Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Rada mládeže Žilinského kraja ocenila Kysučanov za prácu v komunitách

Osobnosti z celých Kysúc získali ocenenie v kategóriách aktívny mládežník, aktívny občan aj za čin ľudskosti.

Ocenení Kysučania.Ocenení Kysučania. (Zdroj: Rada mládeže )

ŽILINA/KYSUCE. Okolo nás žije mnoho ľudí, ktorým je vhodné vyjadriť vďačnosť, uznanie a pozornosť. Nemusia robiť obrovské zmeny, no snažia sa drobnými krokmi, tam kde žijú, pracujú či študujú, robiť svet krajším, milším a ľudskejším.
Osobnosti, ktoré sa angažujú za krajší život mládeže a rozvoj miestnych komunít, ocenila Rada mládeže Žilinského kraja na základe nominácií ľudí z ich okolia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ocenenie za aktívne občianstvo a ľudskosť 2022 je priestor, kde im svoju pozornosť, vďačnosť a úctu môže vyjadriť skupina obyvateľov či organizácia zo Žilinského kraja. Vďačnosti a uznania nikdy nie je dosť,“ uviedla rada mládeže pri vyhlásení ankety.

SkryťVypnúť reklamu

Nominovaní mali spĺňať niekoľko kritérií, teda sa venovať aj komunikácii s mladými ľuďmi a ich podpore, či zapojením mladých ľudí pozitívne meniť život v obci aj riešiť ich problémy aj ich očakávania.

Prečítajte si Zdravá chrbtica je úplný základ fungovania človeka, vraví rehabilitačný terapeut Čítajte 

„Vďačnosť a úcta sú vzácne prejavy v uponáhľanej spoločnosti, ktoré si ľudia môžu navzájom odovzdať. Aj keď ocenení vidia svoju činnosť ako kvapku v mori, bez nej by to more nebolo, tak sa vyjadrila jedna z ocenených. Pre Radu mládeže Žilinského kraja je cťou vytvárať priestor, v ktorom obyvatelia Žilinského kraja môžu vyzdvihnúť hodnoty aktívneho občianstva a ľudskosti cez konkrétnych ľudí zo svojho okolia a tým poukázať aj na to, ako sa dajú vytvárať podmienky pre rozvoj detí, mládeže aj celých miestnych komunít“, povedala Karina Grobarčíková, predsedníčka Rady mládeže Žilinského kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálne ocenenia

Špeciálne ocenenie za top čin ľudskosti si odniesol Ján Ďurica, ktorý sa dlhé roky systematicky venuje zdravotne postihnutým deťom a mládeži na Kysuciach.

„Túto činnosť vykonávam počas celého života a nie pre nejaké zištné dôvody, ale pre radosť iných. Keď majú radosť oni, o to väčšiu radosť mám ja. Toto ocenenie nepatrí len mne, vždy sa rád podelím a toto ocenenie je aj pre všetkých dobrých ľudí, ktorých som v živote stretol,“ vyjadril sa Ján Ďurica.

Ocenený dlhé roky svojho života venoval občianskemu združeniu Stružielka, v ktorom sa vzdelávajú zdravotne postihnuté deti a mládež. Je akýmsi maskotom Stružielky a familiárne v rámci tohto občianskeho združenia je prezývaný „stružielkovský dedko“. Vie pohladiť vrúcnym slovom, rozveseliť srdce a ponúknuť pomocnú ruku, čo vo veľkej miere pozitívne ovplyvňuje psychický vývoj detí i ich rodičov, ktorí nemajú v živote toľko šťastia ako ostatní.Deti zo Stružielky ho priam milujú, zbožňujú a tešia sa na neho, na svojho stružielkovského deduška, ktorý im vždy vyčarí úsmev na tvári a detičky zase jemu.

SkryťVypnúť reklamu

I napriek tomu, že pán Ďurica oslávil nedávno krásnych 70 rokov a pred pár rokmi sa stal oficiálne dôchodcom, neopustil pracovne Občianske združenie Stružielka. Nevie si predstaviť svoj život bez pomoci, ktorú týmto deťom dáva.

Prečítajte si tiež Architekt Stráňava: Čadca vo veľa veciach zaostáva za menšími kysuckými mestami Čítajte 

Pán Ďurica je a myslíme si, že by mal byť za to, čo robí, veľkým vzorom pre nás všetkých, pretože takýchto ľudí, ako je on, je v dnešnej dobe a vo svete málo. Je človek, ktorý pomáha naozaj komukoľvek a nič za to nežiada. Každému venuje svoj vrúcny pohľad, pohladenie, svoje múdre slová, pomoc a svoj voľný čas. Nikomu neodmietne svoju pomoc. Vždy je tu ochotne pre každého.

V kategórii top starosta získal ocenenie za výnimočný prínos Pavol Gomola.
Starosta telom i dušou. Takto by znel prívlastok, ktorý by charakterizoval starostu obce Čierne na Kysuciach. Pavol Gomola sa narodil pred 67 rokmi v Čiernom, ktorému zasvätil svoj život. V obci starostoval od roku 2002 dlhých dvadsať rokov.
Medzi jeho záľuby patrí história, príroda a investičná výstavba. V týchto dňoch si užíva zaslúžilý dôchodok.

Počas dvadsiatich rokov obec výrazne pod jeho vedením prekvitala. Naštartoval mnohé významné projektové zámery, ktoré napomohli obci v jej raste a rozmachu, no jeho snahou a prioritou bolo rozvíjať i medziľudské vzťahy. Neustále podporoval miestne deti a mládež, vys-vetľoval im, ako funguje obec, nechýbal na žiadnom detskom podujatí.

Bol donorom tradičnej medzinárodnej aktivity, ktorou bol medzinárodný tábor na Trojmedzí. Išlo o letný tábor detí z troch krajín – zo Slovenska, Českej republiky a z Poľska. V rámci aktivít Kysuckého Triangla (spolupráca troch susediacich obcí – Čierne, Skalité a Svrčinovec) sa zúčastňoval rôznych kultúrno-spoločenských a športových podujatí organizovaných pre deti a mládež.

S deťmi a mládežou pracoval veľmi rád, lebo mu na budúcnosti mladej generácie veľmi záleží. Počas svojho pôsobenia vo funkcii starostu obce sa s deťmi a mládežou rád rozprával na rôzne témy, vysvetľoval im podstatu svojej práce a dával im cenné rady zo svojich životných skúseností.

Mohlo by vás zaujať Masky, šišky a zabíjačka. V Čiernom oslávili fašiangy tradičným sprievodom Čítajte 

„Chcem poďakovať občanom za dlhodobú dôveru, ktorú mi dali v komunálnych voľbách na funkciu starostu obce. Veľmi si to vážim a ďakujem im! Moje veľké poďakovanie patrí mojej manželke i celej rodine. Taktiež chcem poďakovať aj spolupracovníkom na obecnom úrade a poslancom viacerých volebných období, ktorí podporili mnohé investičné projekty. Tie pomohli ľuďom vytvárať lepšie podmienky na bývanie a príslušné služby. To je proces dlhodobý. Svojim spoluobčanom prajem pevné zdravie, šťastie a úspechy v osobnom i pracovnom živote. Nech nás všetkých sprevádza pokoj a božie požehnanie,“ poďakoval za podporu Pavol Gomola.

Kategória aktívny mládežník

V tejto kategórii bola ocenená aktívna členka a vzorná reprezentantka DHZ Oškerda štrnásťročná Sofia Bajánková. Sofia je aj výborná speváčka a výborná športovkyňa v hasičskom športe a nádejná, dúfame, že svojimi výkonmi bude, aj slovenská reprezentantka. DHZ nie je len o športe, ale aj o pomáhaní ľudom, kde Sofia je vždy ako prvá príkladom.

Ocenenie aktívny mládežník si prevzal aj Ján Hromádka – predseda, školského parlamentu. Vytvára v našom školskom parlamente rodinnú atmosféru, podporuje aktivity školskej rady, ktoré aj organizuje: charitatívne akcie, zbierky, verejné akcie, spieva pre verejné podujatia, reprezentuje školu. Cieľavedomý mladý muž, ktorý zabáva verejnosť, je oporou a dobrým priateľom.

Prečítajte si Železničná stanica v Čadci roky chátra. Projekt je na stole, nie sú peniaze Čítajte 

V rovnakej kategórii si ocenenie odniesla aj Klaudia Lobodášová, členka klubu mládeže Mestskej polície v Čadci. Kajka je zapojená v projekte Šanca pre správne rozhodnutia, kde žiakom prvého stupňa vysvetľuje škodlivosť cigariet na ľudské telo, lektoruje protidrogový vlak a to nielen v našom meste, ale po celom Slovensku. Je prínosom a inšpiráciou pre všetkých mladých ľudí. Preferuje zdravý životný štýl a v prevencii pôsobí vo svojej prirodzenej rovesníckej skupine ako vzor.

Kategória aktívny občan

Ocenenie za aktívne občianstvo a ľudskosť 2022 v kategórii Aktívny občan bolo udelené Lýdii Oravcovej, predsedníčke Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Už viac ako 30 rokov pomáha nevidiacim ľuďom, deťom a všetkým, ktorí prišli o zrak alebo ho postupne strácajú. Napriek tomu, že ona sama je nevidiaca, je to osobnosť, pretože napriek svojmu veku a bohatým skúsenostiam odovzdáva rady tým, ktorí prišli o zrak.

Aktívnou občiankou ocenenou radou mládeže je Agnesa Čanecká z Čierneho, ktorá svoj celý život zas-vätila folklóru. Celý život pracovala ako učiteľka v Základnej škole Čierne – Vyšný koniec. Venovala sa deťom nielen ako učiteľka, ale neskôr aj ako vedúca detskej folklórnej skupiny Ozvenka. V roku 1975 položila základ pre vznik detskej speváckej skupiny. A týmto momentom sa začína písať nielen história detskej folklórnej skupiny, ale aj dobrovoľná a intenzívna práca pani Čaneckej s deťmi. V roku 1993 sa stala vedúcou miestnej Folklórnej skupiny Ozvena. Túto skupinu viedla viac ako 20 rokov.

,,Žiť v prítomnosti a robiť v danej chvíli veci najlepšie, ako viem.“ Týmito slovami sa riadi správca Univerzitného pastoračného centra pri Žilinskej univerzite Michal Melišík z Kysuckého Nového Mesta. Popri službe kaplána vo farnostiach Turzovka, Rajec a Čadca – mesto okrem mladých dobrovoľníkov nezabúdal ani na diecéznu charitu, ktorej sa venuje už 17 rokov.

Kategória top čin ľudskosti

Okrem Jána Ďuricu z Čierneho, ktorý v tejto kategórii získal špeciálne ocenenie a písali sme o ňom v minulom čísle týždenníka Kysuce, boli ocenení aj ďalší dvaja Kysučania.

Telesne postihnutým aj seniorom v Oščadnici sa dlhé roky venuje Štefan Špalek a pre členov oboch organizácií je vzorom. Je organizátorom benefičných koncertov pre zdravotne postihnutých, kde výťažok bol venovaný na nákup zdravotníckych potrieb, potravín, hračiek, športových hier pre deti, mládež a seniorov zdravotne postihnutých,

Starostku Korne Mariannu Bebčákovú nominovali na ocenenie dobrovoľní hasiči. Hovoria o nej ako o človeku s veľkým srdcom, ktorá nie je len čestnou, ale aj aktívnou členkou zboru. „Častokrát je na mieste zásahu medzi prvými, ochotná pomôcť. Nevadí jej dážď, sneh, zima, noc,“ uviedli dobrovoľní hasiči v nominácii.
Spomenuli tiež jeden z jej skutkov.

„V januári 2019 krátko po polnoci vypukol požiar rodinného domu. Vonku ukazoval teplomer – 20 °C, ale ona neváhala, prebrodila sa snehom, nám hasičom v termoskách doniesla horúci čaj a rodine, ktorá prišla o strechu nad hlavou, podala pomocnú ruku. Zabezpečila im ubytovanie, stravu a všetko potrebné a to až do doby, kým sa nepostavia na vlastné nohy,“ opisujú čin svojej starostky hasiči a dodávajú, že jej nikto nie je ľahostajný, ku každému pristupuje s úctou.

„V mene Rady mládeže Žilinského kraja ako aj za členov hodnotiacej komisie všetkým oceneným srdečne blahoželám, prajem im gram dobrého príkladu, pretože ten váži viac než cent dobrých slov a veľa síl do ďalšej činnosti,“ dodala na záver Karina Grobarčíková, predsedníčka Rady mládeže Žilinského kraja. K blahoželaniu sa pripája aj redakcia týždenníka Kysuce.

Prečítajte si tiež Na Tábore táborili husiti pred dobytím Žiliny. Rozhľadňa ponúka výhľad až na Moravu Čítajte 

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 049
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 766
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 201
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 188
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 181
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 129
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 786
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 224

Blogy SME

 1. Jozef Varga: Judas Priest 50 rokov parádna muzička...
 2. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
 3. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 4. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 5. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 6. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 7. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 8. Rastislav Puchala: Missis Russko
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 121
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 545
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 406
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 8 122
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 577
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 484
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 984
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 759
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výprava OŠK Rudina si na turnaji vo Francúzsku zmerali sily s rovesníkmi z rôznych krajín.

Kysucký celok napokon v medzinárodnej konkurencii obsadil výborné piate miesto.


Pavol Mičian a 1 ďalší 2 h
Hubár Peter Malicher sa pochválil prvým tohtoročným úlovkom.

Dlhoročný hubár Peter Malicher sa pochválil svojim prvým tohtoročným úlovkom.


22 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


8. jún
Záchranári spod Veľkej Rače zasahovali pod Kykulou.

Záchranári muža po ošetrení transportovali ku vozidlu rýchlej zdravotnej služby.


8. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jozef Varga: Judas Priest 50 rokov parádna muzička...
 2. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
 3. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 4. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 5. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 6. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 7. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 8. Rastislav Puchala: Missis Russko
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 121
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 545
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 406
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 8 122
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 577
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 484
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 984
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 759
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu