KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. „Predstavte si, že všetky nervové zakončenia sú ako kábliky. Sme nabití energiou, akonáhle na tie kábliky niečo zatlačí, príde skrat. Ak sa o seba nebudete starať, telo vám nebude vládať slúžiť. Zdravá chrbtica je úplný základ fungovania človeka,“ vysvetľuje rehabilitačný terapeut Jozef Kocifaj.
V rozhovore nám prezradil aj to, aké následky môže mať pád na kostrč, prečo sú dobré životné návyky dôležité, aj to, prečo vám tabletka nepomôže pri bolestiach chrbtice.
S akými najčastejšími problémami sa na vás ľudia obrátia?
Sú to väčšinou problémy ako bolesť krížov, krčnej chrbtice, bolesť slabín, silné menštruačné bolesti či slabá erekcia, bolesť hlavy, pichanie na hrudníku a v neposlednom rade skolióza.
Ďalej to často bývajú úrazové či namáhané stavy a športovci. Veľmi malé percento ma navštívi preventívne, čo je veľká škoda. Väčšina ľudí vôbec nevie, ako treba správne sedieť, stáť, zdvíhať bremeno, dvíhať či umývať dieťa.

Týka sa tento problém len určitej generácie?
Určite nie. U mňa majú svoje miesto pár týždňové deti, ľudia v produktívnom aj dôchodkovom veku.

Ľudia vás vyhľadajú na odporúčanie lekára?
V lepšom prípade návštevu u fyzioterapeuta navrhne doktor. Poviem príklad, človek cíti, že ho pichá v hrudi a vyhľadá lekára, lekár mu vyšetrí srdce a zistí, že problém je v chrbtici, takže ho pošle k fyzioterapeutovi. Zvyšok príde na odporúčanie známych. Bolí ťa chrbát? Choď k terapeutovi.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako prebieha prvá návšteva u rehabilitačného terapeuta,
- ako vyzerá skolióza, prečo vzniká a ako ju liečiť,
- čo je to obmedzená hybnosť,
- ako správne sedieť,
- prečo je dôležitý zdravý životný štýl a správny sed,
- ako správne sedieť,
- ako má vyzerať dobrý matrac a prečo je najlepšie mať iba jeden vankúš,
- čo je bankovanie a načo sa používa,
- prečo je dobré otužovanie a ako s ním správne začať,
- aký vplyv má psychika na fyzické zdravie človeka,
- prečo je dôležité dať si doporiadku panvové dno,
- aký následok môže mať pád na kostrč,
- prečo je dôležité nahradiť tabletku od bolesti správnou liečbou.
Každý pacient si môže vybrať, či ide do štátneho rehabilitačného zariadenia alebo k súkromnému fyzioterapeutovi?
Rozdiel vidím najmä v tom, že v štátnom zariadení sa riadia tabuľkami a robia úkony, ktoré prepláca zdravotná poisťovňami. Súkromník nie je ničím limitovaný a riadi sa skúsenosťami.
Skvelý príklad je klientka, ktorá za mnou prišla s bolesťou kĺbu na prste. V nemocnici by problém riešili rehabilitáciou ruky. Ja som mal čas zistiť, čo tento problém vyvolalo. V tomto prípade bol problém v krku a po jeho odblokovaní klientka prestala bolesť cítiť. Je na každom, akú starostlivosť si vyberie.