STARÁ BYSTRICA. Už o stovky zvierat z voľnej prírody sa postarali ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Prípad, ktorý riešili počas uplynulého víkendu je však unikátny. Do starostlivosti sa im v piatok večer dostala gravidná vlčica.
Mladú šelmu zrazilo auto. Vodič ušiel a vlčici nepomohol. V zúboženom stave stave ju v priekope pri ceste našli náhodní chodci.
Polícia na sociálnej sieti informovala, že v piatok 17. marca vo večerných hodinách prijali oznámenie, že v obci Stará Bystrica je pri ceste zranený vlk.
Práve tu sa podľa vyjadrenia ochranárov pretína migračný koridor zveri medzi Kysuckými Beskydmi a Kysuckou vrchovinou,
"Po príchode policajnej hliadky v zloženej z dvoch policajtov z Obvodného oddelenia PZ Krásno nad Kysucou a Obvodného oddelenia PZ Stará Bystrica bol spozorovaný vlk, ktorý mal zranenia v oblasti hlavy. Polícia skontaktovala ochranárov Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce a po vzájomnej dohode bol prizvaný veterinár," informovala polícia.

Veterinár Marek Ábel z Kysuckej veterinárnej praxe k vlčici dorazil v krátkom čase a bezprostredne zabezpečil čo najrýchlejšiu sedáciu a uspanie.
Vlčica bola aj podchladená
Následne ju previezol do ordinácie. Jej komplexné vyšetrenie trvalo do pol tretej nad ránom, pričom sa zistili dve zásadné informácie a to, že napriek okolnostiam sú jej zranenia bez vážnych zlomenín a vnútorných poranení a tiež, že ide o vlčicu – matku v 30-35 dni gravidity.
Jej vek odhadli na dva roky a podľa slov riaditeľa CHKO Kysuce Jána Korňana ide o jedinca z Kysucko-Beskydskej svorky.
"Zranená vlčica bola podchladená, čo svedčí o tom, že na mieste bola už niekoľko hodín. Musela sa podrobiť kompletnému vyšetreniu, absolvovať sonografické aj RTG vyšetrenie, bola jej odobratá krv na pečeňové testy a mnohé ďalšie," vysvetlil Korňan.
Na klinike už zviera pôsobilo úplne odovzdane a krotko. Vypusteniu zvieraťa späť do voľnej prírody predchádzalo detailné zhodnotenie zdravotného stavu.
"V sobotu po ďalších lekárskych úkonoch a opätovnej kontrole plodu, sme sa rozhodli, že vlčicu pustíme späť do teritória jej svorky. V nedeľu, v podvečerných hodinách sa mladá vlčica „Ľubica“ (pomenovali sme ju podľa mena, ktoré bolo v kalendári v deň jej zranenia) po úspešnom ošetrení rozbehla do kopcov Kysuckých Beskýd za svojimi príbuznými," upresnil Peter Drengubiak z CHKO Kysuce.
Okrem odobraných biologických vzoriek z dôvodu vyšetrenia, jej bola tiež odobraná krv a srsť na DNA analýzu, aby sa ochranári mohli v budúcnosti dozvedieť, ako úspešný bol jej návrat do prírody.
"Zásadné je, aby bol vlk vypustený blízko miesta, kde bol nájdený. Je potom veľká šanca, že nájde svoju pôvodnú svorku a začlení sa do nej. Vlci dokážu rozpoznať členov svojej svorky aj po dlhšom odlúčení,“ uviedol Ján Korňan zo správy CHKO Kysuce.
Obojok jej radšej nedali
Vlci sú známi svojou mobilitou a rýchlymi presunmi na veľké vzdialenosti. Ochranári zvažovali, či vlčici nasadiť telemetrický obojok, ktorý umožňuje sledovanie jej pohybu.
"Kvôli eliminácii akýchkoľvek rizík spojených s jej zranením a graviditou sme k detailnému mapovaniu jej aktivít a návykov pomocou obojka nepristúpili," dodal na záver Ján Korňan.
