KYSUCE. Po vykoľajení vlakovej súpravy SuperCity Pendolino v Žiline začiatkom marca došla českému štátnemu prepravcovi Českým dráham trpezlivosť so stavom slovenských železníc a poukazujú na zlý stav koľají a výhybiek, po ktorých jazdia medzinárodné vlaky.
Manažéri Českých dráh poslali v tejto súvislosti sťažnosť vedeniu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), v ktorom žiadajú nápravu.
Úsek medzi Čadcou a Žilinou, ktorý bol pred desiatimi rokmi zrekonštruovaný, zaradili medzi najhoršie.
„Tento, niekedy až tristný stav infraštruktúry nám spôsobuje okrem prenášaného meškania, a tým aj narušenia vlakovej dopravy na území ČR aj súčasne zvýšené náklady na údržbu našich vozidiel jazdiacich po infraštruktúre ŽSR,“ reagovalo vedenie Českých dráh v liste pre ŽSR.
Česi dokonca vyzvali slovenské vedenie železníc, aby železnice opravili, inak od ŽSR budú žiadať finančnú kompenzáciu za časté opravy ich súprav, ktoré sa kazia na našich tratiach.

"V prípade, že nebude pristúpené k náprave v prijateľnom časovom horizonte, budeme nútení zvýšené náklady na údržbu vozidiel a finančné náklady spojené so vznikom mimoriadnych udalosti nárokovať po ŽSR," cituje Denník N list podpísaný Jiřím Ješetou, námestníkom generálneho riaditeľa ČD, adresovaný riaditeľovi ŽSR Miloslavovi Havrilovi.
Zlý a život ohrozujúci stav tratí
Na zlý a život ohrozujúci stav železníc upozorňuje aj Asociácia železničných dopravcov Slovenska. Tá pripomína, že dôsledkom kritického stavu koľají a výhybiek Slovensko obchádzajú tranzitné nákladné vlaky.
"Tiež rozvoz tovaru z Viedne zákazníkom na západnom Slovensku kamiónmi namiesto dopravy vlakom do terminálu v Dunajskej Strede,“ poznamenal generálny riaditeľ asociácie Benka.

Na sociálnej sieti asociácia uviedla, že cesty sú pre firmy, ktoré prevážajú tovar zaujímavejšie ako železnica. Objem prepravovaného tovaru na cestách minulý rok stúpol o 4,2 percenta. Naopak, objem prepravovaného tovaru po železnici sa znížil až o šesť percent.
Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová pre TASR poznamenala, že železnice si uvedomujú súčasný stav svojej infraštruktúry. Podľa nej je známe, že ŽSR sú podfinancované zo strany štátu, pričom len na rok 2023 potrebujú na odloženú údržbu približne 33 miliónov eur.
„Tieto peniaze nie sú určené na modernizáciu, ale na odstránenie nežiaduceho stavu, ktorý nám každoročne vzniká z nedostatočného dofinancovania,“ uviedla Achbergerová. Železnice dúfajú, že aj apelovaním na kompetentných k takýmto udalostiam v budúcnosti pomocou dofinancovania nebude dochádzať.

Ministerstvo dopravy sa stotožňuje s viacerými výhradami Českých dráh.
„Ministerstvo bude naďalej pri tvorbe rozpočtu a pri jeho revíziách apelovať na to, aby sme dostali na opravy a rekonštrukcie viac peňazí, ako dostávame dnes. Čo sa týka náhrady škôd, ŽSR sú voči takýmto udalostiam poistené,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Miriama Švikruhová.
Úsek medzi Žilinou a Čadcou prešiel rekonštrukciou
Českí železničiari označili za najhorší úsek medzi Bratislavou a Štúrovom a potom trať Čadca – Žilina – Košice. Pritom úsek medzi Žilinou a Čadcou prešiel rekonštrukciou pred desiatimi rokmi a úsek od Čadce po hranice s Českou republikou a Poľskom rekonštruujú v tomto období.