mestskej polície, ktorá zhodnotí stav cesty alebo chodníka, na ktorej došlo k úrazu alebo škode na majetku.

Prečítajte si tiež Seniorom vytvoria domáce podmienky v nadštandardnom domove dôchodcov Čítajte 

„Ak poškodený utrpí v dôsledku pádu na neupravenom chodníku úraz, je potrebné preukázať rozsah ujmy na zdraví lekárskymi správami,“ pripomenula Mária Gerátová.

V prípade, že si chce poškodený človek náhradu škody nárokovať u samosprávy, musí na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade písomne požiadať o nárok na náhradu škody spôsobenej neupravenou miestnou komunikáciou.

„Ak má mesto alebo obec uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, spôsobená škoda môže byť poškodenému nahradená práve z tohto poistenia,“ uviedla Gerátová.

Ako vysvetlila, vtedy samospráva postúpi škodovú udalosť svojej poisťovni. Tá bude od poškodeného žiadať dokumenty ako lekársku správu, fotografickú dokumentáciu či vyjadrenie mestskej polície k stavu chodníka alebo cesty.

„V prípade, ak poistenie zodpovednosti daný mestský alebo obecný úrad uzatvorené nemá, musí škodu poškodenému uhradiť z vlastných prostriedkov,“ dodala Mária Gerátová.

Prečítajte si Objavili vzácnu mapu, prezrádza historické názvy kysuckých sídel Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Najlepším strojárom sa stal Matej Mrmus (tretí zľava).

Matej Mrmus vyhral súťaž Zenit Skills.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu