ČADCA. Pôrod je najdôležitejšou udalosťou v živote matky aj rodiaceho sa dieťatka. Práve preto je dôležité poskytnúť obom tie najlepšie podmienky na čo najbezpečnejší a najpríjemnejší priebeh.
Prvé minúty po pôrode sú pre matku a dieťa zásadné. K ešte intenzívnejšiemu vzájomnému prepojeniu má pomôcť metóda zvaná bonding, teda kontakt bábätka s matkou koža na kožu.
O tejto metóde sme sa zhovárali s vedúcou pôrodnou asistentkou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Čadci Marcelou Bugáňovou.
Dieťatko s matkou komunikuje už počas vnútromaternicového vývinu. O akú komunikáciu ide?
Dieťatko v maternici rozoznáva hlas matky, jej vôňu a tlkot srdca, preto je veľmi dôležité, aby to bola práve mama, s ktorou sa dieťa stretne hneď po narodení. Tento kontakt je prvým jazykom, ktorému narodené dieťa rozumie.
Nahé a neumyté dieťatko sa po pôrode priloží medzi prsia matky. Deje sa to bezprostredne po pôrode? Alebo až po zdravotnej prehliadke dieťatka?
V prípade nekomplikovaného pôrodu by mal takýto kontakt prebehnúť bezprostredne po narodení dieťatka. Úkony ako meranie či váženie je možné odložiť, prípadne ich vieme realizovať pri matke. Našou úlohou pri bondingu je zabezpečiť pokojné a intímne prostredie pre matku a dieťa.
V rozhovore sa dočítate:
- aké výhody bonding prináša,
- aké riziká pri ňom hrozia,
- kedy ho nie je možné realizovať,
- či sa stáva, že ho matky odmietnu,
- či rodičky poznajú výhody bondingu,
- čo je to apgarove skóre,
- či je možné vykonať bonding aj po cisárskom reze,
- aké reakcie majú matky na kontakt koža na kožu.
Aké výhody bonding prináša?
Kontakt matky s dieťatkom poskytuje lepší štart do spoločného života. Medzi nesporné benefity pre matku patrí pozitívnejšie prijatie úlohy matky a životných zmien, ktoré s tým súvisia, tiež rýchlejší nástup laktácie a zníženie rizika popôrodnej depresie. Okrem toho sa žena z pôrodu rýchlejšie zotaví, sústredí sa primárne na dieťa a nové emočné puto.