KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Len pár týždňov pred Veľkou nocou sa sála kultúrneho domu v Kysuckom Novom Meste premenila na kraslicový raj.
Na výstave spojenej s workshopom si milovníci ručných prác mohli pozrieť 2095 nádherných kraslíc, ktoré za rok pripravila krasličiarka Alena Neslušanová.
Ako sama prezradila, nápad zorganizovať podobnú výstavu mala v hlave tri roky, kvôli pandémii koronavírusu sa ho však podarilo zrealizovať až teraz.

Ku krasliciam sa dostala náhodou, keď pred ôsmymi rokmi na výlete v Tatrách videla podobnú výstavu. „Vtedy som si povedala, že by som to chcela vyskúšať aj ja.“
Vyšperkovať techniku a takpovediac rukopis tvorby jej trvalo približne prvý rok. Dnes jej vajíčka tešia ľudí po celom svete. Za osem rokov ich vytvorila už viac než 10 000.
Alena používa vajíčka rôznych veľkostí, od tých najexotickejších vtákov ako pštros africký, nandu pampový či emu hnedý. Labutie, kačacie, slepačie, holubie či mini vajíčka prepelice nie sú výnimkou.
Zdobenie kraslíc očarilo deti aj dospelých
Výstava bola spojená s workshopom, kde si mohli deti pomocou horúceho vosku ozdobiť vlastné vajíčko.
To, že to bude mať taký úspech, nečakala ani samotná krasličiarka, hoci ako hovorí, ak už do niečoho investujete toľko námahy, pozitívna odozva je zaslúženou odmenou.
„Mali sme pre deti na tvorenie pripravených tristo vajec, no nakoniec sme ich museli ešte dorábať,“ hovorí Alena s úsmevom.
S prípravou vajíčok na workshop jej pomáhala mama. Vajíčka treba najskôr navŕtať, potom injekčnou striekačkou vyfúknuť, prepláchnuť a natrieť troma vrstvami podkladovej farby. Následne je vajíčko pripravené na tvorenie.
Workshopu sa zúčastnilo šesť škôl a trinásť tried. Mnohé deti však rovno po škole či škôlke zobrali rodičov späť do sály a vytvorili si ďalšie vajíčka.

Nadšení mladí krasličiari odchádzali s ručne robenými vajíčkami a zážitkom, na ktorý len tak skoro nezabudnú. Alena medzi deťmi objavila aj skutočné talenty, ktoré sa možno raz budú zdobeniu kraslíc venovať aj naďalej.