KYSUCE. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce zverejnila výsledky monitoringu veľkých šeliem. Jeho cieľom bolo získanie nových a doplnenie celoročne sledovaných informácií o výskyte rysa, vlka či medveďa na Kysuciach.
“Stav veľkých šeliem monitorujeme počas celého roku. Víkendový monitoring nám slúžil na doplnenie údajov, ktoré získavame z priamych pozorovaní, telemetrie a fotopascí. Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnych populáciách, ako orientačný počet zvierat, miesta prechodov a využívanie migračných koridorov, druh koristi či zdravotný stav šeliem,” informoval zoológ Štátnej ochrany prírody SR Peter Drengubiak.
Podľa zverejnených informácií ochranári s dobrovoľníkmi počas dvoch dní v termíne od 25. do 26. februára monitorovali územie viac ako 120 tisíc hektárov a v teréne pokryli 92 transektov 90 úsekov od šiestich do 18 kilometrov s celkovou dĺžkou 939 kilometrov. So stopovaním veľkých šeliem pomohli aj niektorí členovia dobrovoľnej stráže prírody a ostatní milovníci a znalci prírody. K skupine skúsených terénnych pracovníkov sa aj tento rok pridalo pár nováčikov, ktorí si stopovanie šeliem vyskúšali prvýkrát v živote.
"Sústredili sme sa na vyhľadávanie pobytových znakov cieľových živočíchov v teréne ako napríklad stopy, značkovanie jedincov, trus, moč, srsť a prípadne aj korisť. Okrem veľkých šeliem sa aj tento rok počas monitoringu odpozoroval individuálny výskyt vzácnejších druhov fauny - štyroch jedincov orla skalného, sokola sťahovavého, vydry riečnej, kuvička vrabčieho, sovy dlhochvostej a šesť jedincov jariabka hôrneho," doplnil Peter Drengubiak.
Počas monitoringu sa museli stopovači potrápiť s výkyvmi počasia. Oteplenie a dažďové prehánky značne znížili množstvo snehovej pokrývky, tak sa niektorí z nich ocitli v blatistom teréne a iní vo výdatnom množstve snehu. Niekoľkodňové oteplenie pred monitoringom prebudilo pár jedincov nepravého zimného spáča, medveďa. Celkovo bolo nájdených sedem stopových dráh medveďa, desať čerstvých stopových dráh rysa ostrovida a dvadsaťšesť stopových dráh vlka.

Výskyt medveďa hnedého
Všetky zaznamenané stopy zo siedmich stopových dráh z februárového monitoringu sa nachádzali vo východnej časti CHKO Kysuce. V orografickom celku Kysucká vrchovina bola stopovaná vodiaca medvedica s dvomi minuloročnými mláďatami. V Kysuckých Beskydách boli stopované tri samostatné jedince medveďa hnedého.